Właściwości zdrowotne papai - odkryj 5 faktów

Odkryj 5 zdumiewających właściwości zdrowotnych papai i jedz ją jak najczęściej!
Właściwości zdrowotne papai - odkryj 5 faktów

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2020

Niesamowita papaja

Owoce papai pochodzą z Ameryki Centralnej. Rosną na drzewach, które osiągają do 10 m wysokości. Drzewa te nie mają gałęzi, a jego liście wyrastają na jego czubku. Owoce papai są zielone lub żółte na zewnątrz i pomarańczowe w środku z czarnymi nasionami. Poznaj niezwykłe właściwości zdrowotne papai.

niesamowita papaja
 • Owoc papai jest niskokaloryczny, bogaty w różnego rodzaju przeciwutleniacze.
 • Zawiera witaminy A, B3 i C, a także minerały takie jak potas, wapń, fosfor i magnez.
 • Zawiera papainę, enzym, któremu papaja zawdzięcza większość swoich właściwości leczniczych.

Zaskakujące właściwości zdrowotne papai

Przyjrzyjmy się niezwykłym właściwościom tej owocu.

1. Poprawia trawienie

Papaja ułatwia trawienie białka zwierzęcego. Pomaga także w innych problemach z trawieniem, przy kłopotach z wrzodami, zaparciami i nadmierną produkcją gazów.

Kluczowym składnikiem jest papaina, która nie występuje w żadnym innym owocu.

papaja pomaga w trawieniu

Warto więc pamiętać o papai spożywając posiłki bogate w białko zwierzęce czyli ryby, mięso czy jajka. Owoce są dość ciężkostrawne, gdy łączymy je z innymi produktami w jednym posiłku, dlatego lepiej jest zjeść papaję na deser.

2. Zatrzymaj czas

Ten egzotyczny owoc jest silnym przeciwutleniaczem, dzięki dużej zawartości witamin A i E, selenu i beta-karotenu. Niezwykłe właściwości zdrowotne papai można również wykorzystać w zapobieganiu procesom starzenia.

zachowaj młody wygląd

 • Maseczka z papai świetnie się sprawdzi, jeżeli chcesz uniknąć zmarszczek i zachować promienną zdrową cerę.
 • Dojrzały owoc papai rozgnieć na papkę i nanieś na twarz i szyję, odczekaj 20 minut a następnie zmyj ciepłą wodą.

3. Zwalcza pasożyty jelitowe

Właściwości zdrowotne papai można wykorzystać także w profilaktyce chorób i kontroli funkcjonowania jelit, gdyż zawiera ona enzym karpainę.

pasożyty jelitowe

Jej ogromną zaletą jest zapobieganie i eliminacja pasożytów jelitowych, które zaburzają równowagę flory bakteryjnej w jelitach i pogarszają ogólny stan zdrowia.

 1. Doskonały jest koktajl z papai, do którego można użyć także jego pestki.
 2. Pestki papai można także ususzyć, zmielić i jeść z miodem.
 3. Pestki mogą mieć gorzki lub lekko ostry smak, dlatego dodawaj je na początku w małych ilościach, by przetestować tolerancję organizmu i uniknąć niestrawności.

4. Papaja zapobiega chorobom oczu

Regularne jedzenie papai przynosi zdumiewająco dobre rezultaty w zapobieganiu chorobom oczu. Zawiera ona różnego rodzaju antyoksydanty jak luteina, zeaksantyna, beta-karoten oraz beta-kryptoksantyna. Dzięki nim organizm wytwarza witaminę A.

Dzięki tym składnikom papaja zapobiega wielu chorobom oczu takim jak katarakta, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej.

właściwości zdrowotne papai

Ponadto, regularne spożywanie papai chroni wzrok przez szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

5. Liście papai zwiększają ilość płytek krwi

Właściwości zdrowotne mają także liście papai. Badania naukowe dowodzą, że spożywanie wyciągu z liści papai podnosi poziom płytek krwi. Liście papai mogą więc być korzystne dla osób z tendencjami do małopłytkowości, a także chorych na gorączkę tropikalną.

właściwości zdrowotne papai - liście

Ilość płytek krwi czyli trombocytów można łatwo ocenić w podstawowym badaniu morfologicznym. Są one odpowiedzialne za dobrą koagulację czyli krzepliwość krwi (dla prawidłowego tamowania krwawienia).

 • Utrzymanie prawidłowego poziomu płytek krwi jest istotne w zapobieganiu miażdżycy oraz zawałom serca.

Normalny poziom płytek wynosi od 150 do 400 tysięcy na mikrolitr. W celu zwiększenia ilości płytek krwi pomoże picie smoothie z liści papai lub przyjmowanie suplementów diety w kapsułkach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kugo M., Keter L., Maiyo A., Kinyua J., et al., Fortification of carica papaya fruit seeds to school meal snacks may aid africa mass deworming programs: a preliminary survey. BMC Complement Altern Med, 2018.
 • Ahmad N., Fazal H., Fazal L., Dengue fever treatment with carica papaya leaves extracts. Asian Pac J Trop Biomed, 2011.
 • Pandey S., Cabot PJ., Shaw PN., Hewavitharana AK., Anti inflammatory and immunomodulatory properties of carica papaya. J Immunotoxicol, 2016. 13: 590-602.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.