3 domowe repelenty chroniące przed ugryzieniami komarów

Ugryzienia komarów zdarzają się często, gdy przebywamy na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony. Nawet jeśli nie są poważne, bywają dokuczliwe. Dowiedz się, jak im zapobiegać.
3 domowe repelenty chroniące przed ugryzieniami komarów

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

By chronić skórę przez ugryzieniami komarów niekoniecznie trzeba korzystać z repelentu na bazie chemii. Chociaż ten typ produktów jest najpopularniejszy na rynku, istnieją naturalne alternatywy o podobnych właściwościach, takie jak domowe repelenty.

Jesteśmy narażeni na ugryzienia komarów ze względu na mieszankę czynników takich jak zapach, światło, ciepło i wilgoć. Choć w większości przypadków dokuczają nam tylko objawy skórne, czasami ugryzienia mogą prowadzić do chorób. Dowiedz się, jak się przed tym chronić.

Domowe repelenty chroniące skórę przed ugryzieniami komarów

Istnieją pewne domowe repelenty pomagające chronić skórę przed ugryzieniami komarów bez potrzeby uciekania się do chemicznych formuł. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązania, ponieważ nie zanieczyszczają środowiska ani nie powodują skutków ubocznych. 

Co najciekawsze, łatwo je przygotować, a ich składniki można bez problemu dostać na rynku. Do tego są tańsze i odpowiednie dla każdego typu skóry. Jeszcze nie jesteś przekonany? Oto 3 propozycje ich przygotowania.

1. Repelent na bazie olejku eukaliptusowego i cytryny

Olejek ten to jeden z najpopularniejszych produktów chroniących skórę przed ugryzieniami komarów. Jest rekomendowany przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) jako alternatywa dla konwencjonalnych repelentów.

Olejek z eukaliptusa
Olejek ten ma właściwości odstraszające komary na maksimum trzy godziny.

W jednym z niedawno przeprowadzonych badań ustalono, że receptura zawierająca 32% olejku eukaliptusowego i cytryny zapewnia do 95% ochrony przed komarami przez trzy godziny. Potrzeba jednak więcej badań, by potwierdzić te efekty.

Jak przygotować taki repelent? Choć miksturę tę zawiera wiele produktów dostępnych na rynku, można przygotować ją w domu ze 100% naturalnych składników. Nie zaleca się jednak jej stosowania u dzieci poniżej trzeciego roku życia. 

Składniki

  • 1 łyżeczka olejku eukaliptusowego i cytrynowego (5 ml)
  • 10 łyżek oleju słonecznikowego (100 ml)

Przygotowanie

Sposób użycia

  • Wcieraj płyn w odsłonięte miejsca i pozostaw bez spłukiwania.
  • Korzystaj z niego, kiedy tylko wychodzisz na zewnątrz.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Eukaliptus – 5 sposobów na drogi oddechowe

2. Domowe repelenty na bazie lawendy

Zapach lawendy dokucza komarom i innym owadom. Dlatego od dekad stosuje się go jako alternatywny środek zapobiegania ugryzieniom. Badanie wykonane na szczurach wykazało, że olejek eteryczny z lawendy odstrasza dorosłe komary.

Choć potrzeba więcej badań potwierdzających jej działanie na ludziach, wiele osób stosuje ją jako repelent. Lawenda ma też działanie przeciwbólowe i antyseptyczne, które koi skórę po ugryzieniu.

Składniki

  • 5 łyżek kwiatów lawendy (100 g)
  • 10 łyżek oliwy z oliwek extra virgin lub oleju migdałowego (100 ml)

Przygotowanie

  • Rozetrzyj kwiaty lawendy i umieść w naczyniu.
  • Zalej je olejem i pozostaw do nasiąknięcia.

Sposób użycia

  • Gotowy olejek wcieraj w podatne na ugryzienia miejsca takie jak ramiona czy kostki.

3. Repelent na bazie cynamonu

Składniki

  • 1/2 łyżeczki olejku cynamonowego (3 ml)
  • 1/4  filiżanki wody (62,5 ml)

Przygotowanie

  • Wymieszaj składniki w naczyniu.

Sposób użycia

  • Spryskaj repelentem ubranie i odsłonięte części ciała.
  • Możesz stosować go także w domu, na tapicerkę czy rośliny.

Uwaga: unikaj używania olejku cynamonowego bez rozcieńczenia, ponieważ może spowodować niepożądane reakcje skóry.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Właściwości lecznicze cynamonu: poznaj jego działanie

Podsumowując…

Pamiętaj o wzmocnieniu ochrony przed komarami poprzez kryjące ubrania, szczególnie jeśli wybierasz się na wycieczkę, pracujesz na zewnątrz, podróżujesz w tropiki itd. W razie ugryzienia unikaj drapania, by nie spowodować komplikacji. W przypadku wystąpienia infekcji czy silnej alergii, skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Frances, S. P., Rigby, L. M., & Chow, W. K. (2014). Comparative Laboratory and Field Evaluation of Repellent Formulations Containing Deet and Lemon Eucalyptus Oil Against Mosquitoes in Queensland, Australia 1 . Journal of the American Mosquito Control Association. https://doi.org/10.2987/13-6366.1
  • Fradin, M. S., & Day, J. F. (2002). Comparative Efficacy of Insect Repellents against Mosquito Bites. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/nejmoa011699
  • Choi, W.-S., Park, B.-S., Ku, S.-K., & Lee, S.-E. (2002). Repellent activities of essential oils and monoterpenes against Culex pipiens pallens. Journal of the American Mosquito Control Association.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.