Wirus Zika u psów - opieka i postępowanie

Wirus Zika na człowieka przenoszą komary podczas ssania krwi, najczęściej komary tygrysie. Czy mogą jednak zarazić nasze psy? Jak się uchronić przed tym problemem? Dowiedz się, co mówią na ten temat nsjwnosze badania.
Wirus Zika u psów - opieka i postępowanie

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2022

Ostatnie badania poświadczyły, że wirus Zika potrafi przenosić infekcję między ludźmi a ich domowymi zwierzętami. Profilaktyka oparta jest na stosowaniu repelentów i substancji aromatycznych. Ma ona fundamentalne znacznie. Czy wirus Zika może zarazić naszego czworonoga? Dowiedzmy się tego wspólnie. 

Najlepiej oczywiście byłoby nie odwiedzać tropikalnych obszarów, gdzie komary przenoszą wirusa Zika z dużym natężeniem. Jeśli jednak istnieje takie ryzyko, bo przebywamy na terenach skażonych tym wirusem – warto zapoznać się z jego działaniem. W tym artykule dowiesz się też, jak postępować i jak opiekować się zwierzęciem, które niestety zostało zarażone wirusem.

Niewiele wiadomo o Zika. Przenosi się on przez ugryzienie komara. Pochodzi z Afryki, jednak rozprzestrzenił się zarówno w Azji, Ameryce, jak i w Europie.

Konieczna jest więc profilaktyka, jeśli podróżujemy w miejsca zagrożone. Dziś skupimy się jednak na pytaniu, co z naszymi zwierzętami? Jak opiekować się psem, który został zarażony? Dowiedzmy się tego wspólnie. Wirus ten posiada zdolność do przekroczenia bariery ponadgatunkowej.

Wirus Zika – najważniejsze informacje

Problem patogenności wirusa Zika dla zwierząt towarzyszących człowiekowi i zwierząt gospodarskich jest ciągle otwarty. Nie ma więc podstaw do wykluczenia takiej możliwości. 

Pierwszym krokiem jest posiadanie podstawowych informacji o wirusie Zika. Może on dotknąć każdego z nas, jeśli znajdziemy się w miejscu gdzie panuje. Według ostatnich danych – przenosi się także na zwierzęta.

Wirus Zika

Choć w popularnych mediach dopiero niedawno pojawiła się informacja traktująca o wirusie to jego początki sięgają do lat 40. ubiegłego wieku, w Ugandzie. Większość ludzi jednak nie wykazywała wtedy objawów, więc na lata zignorowano ten problem. 

Objawy po zarażeniu

Po upływie dłuższego czasu przeprowadzono badania na temat częstości występowania u ludzi wirusa, po ugryzieniu komarów. Objawami infekcji były między innymi wysoka temperatura, zapalenie spojówek, silne migreny, bóle mięśni i stawów.

Jak widzisz są to symptomy dość podobne do tych przy przeziębieniu. W przypadku specyficznej opieki medycznej, w zdecydowanej większości przypadków powrót do zdrowia był i jest możliwy. 

Większy problem pojawił się, kiedy wzrosła liczba osób zarażonych. Na tamten moment nauka informowała, że wirus Zika prowadzić może do wad wrodzonych, takich jak mikrocefalia. Dlatego choroba ta stała się ogromnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży.

Co ciekawe, pomimo wielu dowodów na chorobotwórczość wirusa Zika, a szczególnie na jego rolę w występowaniu małogłowia u płodów matek zakażonych tym wirusem, pojawiły się też poglądy ograniczające bądź całkowicie negujące udział wirusa Zika jako przyczyny małogłowia.

Mimo to zaleca się, aby kobiety w ciąży nie podróżowały do rejonów, gdzie występują zakażenia tym wirusem. Kobieta, po powrocie z takiego miejsca, jeżeli planuje zajście w ciążę, powinna wstrzymać się, aż upłynie okres ponad 8 tygodni.

Wirus Zika – czy dotyczy psów?

W chwili obecnej niewiele wiadomo o wirusie. Nie wiemy też wciąż dlaczego tak szybko się rozprzestrzenia. Ponieważ komar gryzie bez rozróżnienia na osobę czy naczelną, istnieje hipoteza, że wirus przenosi się także na zwierzę domowe. Z kolei to, jak się domyślasz zwiększa ryzyko zarażenia właścicieli psa – nas.

Nie ma jednak badań, które wskazywałyby na przenoszenie wirusa Zika wśród ssaków. Nawet w przypadku szympansów, pawianów czy gerezy białobrodej – mieszkańców ugandyjskiego lasu, nie ma dowodów na to, że przeniesie ona chorobę na inne zwierzęta, po nabyciu wirusa.

Komar

Dlatego tak ważne jest, aby nie wpadać w panikę na samo ugryzienie u naszego psa. Niech nie przejdzie nam nawet przez głowę, żeby wyrzucić zwierzę z domu w obawie, że może nas zarazić.

Najważniejsze jest, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komarów w domu i uniknąć ugryzienia przez nie naszych zwierząt domowych. Pamiętaj, że “działają” one w ciągu dnia, więc szczególną czujność przyjmij gdy pupil przebywa na zewnątrz. Przygotowaliśmy kilka istotnych wskazówek:

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: 3 domowe repelenty chroniące przed ugryzieniami komarów

1. Używaj środków owadobójczych

W sklepach zoologicznych sprzedają różne produkty dla psów i kotów, które są łatwo aplikowane za pomocą sprayu. Uważaj, aby nie dostał się do  oczu lub ust i nie aplikuj go za dużo.

Nie zaleca się stosowania środków odstraszających dla ludzi, ponieważ mogą one zawierać składniki, które są toksyczne dla skóry zwierzęcia. Szczególnie kiedy ma ono tendencje do lizania się.

  • Możesz nawet przygotować swój własny środek odstraszający owady. Wykorzystaj do tego dwie krople olejku cytrynowego, dwie kropelki lawendy i szklankę wody. Umieść wszystko w butelce z aerozolem.
  • Następnie wystarczy rozpylić środek na zwierzę, a także na jego posłanie i otoczenie, w którym przebywa Twój pupil najczęściej. Oczywiście, ze względu na tak naturalne składniki – możesz go również użyć na swojej skórze!

2. Wirus Zika i aromatyczne rośliny w domu

Jeśli masz ogród lub patio, postaraj się zasadzić tam te rośliny, które trzymają komary i inne owady – z dala. Odnosimy się nie tylko do cytronelli czy lawendy, ale także do mięty, oregano, bazylii czy rozmarynu. Ponadto, mogą być używane do gotowania i jak wiesz, gwarantują przepiękny zapach domowej swojskiej atmosfery.

3. Nie zostawiaj wody w pobliżu

Komar Aedes – podobnie jak inne gatunki – używa wody do składania jaj. Larwy rozwijają się właśnie w tych wilgotnych i mokrych przestrzeniach, dlatego powinniśmy unikać tworzenia ich w swoim otoczeniu.

Na przykład, jeśli masz jakieś pojemniki, w których gromadziła się woda deszczowa, fontannę, czy psie zbiorniki do picia – dbaj o nie, czyść i staraj się nie pozostawiać ich odkrytych. 

Wreszcie, zalecamy, aby nie podróżować do miejsc, gdzie jest wiele przypadków Zika, zwłaszcza w obszarach tropikalnych i dżungli. Nie wykryto jeszcze zwierząt domowych z wirusem, ale lepiej mu zapobiegać i nie zabierać naszych czworonogów w dane obszary.

Podsumowanie

W 2015 doniesiono o epidemii w Brazylii, która rozpoczęła się na jeszcze pod koniec 2014 na północnym wschodzie kraju, gdzie stwierdzono chorobę przebiegającą z wysypką. 

Wirus Zika na człowieka przenoszą komary podczas ssania krwi, najczęściej komary tygrysie. Te stanowią ponadto wektor wirusa denga i wirusa chikungunya oraz A aegypti.

U około 20% osób zakażonych wirusem Zika brak jakichkolwiek objawów, a u pozostałych choroba przebiega dość łagodnie, zwykle trwa 2–7 dni. Obecność kwasu nukleinowego wirusa Zika stwierdza się w krwi chorego od kilku dni do kilku tygodni. Komar zakaża się w pierwszym tygodniu trwania wiremii.

O rozpoznaniu choroby decyduje wynik testów RT-PCR z moczem, RT-PCR z osoczem krwi i serologiczne badanie par surowic w kierunku obecności przeciwciał.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.