Wczesne objawy opryszczki narządów płciowych
Pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych często pozostają niezauważone. Czasami przypominają oznaki przeziębienia. W wielu przypadkach choroba nawet nie daje żadnych objawów przez długi czas po zarażeniu.
Opryszczka narządów płciowych jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Dotyczy obu płci, ale częściej występuje u kobiet. Szacuje się, że co szósta młoda, seksualnie aktywna kobieta może być zarażona tą infekcją.
Zdecydowana większość ludzi zaraża się podczas kontaktu seksualnego z osobą, u której nie wystąpiły jeszcze wczesne objawy opryszczki narządów płciowych. Ponadto wirus opryszczki może żyć w organizmie przez kilka lat bez ujawniania się.
Co to jest opryszczka narządów płciowych?
Opryszczka narządów płciowych jest dość powszechnym schorzeniem. Gdy wirus się rozprzestrzeni w organizmie, pozostaje na całe życie. Jest to infekcja wywoływana przez dwa typy wirusa: typ 1 (HSV-1) i typ 2 (HSV-2).
Na ogół, HSV-1 powoduje opryszczkę jamy ustnej, a HSV-2 powoduje opryszczkę narządów płciowych. Nie jest to jednak sztywna reguła. Ktoś może zarazić się HSV-1 lub HSV-2 na przykład poprzez seks oralny.
Opryszczka rozprzestrzenia się poprzez kontakt ze skórą. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy masz bezpośredni kontakt z obszarem, w którym występuje opryszczka u osoby zarażonej. Zwykle dzieje się to poprzez pocałunki lub stosunek seksualny.
Opryszczka to niestety choroba nieuleczalna. Jednak wraz z upływem czasy i dzięki dobrej opiece medycznej epidemie stają się rzadsze i mniej szkodliwe. Jedynie u osób ze słabym układem odpornościowym leczenie może się bardziej skomplikować.
Wczesne objawy opryszczki narządów płciowych
Opryszczka narządów płciowych jest chorobą charakteryzującą się okresowymi nawrotami. Oznacza to, że w pewnym momencie objawy się nasilają, ale potem wszystko wraca do normy. Ponieważ wirus pozostaje w ciele na zawsze, jakiś czas później pojawia się nowa infekcja.
Pierwszy epizod pojawia się zwykle dwa do trzech tygodni po zarażeniu wirusem. Wiele osób ma bardzo łagodne objawy, które mogą nawet pozostać niezauważone.
Na genitaliach mogą tworzyć się rany, ale są one tak małe, że można je pomylić z wysypką lub swędzeniem.
Bardzo często jednak pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych pojawiają się w ciągu pierwszych 10 dni od momentu zakażenia. Te początkowe oznaki utrzymują się przez kolejne 10 dni. Obejmują głównie pieczenie w okolicy narządów płciowych.
Może również wystąpić rozlany ból genitaliów, nóg lub pośladków. Wielu pacjentów odczuwa również uczucie ucisku w jamie brzusznej.
Przeczytaj także: Afty w jamie ustnej u dzieci: jak je leczyć
Typowe objawy opryszczki narządów płciowych
Pierwszy epizod ma zwykle najcięższy przebieg. Jednak w kolejnym roku można spodziewać się czterech do pięciu nawrotów.
Kiedy wystąpią pierwsze objawy opryszczki narządów płciowych charakterystyczne jest pojawienie się bolesnych pęcherzy, które powodują swędzenie i ból. Tworzą się one w pochwie i szyjce macicy, a także na sromie prąciu, pośladkach, odbycie lub wewnętrznej stronie ud.
Pęcherze te następnie pękają i tworzą rany. Niektóre osoby cierpią również na również inne, mniej oczywiste objawy. Przypominają typowe dolegliwości kogoś, kto ma grypę. Obejmują gorączkę, złe samopoczucie, bóle mięśni i obrzęk węzłów chłonnych.
Możesz być także zainteresowany: Opryszczka narządów płciowych: domowe sposoby jej leczenia
Wirus, który pozostaje aktywny
Po upływie pierwszego roku od pierwszego epizodu, infekcje występują coraz bardziej sporadycznie. Objawy opryszczki narządów płciowych stają się łagodniejsze i łatwiejsze do opanowania.
Wiadomo również, że po każdym zakażeniu wirus przechodzi w stan nieaktywny. Wędruje w organizmie i zatrzymuje się na końcu rdzenia kręgowego. Tam pozostaje w komórkach nerwowych, nie wywołując żadnych objawów ani nie powodując żadnego dyskomfortu.
Okresowo jednak znowu się uaktywnia i powraca do miejsca, w którym rozpoczęła się infekcja. Nosiciele wirusa wiedzą, że wystąpił nawrót, gdy ponownie obserwują wczesne objawy opryszczki narządów płciowych. Sygnałem alarmowym jest ból lub swędzenie w okolicach intymnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Garland, S. M., & Steben, M. (2014). Genital herpes. Best Practice and Research: Clinical Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.1016/j.bpobgyn.2014.07.015
- Dadwal, S. S., & Ito, J. I. (2016). Herpes Simplex Virus Infections. In Thomas’ Hematopoietic Cell Transplantation: Fifth Edition. https://doi.org/10.1002/9781118416426.ch88
- Groves, M. J. (2016). Genital herpes: A review. American Family Physician.
- Legoff, J., Péré, H., & Bélec, L. (2014). Diagnosis of genital herpes simplex virus infection in the clinical laboratory. Virology Journal. https://doi.org/10.1186/1743-422X-11-83