Winorośl - w jaki sposób ustawić ją w pozycji pionowej

Winorośl ma to do siebie, że jest atrakcyjna tylko wtedy, gdy rośnie w pozycji pionowej. W jaki sposób możesz to osiągnąć?
Winorośl - w jaki sposób ustawić ją w pozycji pionowej

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Piękna i zdrowa winorośl wzbogaca wystrój Twojego domu. Istnieje wiele różnych rodzajów, w tym wieloletnie pnącza o kwiatach o różnych kolorach i kształtach, a nawet liście o pięknych odcieniach zieleni. Jednak atrakcyjność winorośli jest doceniana tylko wtedy, gdy stoi prosto. Jak więc ustawić winorośl w pozycji pionowej? Istnieje wiele sposobów pozwalających na osiągnięcie tego rezultatu.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że roślina w dobrej kondycji zawsze będzie łatwiejsza w obsłudze. Twoja winorośl może wymagać podparcia lub innej struktury, aby się rozwijać i osiągnąć oczekiwany efekt wizualny. Wyjaśnimy to krok po kroku tutaj.

Winorośl – jak ustawić ją w pionie

Rośliny pnące wykorzystywane są do ozdabiania ścian, ścian, kolumn, balkonów, a nawet ogrodzeń. Tworzą przyjemną naturalną przestrzeń, rosną we wszystkich kierunkach, zawsze szukając światła słonecznego, a sposób, w jaki się utrzymują, może się różnić w zależności od gatunku.

Oto kilka przykładów.

  • Bluszcz trzyma się mocno, zakotwiczając jego korzenie. Ułatwiają one jej chwytanie i wspinanie się.
  • Rośliny takie jak winorośl, pnącze wirginijskie i groszek pachnący rozwijają się za pomocą swoistych wąsów.
  • Wiciokrzew i jego rówieśnicy rozwijają system splecionych pędów. To pomaga roślinie się rozprzestrzeniać.

Tak więc metoda, której użyjesz, aby je utrzymać, będzie zależeć od tego, co opisałeś. Teraz odkryj najlepsze sposoby na zrobienie tego.

Wiciokrzew
Wiciokrzewy są popularnym wyborem w domach. Przeplatają się przez splecione łodygi.

1. Użyj kraty lub podpory

Jest to idealne rozwiązanie do wiązania jaśminu i róż pnących, materiał kratownicy może się różnić. Twój wybór będzie zależał od Twoich upodobań i potrzeb. Są wykonane z plastiku, metalu i drewna, które stanowi jedną z naszych ulubionych opcji. W tym momencie ważne jest to, że materiał jest w stanie utrzymać ciężar rośliny.

Pamiętaj, że mają piękne wzory, więc pomoże ci to dopełnić dekorację. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednim budżetem, możesz użyć arkusza plecionego drutu, aby wspinacz trzymał się i ładnie rósł.

2. Oprawy ścienne

Haki, gwoździe, pierścienie i inne rodzaje załączników są przydatne do ustalenia ścieżki wzrostu winorośli. Możesz potrzebować wiertła i innych narzędzi do zakotwiczenia na powierzchni. Również drut będzie działał jako przewodnik, który roślina będzie mogła oplatać.

Utwórz kanały oddalone od siebie o około 10 centymetrów. Nie zaleca się, aby między każdym przewodem było dużo miejsca. A jeśli martwisz się o to, nie martw się! Z biegiem czasu, gdy winorośl będzie rosła, nie będzie to zauważalne.

3. Łuki z drutu

Przestrzeń nie jest przeszkodą w posiadaniu takiej struktury. Łuk druciany lub drewniany może mieć różną wielkość i dostosować się do potrzeb witryny. Elementy te zapewniają doskonałą powierzchnię do odpoczynku np. dla pnączy typu Clematis. Dodatkowo pozostawi na ziemi miejsce na umieszczenie innych doniczek.

4. Klatki lub obeliski

Struktury te są przydatne, aby korzenie się nie plątały ani nie wyginały. Występują w różnych rozmiarach i materiałach. Drewniane klatki i obeliski dodają im estetyki.

5. Drabiny druciane lub drewniane

Drabiny te to klasyka ogrodnictwa, ponieważ są bardzo łatwe w obsłudze i można je przenosić bez żadnych komplikacji. Służą jako ekrany dla kwiatów lub roślin rosnących pionowo.

Występują w różnych wzorach i kolorach. Możesz bawić się kolorem ściany, aby stworzyć piękny kontrast i sprawić, że winorośl będzie stabilna.

6. Użyj sztuczki z hakiem, aby winorośl stała prosto

Jest to metoda, która stała się wirusowa w Internecie i przyniosła oczekiwany rezultat. Miej pod ręką haczyk z drutu, zapięcia do roślin, nici do szycia, nożyczki, wodę i przezroczysty lakier do paznokci. Gdy wszystko będzie gotowe, wykonaj następujące kroki:

  1. Za pomocą spinacza do bielizny uformuj kształt rombu lub możesz go pozostawić bez zmian. Następnie należy rozwinąć zakrzywiony szydełko, tworząc linię prostą.
  2. Pomaluj drut lakierem do paznokci i poczekaj, aż wyschnie. Zapobiegnie to uszkodzeniu rośliny przez rdzę, która mogłaby się rozwinąć na drucie.
  3. Teraz nadszedł czas, aby zakopać go w linii prostej w ziemi, uważając, aby nie zranić rośliny. Jeśli to możliwe, umieść go na środku winorośli, ale uważaj, aby nie zranić korzeni.
  4. Zakończ, zaplątując roślinę w drut, ale bez użycia nadmiernej siły.

Jeśli masz problemy z utrzymaniem rośliny, możesz pomóc sobie nicią. Dajesz mu kilka skrętów, nie dokręcając zbyt mocno. To tylko kwestia rosnącej i kwitnącej winorośli wokół drutu.

Jaśmin
Drewniane konstrukcje z pnączami prezentują się elegancko i wdzięcznie na tarasach.

Winorośl – zapewnij odpowiednie podparcie

To rodzaj rośliny, która z natury lubi zajmować jak najwięcej ziemi. Jeśli więc chcesz mieć go w domu, na podwórku lub na zewnątrz, musisz oznaczyć prowadnice, aby pokazać, gdzie ma rosnąć. Następnie pamiętaj o zainstalowaniu podpór, aby nie tylko kontrolować kierunek wzrostu, ale także zachować zdrowy wzrost!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.