Kaszel związany z przeziębieniem - co o nim wiesz?

Kaszel służy do usuwania wydzielin i obcych cząstek, które mogą pojawić się w drogach oddechowych. W szczególności kaszel związany z przeziębieniem może być suchy, mokry lub mieszany.
Kaszel związany z przeziębieniem - co o nim wiesz?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Kaszel związany z przeziębieniem jest jednym z najczęstszych objawów w czasie zimy. Chociaż jest to nie tylko objaw choroby, ale także mechanizm obronny organizmu. Służy do usuwania wydzielin i obcych cząstek, które mogą pojawić się w drogach oddechowych.

Jeśli i ciebie męczy kaszel związany z przeziębieniem, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego wszystkiego, czego potrzebujesz w tej sytuacji.

Kaszel może mieć różne przyczyny, w tym:

  • Zapalne procesy zakaźne, które zakłócają funkcjonowanie dróg oddechowych.
  • Wdychanie substancji drażniących lub toksycznych.
  • Przewlekłe choroby układu oddechowego.
  • Skutki uboczne stosowania leku.

Kaszel związane z przeziębieniem – rodzaje

Suchy kaszel związany z przeziębieniem

Suchy kaszel występuje w wyniku kontaktu gardła, krtani i górnych dróg oddechowych z bodźcami drażniącymi. W wielu przypadkach sam kaszel jeszcze zwiększa drapanie w gardle i odruch kaszlu, tworząc błędne koło. To powoduje, że twoje gardło staje się jeszcze bardziej podrażnione.

W takich przypadkach leczenie ma na celu zmniejszenie intensywności i częstotliwości kaszlu. Zasadniczo stosuje się środki przeciwkaszlowe o działaniu centralnym lub obwodowym lub naturalne substancje chroniące błonę śluzową przed czynnikami drażniącymi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Wpływ grypy na organizm – poznaj szczegóły procesu chorobowego

Mokry kaszel związany z przeziębieniem

Ten rodzaj kaszlu powstaje przez stymulację nerwów dolnych dróg oddechowych, której towarzyszy występujący śluz. W zależności od konsystencji śluzu wydalenie go przez kaszel będzie sprawiało mniejsze lub większe trudności.

Nie zaleca się jednak tłumienia tego rodzaju kaszlu, ponieważ jest to mechanizm obronny mający na celu wydalenie substancji, które go wywołują. Można natomiast zastosować leczenie w celu upłynnienia śluzu, zmniejszenia jego lepkości i ułatwienia jego wydalenia.

Suchy kaszel, który przekształca się w mokry kaszel

We wczesnych stadiach przeziębienia zwykle pojawia się suchy kaszel w wyniku podrażnienia i procesu zapalnego gardła i dróg oddechowych. Jednak wraz z postępem choroby, zapalenie dróg oddechowych powoduje zwiększenie wytwarzania śluzu.

Suchy kaszel u kobiety

Przeziębienie zaczyna się od suchego kaszlu, który następnie przekształca się w mokry.Wtedy śluz staje się gęsty i lepki, powodując mokry kaszel jako mechanizm obronny służący wydalenie śluzu. Jest to naturalny proces rozwoju kaszlu związanego z przeziębieniem i dlatego nie powinien nas niepokoić.

Jak leczyć kaszel związany z przeziębieniem za pomocą leków ziołowych?

Jeśli chodzi o ziołolecznictwo, istnieją gatunki roślin i inne składniki naturalnego pochodzenia, które pojedynczo lub w połączeniu działają na różne rodzaje kaszlu. Działanie roślin leczniczych na kaszel może być trojakiego rodzaju:

  • Łagodzące i ochronne
  • Przeciwkaszlowe
  • Jako środek wykrztuśny

Wśród składników najczęściej stosowanych w fitoterapii do tych zabiegów znajdują się śluz roślinny, saponiny, flawonoidy i olejki eteryczne.

Śluz roślinny

Są to polisacharydy, które mają działanie łagodzące i ochronne na błonę śluzową dróg oddechowych narażonych na czynniki drażniące. Jednocześnie mogą dostarczać wodę do błon śluzowych i nawadniać je, co sprzyja upłynnianiu śluzu, a zatem ułatwia jego wydalenie.

Śluz stosuje się zarówno przy suchym kaszlu, jak i w preparatach na mokry kaszel. Wśród roślin zawierających śluz znajdują się miedzy innymi aloes, ketmia syryjska czyli hibiskus lub ptasie mleczko, mak, dziewanna, babka lancetowata i ślaz.

Saponiny

Saponiny działają głównie jako środki wykrztuśne poprzez dwa różne mechanizmy. Z jednej strony poprzez odruchowe działanie za pośrednictwem nerwu błędnego indukują produkcję wydzieliny z oskrzeli. A z drugiej strony, gdy wchodzą w kontakt ze śluzem, upłynniają go, ułatwiając jego wydalenie.

Przeziębienie

Główne gatunki roślin używane ze względu na zawartość saponin, i które są zalecane jako środki wykrztuśne to: bluszcz, krzyżownica, korzeń pierwiosnka i lukrecja. Wśród nich najczęściej stosowany jest bluszcz, chociaż jego mechanizm działania nie jest całkowicie znany.

Jednak zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Leków (EMA) wyniki ostatnich badań sugerują, że saponiny w liściach bluszczu sprzyjają rozszerzeniu oskrzeli i stymulują wydzielanie flegmy.

Olejki eteryczne

Olejki eteryczne stosowane w leczeniu kaszlu związanego z przeziębieniem mają podobne działanie przeciwdrobnoustrojowe. Ze względu na swój skład olejki eteryczne oferują różne właściwości terapeutyczne, takie jak łagodzące, przeciwkaszlowe i wykrztuśne. Podawane doustnie wywierają wpływ lokalnie na układ oddechowy.

Olejki eteryczne, takie jak sosna zwyczajna, cynamonowiec kamforowy i oregano, są stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego. Można je stosować pojedynczo lub w połączeniu, i służą nie tylko do leczenia chorób, ale także do zapobiegania im.

Podsumowanie

Oprócz zastosowania leczenia farmakologicznego na kaszel związany z przeziębieniem dobrym rozwiązaniem może być również lek ziołowy. Jest to skuteczny a zarazem bezpieczny sposób. Ponadto wiele substancji roślinnych można stosować zarówno na suchy jak i mokry kaszel. Istnieją również komercyjne preparaty sprzedawane w aptekach, które składają się z naturalnych substancji.

W każdym razie, jeśli masz wątpliwości, bo twój kaszel nie przechodzi, albo śluz ma bardzo dziwny wygląd, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barnett, P. (2007). Infecciones del aparato respiratorio superior. In: Tratado de medicina de urgencias pediátricas. https://doi.org/10.1016/b978-84-8086-225-7.50022-0
  • CADIME. (2000). Antitusígenos: uso racional en adultos y niños. Bol Ter ANDAL.
  • Eccles, R. (2020). The powerful placebo effect in cough: relevance to treatment and clinical trials. Lung198(1), 13-21.
  • Morice, Alyn Hugh. “On chronic cough diagnosis, classification, and treatment.” Lung 199.4 (2021): 433-434.
  • Rosas, M. R. (2008). Gripe y resfriado. Clínica y tratamiento. Offarm.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.