Wątroba - jak odżywić ją i oczyścić tymi trzema napojami
Wątroba to największy organ naszego organizmu. Jest ona odpowiedzialna za przeprowadzanie wielu istotnych procesów życiowych. Możemy zilustrować ją pewnym bardzo wymownym przykładem: jest ona jak wielkie, złożone laboratorium chemiczne, które ma za zadanie wykonywanie wielu procesów chemicznych.
Wątroba między innymi oczyszcza krew, przeprowadza syntezę enzymów i białek, składuje witaminy oraz eliminuje toksyny orz metale ciężkie, które mogą powodować choroby. Dlatego właśnie to takie ważne, by starannie zadbać o wątrobę, umożliwiając jej wykonywanie swoich zadań bez przeszkód.
Należy wziąć pod uwagę zwłaszcza to, co kładziemy codziennie na naszych talerzach. Trzeba również wyeliminować niezdrowe nawyki takie jak używanie wyrobów tytoniowych, prowadzenie siedzącego trybu życia, nadużywanie alkoholu a także przyjmowanie dużej ilości leków bez konsultacji z lekarzem. Wszystko to może przynieść nam poważne konsekwencje.
W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o 3 wspaniałych napojach, które pomogą Ci odżywić wątrobę i oczyścić ją. Który z napojów przygotujesz już dzisiaj? Koniecznie je wypróbuj!
1. Wątroba – zadbaj o nią na pijąc napój z buraka i cytryny
Dlaczego napój ten jest korzystny dla wątroby?
Burak to jeden z najlepszych napojów warzywnych pomagających nam zoptymalizować funkcję wątroby. Sięgając po nie doskonale regulujemy ciśnienie tętnicze i dostarczamy organizmowi cennych minerałów oraz składników odżywczych.
Intensywnie czerwony kolor buraka daje nam pewną wskazówkę na temat tego, jak wiele antyoksydantów on zawiera. Są to elementy niezbędne, jeśli chcemy, by nasza wątroba pracowała poprawnie.
To samo dzieje się z cytryną. Ten łatwo dostępny i niedrogi owoc cytrusowy pomaga nam zalkalizować nasz organizm. To z kolei jest synonimem zdrowia. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C oraz minerałów, wątroba jest w stanie lepiej filtrować krew i eliminować z niej toksyny.
Składniki
- 1 burak
- sok z 1 cytryny
- szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania:
- Pierwsze, co należy zrobić to dokładne oczyszczenie ugotowanego buraka. Następnie należy go pociąć na mniejsze kawałki aby ułatwić proces miksowania.
- Następny krok jest równie prosty. Należy wycisnąć sok z cytryny i umieścić go w malakserze razem z burakiem i szklanką wody. Dokładnie zmiksuj wszystkie składniki tak, aby się ze sobą połączyły, tworząc jednolitą masę bez grudek o pięknym kolorze. Pij z rana. Pokochasz ten napój – Twoja wątroba też!
2. Napój z selera naciowego i natki pietruszki
Dlaczego napój ten jest korzystny dla wątroby?
Możliwe, że informacja ta nie jest Ci znana. Otóż spożywanie natki pietruszki jest jednym z najlepszych sposobów na oczyszczenie nerek i wątroby w sposób naturalny. Roślina ta jest bogata w witaminę A i C oraz minerały takie jak żelazo i magnez. Wszystko to pomaga nam zoptymalizować pracę tych niezwykle ważnych organów.
W rzeczywistości, każde warzywo i roślina o kwaśnym bądź gorzkawym smaku stanowi doskonały środek na oczyszczanie wątroby. Dlatego właśnie do bardzo zdrowych należą rośliny takie jak kapusta czy karczoch.
Tak samo rzecz ma się z selerem naciowym. Jeżeli należysz do fanów tej rośliny, zapewne ucieszy Cię informacja, że jest to jedna z najlepszych roślin do przyrządzania soków. Seler naciowy jest bogaty w minerały a także wykazuje właściwości diuretyczne, czyli moczopędne.
W taki sposób nasz organizm będzie odpowiednio nawodniony, a jednocześnie pozbędziemy się z niego szkodliwych zanieczyszczeń i produktów przemiany materii.
Poniżej podajemy sposób przygotowania tego napoju mającego na celu oczyszczenie wątroby.
Składniki
- łyżeczka natki pietruszki (5 g)
- gałązka natki pietruszki
- ogórek
- szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania:
- Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest dokładne oczyszczenie wszystkich składników napoju. Gdy będą one już gotowe, tak jak zrobiliśmy to w poprzednim przypadku, potniemy je na mniejsze kawałki, aby ułatwić mielenie.
- Następnie umieść w malakserze seler naciowy, natkę pietruszki i ogórka razem ze szklanką wody a następnie dokładnie zmiksuj. Już po chwili uzyskasz pyszny i zdrowy, zielony napój.
Czy masz ochotę spróbować już dzisiaj?
Zobacz też artykuł: Detoks w miesiąc: cytryna, seler naciowy, zielone jabłko
3. Napój z marchwi, jabłka i rzodkiewki
Dlaczego napój ten jest korzystny dla wątroby?
Rzodkiew stanowi naturalny środek detoksykujący będący w stanie zwiększyć poziom tlenu we krwi. Co więcej, zawiera również enzymy korzystnie wpływające na wątrobę. Jest to naturalny składnik doskonały do przyrządzania napojów. Jak najczęściej powinien gościć również w Twoich surówkach.
W proponowanym przez nas napoju uwzględnimy również jedną marchew oraz jedno jabłko. Jest to lecznicze połączenie, bogate w minerały i cenne witaminy. Wspomagają one sposób, w jaki pracuje nasza wątroba, wzmacniając jej komórki.
Dzięki temu eliminuje się nadmiar tkanki tłuszczowej i toksyn, które czasem tworzą złogi, utrudniając oczyszczanie całego organizmu.
Jeśli chodzi o jabłko, interesuje nas zwłaszcza jego zdolność do obniżania w organizmie poziomu cholesterolu. Marchew natomiast dostarcza nam energii i wzmacnia nasz układ immunologiczny. Dlaczego więc nie wypróbować tego środka?
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj też artykuł: Rzodkiewki mają właściwości lecznicze – 7 dowodów
Składniki
- 2 rzodkiewki
- zielone jabłko
- marchew
- szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania:
- Zaczniemy dokładnie czyszcząc wszystkie składniki napoju. Jako ciekawostkę, warto wiedzieć, że nie ma sensu obierać jabłka, ponieważ to właśnie w jego skórce kryje się pektyna, silny naturalny element, który skutecznie zatroszczy się o Twoją wątrobę.
- Potnij na kawałki każdy składnik napoju a następnie umieść wszystko w kielichu malaksera. Miksuj aż uzyskasz jednolity napój. Jego smak jest nieco pikantny, ale na pewno go polubisz. Pij codziennie rano. Posłuży Ci na zdrowie, a Twoja wątroba na pewno Ci się za to odwdzięczy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Angulo, P. (2004). Enfermedad grasa del hígado y esteatohepatitis no alcohólica. Revista de Gastroenterología de México., 69 Suppl 3, 140–148. Disponible en: http://www.worldgastroenterology.org/UserFiles/file/guidelines/nafld-nash-spanish-2013.pdf
- Fang Wang, Yang Xue, Jingyu Yang, Fang Lin, Ying Sun, Ting Li, Chunfu Wu, Hepatoprotective effect of apple polyphenols against concanavalin A-induced immunological liver injury in mice,
Chemico-Biological Interactions, Volume 258, 2016, Pages 159-165, ISSN 0009-2797, https://doi.org/10.1016/j.cbi.2016.08.018. (http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0009279716303362) - Martín-Domínguez Verónica, González-Casas Rosario, Mendoza-Jiménez-Ridruejo Jorge, García-Buey Luisa, Moreno-Otero Ricardo. Pathogenesis, diagnosis and treatment of non-alcoholic fatty liver disease. Rev. esp. enferm. dig. [Internet]. 2013 Ago [citado 2018 Oct 30] ; 105( 7 ): 409-420. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1130-01082013000700006&lng=es. http://dx.doi.org/10.4321/S1130-01082013000700006.
- Sánchez Hernández E., Fernández Seara J.. Hepatopatía alcohólica. Rev. esp. enferm. dig. [Internet]. 2005 Jul [citado 2018 Oct 30] ; 97( 7 ): 530-530. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1130-01082005000700009&lng=es.
- Shokouhsadat Hamedi and Masoud Honarvar*, “Beta vulgaris – A Mini-Review of Traditional Uses in Iran, Phyto-chemistry and Pharmacology”, Current Drug Discovery Technologies (2018) 15: 1. https://doi.org/10.2174/1570163815666180308142912
- Bernstein DE., Nonalcoholic fatty liver disease: an expanding health care epicdemic. Clin Liver Dis, 2018.
- Grala TM., Handley RR., Phyn CVC., Roche JR., Dalley DE., A quantitative case study assessment of changes to hepatic metabolism from nonlactating grazing dairy cows consuming a large proportion of their diet as fodder beet. J Dairy Sci, 2019. 192 (9): 8559-8570.