Wilgoć kondensacyjna: co to jest i jak jej unikać?
Według słownika języka polskiego, jedno z najczęstszych znaczeń słowa „wilgoć” odnosi się do wody, która po wyparowaniu miesza się z powietrzem. Woda jest nieocenionym zasobem, ale nie zawsze jest korzystna dla człowieka. W tej notatce opowiemy Ci, czym jest i czym się charakteryzuje wilgoć kondensacyjna.
Toma Pipiraite argumentuje w badaniu przedstawionym na Politechnice w Walencji, że aby rozwiązać kwestie związane z wilgocią, konieczne jest ustalenie, skąd pochodzi. Ale dodatkowo autor twierdzi, że konieczne jest określenie, jaki konkretnie problem generuje wilgoć kondensacyjna.
Co to jest wilgoć kondensacyjna?
W domu wilgoć może się pojawiać z powodu różnych przyczyn. Wilgoć występująca w domu została skatalogowana artykule w czasopiśmie INVI w następujący sposób, w zależności od jej pochodzenia:
- Z podłoża.
- Wilgoć przypadkowa.
- Wilgoć atmosferyczna.
- W wyniku budowy.
- Przez kondensację.
Idąc tym samym tropem, autorzy artykułu zapewniają, że wilgoć kondensacyjna jest zarówno efektem, jak i przyczyną powstawania procesów organicznych. Dodają również, że zagraża ona zdrowiu mieszkańców domu i niszczy stałe materiały domu.
Dlaczego w wyniku kondensacji powstaje wilgoć?
Wilgoć w wyniku kondensacji powstaje w domu, gdy pewne nagromadzone masy powietrza wypełnione parą obniżają temperaturę do punktu rosy w kontakcie z zimnymi powierzchniami.
We wcześniej cytowanym artykule w magazynie INVI zaproponowano metodę obliczania punktu rosy mas powietrza obciążonych parą wewnątrz domów. Aby to zrobić, jak zapewniają ich autorzy, wystarczy powiązać za pomocą określonych formuł następujące zmienne:
- Ciśnienie pary.
- Temperatura powietrza w pomieszczeniu.
- Ciśnienie nasycenia.
Możesz być również zainteresowany tym tematem: Wilgoć w domu? – Poznaj 5 niezawodnych sposobów
Jak uniknąć kondensacji wilgoci?
Jeśli zauważysz czarne plamy lub pleśń na suficie lub ścianach domu, jeśli zauważysz parę lub krople wody na oknach, albo jeśli poczujesz silny zapach stęchlizny, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wilgoć atakuje twój dom.
Ale nie martw się, poniżej podajemy ci możliwe rozwiązania tego problemu.
1. Suszenie ubrań na świeżym powietrzu
Prane ubrania często suszą się w pomieszczeniach w deszczowe dni lub w zimie. Ten nawyk może powodować powstawanie wilgotnych obszarów.
Dlatego zaleca się suszenie ubrań w dobrze wentylowanych przestrzeniach zewnętrznych, gdy tylko jest to możliwe, aby uniknąć kondensacji wilgoci.
2. Wietrzenie pomieszczeń a wilgoć kondensacyjna
W ten sam sposób często tworzy się pleśń w wewnętrznych pomieszczeniach domu. Dlatego zaleca się pozostawianie otwartych okien w domu przez co najmniej 10 minut. Ponadto, takie wietrzenie najlepiej stosować z częstotliwością co najmniej 2 razy dziennie.
3. Zaizoluj okna, sufity i ściany
Być może najskuteczniejszym sposobem uniknięcia kondensacji wilgoci w domach jest izolacja okien, sufitów i ścian. Dodatkowo dzięki systemowi ociepleń możesz skorzystać z innych korzyści:
- Zdrowsze i czystsze powietrze w domu.
- Powietrze z zewnątrz nie dostaje się do domu.
- Utrzymując stabilną temperaturę we wnętrzu, unika się korzystania z urządzeń klimatyzacyjnych.
- Unika się wycieku ciepła.
4. Używaj osuszaczy powietrza
Korzystanie z osuszaczy powietrza pozwoli istotnie zmniejszyć gęstość wilgoci w domu. Zapobiegnie także erozji elementów metalowych, które mogą zostać uszkodzone przez wilgoć.
5. Próbuj zrównoważyć temperaturę wewnątrz i na zewnątrz
Na koniec nie można nie wspomnieć, że jeśli temperatura wewnątrz domu będzie wyższa niż na zewnątrz, przyczynia się to do wzrostu tego rodzaju wilgotności. Dlatego zaleca się, gdy tylko jest to możliwe, aby temperatura w pomieszczeniu wynosiła około 21 stopni Celsjusza.
Możesz też przeczytać ten praktyczny materiał: Zapach wilgoci – 5 sposobów na jego zneutralizowanie
Jak wilgoć kondensacyjna wpływa na zdrowie?
W pracy „Wilgoć w budynkach: badanie jej pochodzenia do współczesności i współczesne zastosowania” autor ostrzega przed ścisłym związkiem między zdrowiem a wilgocią. Według niego osoba, która mieszka lub pracuje w wilgotnym domu, jest bardzo podatna na problemy zdrowotne, zwłaszcza związane z układem oddechowym.
Główne dolegliwości to zaostrzone stany astmy, ból gardła i przeziębienia. Ponadto wilgoć może powodować skrajne zmęczenie i bóle głowy.
Dlatego zaleca się unikanie pracy lub życia w wilgotnym środowisku. Lub, jeśli to się niemożliwe, użyj odpowiednich sposobów, aby wilgoć kondensacyjna nie utrzymywała się w twoim domu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Revista INVI, Vol. 20, Núm. 55. Evaluación de la humedad por condensación al interior de las viviendas sociales. Chile 2005; 154-165.
- Universidad politécnica de Valencia. Pipiraite, Toma. Humedades en edificación: estudio desde su origen hasta la actualidad, y aplicaciones contemporaneas. España 2017.