Oczyszczenie płuc – osiągnij je zmieniając dietę!

Ochrona płuc przed przewlekłymi chorobami wymaga odpowiedniej diety. Skup się na kwasach omega-3 i aminokwasach.
Oczyszczenie płuc – osiągnij je zmieniając dietę!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Oczyszczenie płuc przy pomocy diety nie wymaga drastycznych zmian. Konieczne jest jednak to, by produkty które spożywamy miały wysoką jakość.

Mówiąc ogólnie, potrzebujemy zbilansowanych posiłków, które będą zawierały tak dużo różnorodnych produktów i typów składników odżywczych jak to tylko możliwe.

Jesteśmy tym, co jemy. A więc żywienie jest podstawą zdrowia całego naszego organizmu – w tym oczywiście także płuc. Oczyszczenie płuc jest bardzo ważne. Zdrowa dieta wspomaga pracę układu odpornościowego i przyczynia się do ochrony tkanki płucnej. Wspomaga też jej regenerację.

Bardzo niewiele osób zwraca uwagę na dietę. Wielu z nas wciąż je wygodne, łatwe do przygotowania ale przetworzone i śmieciowe jedzenie, reklamowane w telewizji. Co więcej, siedzący tryb życia również przyczynia się do pogarszania się naszego stanu zdrowia.

A więc jak możemy poprawić swoją dietę?

Dieta oczyszczająca i wzmacniająca płuca

Wprowadzając dietę, której głównym celem jest oczyszczenie płuc odczujesz wyraźne korzyści. Jeśli już cierpisz na schorzenia układu oddechowego i masz trudności z oddychaniem, zmiana sposobu żywienia na pewno Ci pomoże.

Pamiętaj jednak, że nie tylko osoby chore mogą skorzystać z dobrodziejstw tego rodzaju żywienia. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

W każdym razie, dziś przedstawimy Ci zalecenia które sprawią, że objawy infekcji układu oddechowego zostaną złagodzone, tak samo jak symptomy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Weź pod uwagę fakt, że te rekomendacje nie są ścisłym planem żywienia, który należy wprowadzić dokładnie w takiej formie, w jakiej go opisujemy.

Proponujemy Ci jedynie zestaw podstawowych zaleceń i nawyków żywieniowych, które możesz wykorzystać aby wypracować zbilansowaną dietę – niezależnie od tego czy chorujesz na schorzenia układu oddechowego, czy nie.

Weź pod uwagę nasze wskazówki!

Kwasy omega-3 wspomagają oczyszczenie płuc

Kwasy tłuszczowe omega-3 pełnią kluczową rolę w naszych dietach. Nie tylko chronią, ale oczyszczają one płuca. Są znane głównie ze zdolności poprawy zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Kwasy te mają jednak dobroczynne działanie również na układ oddechowy – w tym na płuca.

Kwasy omega 3 pozwolą Ci na skuteczne wzmocnienie i oczyszczenie płuc.

Ta grupa zdrowych tłuszczy zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc i przewlekłe choroby układu oddechowego. Co więcej, kwasy omega-3 biorą udział w produkcji substancji przeciwzapalnych, dzięki czemu sprawność płuc przy astmie, grypie i przeziębieniu znacznie się polepszy.

Oto najcenniejsze źródła kwasów tłuszczowych omega-3:

  • Tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki, tuńczyk itd.)
  • Czarna fasola
  • Siemię lniane
  • Orzechy
  • Oliwa z oliwek. Pamiętaj jednak o tym, że w sklepach jest dużo podrabianych mieszanek oliwy z innymi olejami. Wybierz oliwę 100% z pierwszego tłoczenia zapakowaną w ciemną butelkę. Sprawdź datę pozyskiwania surowców i datę zabutelkowania.
  • Im nowszy olej, tym lepiej. Zwróć także uwagę na kraj pochodzenia, region i zakład produkcyjny. Sam zwrot “wyprodukowano w” oznacza jedynie kraj, w którym oliwę butelkowano. Niekoniecznie jest to miejsce zbierania i wyciskania oliwek.

Glutamina i arginina

Choroby układu oddechowego można złagodzić wysokiej jakości aminokwasami. Szczególnie ważna jest glutamina i arginina. Aby zapobiegać chorobom płuc, warto zwiększyć ich przyjmowanie w produktach spożywczych.

Możesz dodać te składniki do swojej diety w ramach dziennej zalecanej porcji białka, traktując je, jako środek zapobiegawczy. Jeśli jednak już chorujesz na schorzenia płuc, zwiększ dawkę jeszcze bardziej.

Oto produkty, w których znajdziesz glutaminę i argininę:

  • Ryby
  • Jajka
  • Produkty nabiałowe

Oczyszczenie płuc a węglowodany

W sumie od 40 do 45% całości kalorii w diecie wspomagającej oczyszczenie płuc powinno pochodzić z węglowodanów. Jednakże należy przy tym zaznaczyć, że dobrze jest szukać źródeł węglowodanów złożonych. Węglowodany proste jedynie pogorszą stan zapalny.

Szukaj w diecie źródeł węglowodanów złożonych.

Zawsze zaleca się dodanie do diety bogatych źródeł antyoksydantów. Są one konieczne aby odwracać negatywne skutki działania wolnych rodników. Oczywiście to wpływa świetnie na nasze płuca. To one są organem najbardziej wrażliwym na uszkodzenia spowodowane działaniem toksyn i utlenianiem.

Mówiąc ogólnie, najlepszym źródłem węglowodanów i antyoksydantów są rośliny strączkowe, suszone owoce, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, warzywa, pełne ziarna, orzechy i nasiona.

Wypróbuj koniecznie: Sok bogaty w antyoksydanty — jak go przygotować?

Ogranicz spożycie soli

Nadmierne spożywanie sodu związane jest z wieloma chorobami, które powodują stan zapalny. Z tego właśnie powodu, jeśli Twoim celem jest oczyszczenie płuc, powinnaś zminimalizować spożycie soli.

Zamiast tego, aby nadać potrawom smaku sięgnij po przyprawy, takie jak choćby czosnek, pieprz czy papryka.

Zamień sól na inne przyprawy!

Zarówno sól kuchenna, jak i gotowe produkty i dania bogate w sól sprawiają, że choroby układu oddechowego stają się bardziej dokuczliwe. Prowadzą do zatrzymywania płynów w organizmie i pogorszonego krążenia. To z kolei przeciąża płuca i sprawia, że trudniej jest nam oddychać.

Dodatkowe zalecenia

Poza wprowadzeniem zmian w diecie, warto wypracować inne zdrowe nawyki aby cieszyć się pełną sprawnością płuc. Głównym celem jest w tym wypadku zdolność pełnego, swobodnego oddychania i utrzymanie optymalnej rozszerzalności oskrzeli. A więc zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Jedz pięć małych posiłków dziennie (trzy posiłki główne i dwie przekąski).
  • Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj spożycie jedzenia przetworzonego, pakowanego, puszkowanego – w tym także słodzonych napojów, toksycznych słodzików i napojów energetycznych.
  • Jeśli dokucza Ci głód pomiędzy posiłkami, sięgnij po orzechy, jogurt naturalny, owoce i warzywa.
  • Jedz cytrusy aby dostarczyć sobie odpowiedniej dawki witaminy C.

Nie zapominaj także o uzupełnieniu zdrowej, różnorodnej diety odpowiednią ilością wody. Ćwicz regularnie – aktywność fizyczna wzmacnia układ oddechowy i oczyszcza płuca z toksyn.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pizzini A., Lunger L., Sonnwber T., Weiss G., Tancevski I., The role of omega 3 fatty acids in the setting of coronary artery disease and COPD: a review. Nutrients, 2018.
  • Pena de Oliveira G., Kitoko JZ., Lima Gomes PS., Cadaxo Rochael N., et al., Glutamine therapy reduces inflammation and extracellular trap release in experimental acute respiratory distress syndrome of pulmonary origin. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.