Sposoby na zdrowe oczy!

· Kwiecień 7, 2016
Stan Twoich oczu świadczy o wewnętrznym stanie Twojego organizmu, dlatego nie lekceważ sygnałów, które Ci wysyła.

Czy zwróciłaś uwagę na to, że coraz więcej ludzi używa okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych? Nie jest to efekt panującej mody ani nowych odkryć medycznych. Jest to rezultat tego, że zaniedbujemy nasze oczy i nie dbamy o wzrok.

W dzisiejszym artykule dowiesz się jak lepiej zatroszczyć się o oczy, jak uniknąć noszenia okularów, a w przyszłości nawet dużo poważniejszych schorzeń i problemów ze wzrokiem.

Jak zachować zdrowe oczy?

Każdy sam decyduje o swoim ciele i prowadzeniu trybu życia taki jaki mu najbardziej odpowiada, jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw i konsekwencji, jakie niesie ze sobą niedbanie o wzrok i oczy.

Na pewno każdego z nas babcie skrupulatnie przekonywały do picia soku z marchewki, który to zawiera pokłady witaminy A, a dziadek niewinnie żartował „Czy widziałeś kiedyś królika w okularach?”

Jak jeszcze, oprócz regularnego jedzenia tego warzywa możemy zatroszczyć się o zdrowie oczu?

Prawdą jest, że aby Twoje oczy były zdrowsze, należałoby spożywać więcej witaminy A. Nie tylko wpływa ona korzystnie na cały organizm, zapobiega i pomaga w zwalczaniu wielu infekcji, dodatkowo zmniejsza zmęczenie nerwu wzrokowego, co dziś jest bardzo powszechną dolegliwością.

Zmęczone oczy

Niejednokrotnie praca wymaga on nas wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, a sami wolny czas spędzamy z telefonem komórkowym, tabletem czy przed telewizorem.

Istnieje również lista naturalnych środków, które mogą pomóc w poprawie stanu zdrowia naszych oczu — które są jednym z najważniejszych narządów zmysłu, który mamy.

Wskazówki, które pomogą zadbać o zdrowie Twoich oczu

Trzeba zdać sobie sprawę, że oczy są przedłużeniem systemu nerwowego. Z tego powodu zasługują na specjalną ochronę i odpowiednią higienę.

Bardzo ważne jest odpowiednie odżywienie oczu, zmniejszenie ogólnego stresu wywieranego na organizm, zapewnienie odpowiedniej ilości godzin odpoczynku. To wszystko korzystnie wpłynie na ich zdrowie, a poniżej znajdziesz kilka innych przydatnych wskazówek, które wpłyną na nie korzystnie:

  • spożywaj pokarmy bogate w minerały. Należą do nich owoce, warzywa i algi morskie
  • staraj się odpowiednio natlenić oko. Jak to zrobić? Ćwicz regularnie lub stosuj techniki oddechowe polegające na świadomym powolnym i głębokim oddechu
  • praktykuj ćwiczenia relaksacyjne, które ukoją nerwy takie jak joga, medytacja czy tai-chi. Pomogą Ci one wsłuchać się w najgłębsze zakamarki Twojego ciała i wyciszą i uspokoją wszystkie wewnętrzne systemy

Jakie są objawy chorób oczu?

Oprócz problemów z ostrością widzenia i koniecznością noszenia okularów korekcyjnych, brak zachowania wewnętrznej równowagi organizmu, niezdrowe i nieodpowiednie nawyki mogą doprowadzić do następujących problemów z oczami i ze wzrokiem:

Zbyt intensywne ropienie oczu

Mowa tutaj o lepiej substancji, która pojawia się w kącikach oczu, szczególnie gdy budzimy się ze snu.

Jeżeli zauważysz, że substancja jest produkowana w nadmiarze, może być to konsekwencją nagromadzenia toksycznych substancji w organizmie, których ciało próbuje się pozbyć w każdy możliwy sposób.

Sposobem na podobne dolegliwości może być przeprowadzenie diety oczyszczającej, która umożliwi pozbycie się zbędnych szkodliwych substancji.

Jednocześnie z jadłospisu powinniśmy usunąć przetwory mleczne, smażone potrawy, mięso, cukier i słone przekąski. Zamienić je należy na świeże produkty i wodę.

Problemy z oczami

Cienie i podkrążone oczy

Może być to efekt niedostatecznej ilości snu, ale również słabe krążenie w okolicach oczy czy też nieodpowiednia dieta. Jednym z niezawodnych sposobów na podkrążone oczy jest wygodne siedzenie w jednym miejscu i bez poruszania głową unoszenie oczu w górę, tak by patrzyły w sufit.

Następnie zamknąć kilka razy powieki bez poruszania gałką oczną. Dzięki tym prostym ćwiczeniom krążenie wokół oczu zostanie pobudzone, a tkanki otaczające zostaną lepiej dotlenione. Nie wolno zapominać również o umieszczeniu w diecie dużej ilości warzyw i wody.

Obrzęk powiek

Nie chodzi o obrzęk, który towarzyszy zaraz po przebudzeniu, czy też po płakaniu bez względu na to czy jest ono spowodowane krojeniem cebuli, czy problemami osobistymi.

Gdy powieki notorycznie są spuchnięte może to świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania nerek lub zbytniej ich eksploatacji.

Innym powodem może być zbyt silny, wykonany nieodpowiednimi kosmetykami makijaż, którego później nie usuwamy w odpowiedni sposób. Jak temu zaradzić?

Jeżeli zdarza się, że Twoje powieki są opuchnięte, zrezygnuj ze zbyt intensywnego makijażu, a po przebudzeniu pij sok ananasowy lub ze świeżych pomarańczy.

Jęczmień

Choć powszechnie uważa się, że jęczmień powodowany jest zakażeniami bakterii gronkowca, a niekiedy przez inne drobnoustroje chorobotwórcze, pojawieniu się go również sprzyja niezdrowa dieta, której skutkiem jest nagromadzenie toksyn w organizmie, przekarmienie czy niedobór witamin.

Aby uniknąć podobnych problemów, zaleca się unikanie słonych, słodkich, tłustych i smażonych potraw. Natomiast starym domowym sposobem, który często stosowany jest w przypadku jęczmienia, jest przykładanie złotego rozgrzanego obiektu na przykład obrączki do chorego miejsca. Czynność tę powtarzać kilkakrotnie.

Jęczmień

Nadmierne łzawienie i zaczerwienienie

Jeżeli spędzasz wiele godzin przed monitorem komputera lub przebywasz w środowisku pełnym zanieczyszczeń i chemikaliów, jeżeli nie ściągnąłeś soczewek przez cały dzień lub nie śpisz wystarczającej ilości godzin czy też nie używasz okularów, najprawdopodobniej Twoje oczy zaczną łzawić bez wyraźnej przyczyny i będą zaczerwienione.

Daj swoim oczom więcej czasu na odpoczynek. Jeżeli pracujesz przy komputerze, zamykaj powieki na dwie minuty na każdą godzinę spędzoną przed monitorem.

Jeżeli używasz soczewek kontaktowych, nie zapominaj o regularnym ich przemywaniu. Pij dużo wody i staraj się nie przebywać dużo czasu w pomieszczeniach z substancjami, które mogą podrażnić Twoje oczy.

Brak połysku i matowość

Niektórzy twierdzą, że ich spojrzenie jest niewyraźne i brakuje mu połysku. Czym może być to spowodowane?

  • niedostatek substancji odżywczych w organizmie
  • niedokrwistość
  • zmęczenie
  • tłumione zmartwienia i smutek
  • choroba
  • zbyt wiele obowiązków
  • zmartwienia

Jednym z najlepszych sposobów na uwolnienie się od nagromadzonego napięcia i zmartwień są ćwiczenia.

Również długie spacery, rozmowa z psychologiem lub każda inna forma uwolnienia się od stresu jest dobra i każdy powinien odnaleźć odpowiednią metodę dla siebie.

Ważnym aspektem jest zdrowa, zrównoważona dieta, odpoczynek w nocy i zmniejszenie wymagań co do swojego ciała i ducha.

Zaczerwienione oczy