Wilgotność powietrza - konsekwencje dla zdrowia
Wilgotność powietrza bezpośrednio wpływa na ilość alergenów i mikroorganizmów w środowisku. W szczególności to wysoka wilgotność powietrza powoduje wzrost zarówno populacji roztoczy kurzu, jak i kolonii pleśni.
To znacznie wpływa na osoby cierpiące na wszelakie alergie. w tym artykule skupimy się więc na tym, jakie są konsekwencje zdrowotne i skutki wilgoci w powietrzu.
Nawet osoby niealergiczne cierpią z powodu wilgotności w otoczeniu, gdy jej poziom jest wysoki. Wiemy, że nikt nie lubi kleistego ciepła unoszącego się nad nami. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego gorące, wilgotne powietrze sprawia, że czujemy się tak niekomfortowo? Albo dlaczego bardzo suche powietrze może powodować dyskomfort?
Wilgotność powietrza powinna być utrzymana na określonym etapie i poziomie, tak aby nie wpływały na nas skrajności. Nie chodzi tylko o kontrolowanie alergii, ale także o nasze zdrowotne bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej.
Wilgotność powietrza – jej wpływ na nasz organizm
Wilgotność zwiększa wrażenia termiczne otoczenia, czyniąc je bardziej niekomfortowym w naszym odczuciu.
Jednym z powodów, dla których wilgotność powietrza sprawia, że upały są nie do zniesienia jest to, że im wyższa jest wilgotność względna, tym wyższa jest odczuwalna temperatura.
Gdy znajdujemy się w wilgotnym miejscu, chłód wiatru może być wyraźniejszy, nawet jeśli temperatura jest na dopuszczalnym poziomie. Ale dlaczego wilgoć sprawia, że odczuwamy nieznośne gorąco? Aby to zrozumieć powinniśmy dowiedzieć się jak nasze ciało chłodzi nas od wewnątrz i jak reguluje temperaturę.
Wilgotność i chłodzenie się organizmu
Pocenie się, jeden z kluczowych mechanizmów chłodzenia ciała, działa na nas tylko wtedy, gdy woda produkowana przy wzroście temperatury jest wydalana przez skórę i odparowuje.
To tutaj wkracza wilgotność powietrza. Stężenie wody w powietrzu w stosunku do temperatury określa prędkość, z jaką woda może wyparować ze skóry. Kiedy powietrze zawiera więcej wilgoci, trudniejsze będzie wchłonięcie potu ze skóry.
Wynik? Pocimy się i pocimy, ale zamiast czuć ulgę, po prostu czujemy ciepło i nieznośną lepkość. Kiedy wysoka wilgotność względna wpływa na zdolność potu do chłodzenia organizmu, ciało jest ostatecznie zmuszone do wykonania innych niezbędnych w tym celu czynności.
- Kiedy pocenie się nie działa należycie, a my ciągle odczuwamy zwiększającą się temperaturę naszego ciała i otoczenia – doprowadzamy do przegrzania organizmu.
- Powoduje to utratę wody, soli i związków chemicznych, których potrzebuje nasz organizm. Przegrzanie lub wyczerpanie cieplne może prowadzić do odwodnienia i braku równowagi chemicznej w organizmie.
Gdy przegrzanie przyjmuje poważną formę, może spowodować:
- Skurcze
- Omdlenia lub osłabienie
- Wyczerpanie lub dezorientację
- Udar cieplny
Głównymi sposobami uniknięcia przegrzania są przede wszystkim uwzględnienie nie tylko temperatury, ale także wskaźnika ciepła. Należy pić dużo wody, ograniczyć wysiłek fizyczny i ochłodzić się, gdy zauważymy jakiekolwiek oznaki zmęczenia lub zwiększonego pulsu.
Im bardziej suche powietrze, tym szybciej się ochłodzi i tym bardziej ciało będzie w stanie odzyskać równowagę temperatury. Oprócz stworzenia bardziej komfortowego środowiska, redukuje także alergeny, które często rozwijają się w cieplejszych, silnie wilgotnych warunkach.
Czytaj także:
Skutki niskiej wilgotności
Oczywiście istnieją tez pewne konsekwencje niewystarczającej wilgotności powietrza. Poza objawami suchej, przesuszonej skóry, taka sytuacja wpływa też poprzez niską wilgotność względną na nasz układ oddechowy.
Podczas gdy na wielu obszarach nierzadko występuje wilgotność względna powyżej 80% w okresie letnim, jesienią poziom wilgotności może wynosić nawet 20%.
Skutki niskiego poziomu wilgotności są najbardziej widoczne w dwóch obszarach: na naszej skórze i w układzie oddechowym.
Wśród oznak wskazujących na przejawianie się niskiej wilgotności, w kontekście układu oddechowego znajdziemy:
- suche przewody nosowe,
- chropowate lub podrażnione gardło,
- zwiększone przenoszenie się chorób (zmniejszona odporność).
Z kolei wpływ niskiej wilgotności na naszą skórę występuje poprzez:
- suchość i przesuszenie naskórka,
- popękane usta,
- suche oczy.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kaszel związany z przeziębieniem – co o nim wiesz?
Podsumowanie
Wilgotność powietrza zarówno ta wysoka jak i znikoma może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Pamiętaj: wilgotność względna zależy od temperatury. Te dwa czynniki są ze sobą integralnie powiązane, a zmiany w jednym z nich wpływają na drugi.
Utrzymanie poziomu wilgotności względnej pomiędzy 35% a 50% jest najczęściej idealnym rozwiązaniem. Pozwala to nie tylko na normalne funkcjonowanie organizmu, ale również zapobiega rozwojowi alergenów, takich jak roztocza kurzu i pleśń.
Mając to wszystko na uwadze, możesz lepiej zrozumieć potrzeby swojego ciała i dostosować się do jego wymagań. Podejmij więc odpowiednie środki zapobiegawcze, aby niewłaściwe poziomy wilgotności nie zagrażały Twojemu zdrowiu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carrillo, T. (2012). Libro de las enfermedades alérgicas de la fundación BBVA. Alergia al polvo: ¿qué son los ácaros y cómo evitarlos?
- OpenCourseWare. Universidad Politécnica de Madrid. Tabla para calcular sensación térmica por efecto del calor.
ocw.upm.es/ingenieria-agroforestal/climatologia-aplicada-a-la-ingenieria-y-medioambiente/contenidos/tema-13/Tabla-para-calcular-sensacion-termica-por-efecto-del-calor-y-la-humedad.pdf
- A V Arundel, E M Sterling, J H Biggin, T D Sterling. Indirect health effects of relative humidity in indoor environments. (1986).
- Baughman, A. Arens, Edward A. Indoor Humidity and Human Health–Part I: Literature Review of Health Effects of Humidity-Influenced Indoor Pollutants. (1996).