Wampirzy lifting: co to jest i jakie są zagrożenia?

Twarz wampira to technika polegająca na wykorzystaniu własnej krwi pacjenta w celu regeneracji i odmłodzenia skóry. Ale czy to działa?
Wampirzy lifting: co to jest i jakie są zagrożenia?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2022

Wampirzy lifting zyskał sławę, gdy niektóre gwiazdy ujawniły, że mają zwyczaj poddawać się temu zabiegowi. W konsekwencji wzrósł również popyt i podaż w centrach estetycznych.

Zabieg ten polega na pobraniu krwi, odwirowaniu jej i ponownym zaszczepieniu osocza bogatopłytkowego. Istnieje jednak również inna procedura, którą wykonuje się za pomocą mikroigieł i nosi tę samą nazwę.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest wampirzy lifting, jak jest praktykowana oraz jakie korzyści i zagrożenia niesie ze sobą. Czy naprawdę są aż tak skuteczne?

Na czym polega wampirzy lifting?

Mówiąc wampirzy lifting mamy na myśli jedną z dwóch procedur. Chociaż jedna jest bardziej popularna od drugiej, obie łączy fakt, że twarz wygląda na zakrwawioną podczas wykonywania (stąd nazwa). Zabieg polega na pobraniu krwi pacjenta i odwirowaniu jej w celu wyizolowania osocza bogatopłytkowego.

Mówi się, że ta krew jest pełna trombocytów i czynników wzrostu, więc może pomóc w wywołaniu naprawy komórkowej. Płyn ten jest następnie nasączany na twarz, a resztę krwi nakłada się jako maskę. To sprawia wrażenie, że osoba jest ranna.

Jeśli chodzi o drugą procedurę, zwykle praktykuje się ją z mikronakłuwaniem lub mikroigły na rolce. Nazwa została nadana, ponieważ pojawia się krwawienie i chociaż jest lekkie, jest równie szokujące dla oka.

W tej ostatniej procedurze wiele igieł urządzenia otwiera mikrokanaliki. Ma to na celu umożliwienie przenikania przez skórę niektórych składników odżywczych (witamin i przeciwutleniaczy), a także leków. Mówi się, że skóra właściwa uwalnia również czynniki wzrostu, próbując naprawić szkody wyrządzone przez igły.

Należy jednak zauważyć, że obie procedury można łączyć. W takim przypadku osocze bogatopłytkowe jest wprowadzane do mikrokanalików wytwarzanych przez igły lub jest wstrzykiwane przy użyciu techniki znanej jako mezoterapia.

Mikronakłócia twarzy
Mikroigły uszkadzają skórę, stymulując produkcję nowych włókien kolagenowych, co powoduje naprawę i gojenie.

Przeczytaj również: Zmarszczki na twarzy palacza

Wampirzy lifting – korzyści

Wampirzy lifting przedstawia się jako zabieg, który promuje reaktywację komórek macierzystych, co może przyczynić się do odmłodzenia skóry. Ogólnie rzecz biorąc, często przypisuje się mu następujące korzyści:

 • Może rozjaśniać skórę
 • Wampirzy lifting może pomóc wyeliminować lub zmniejszyć plamy i blizny
 • Może zmniejszać przebarwienia
 • Może pomóc w stymulacji produkcji kolagenu i elastyny
 • Wampirzy lifting może pomóc zmniejszyć zmarszczki i linie mimiczne

Zagrożenia i skutki uboczne

Zarówno nazwa zabiegu, jak i wygląd osoby w jej trakcie mogą być niepokojące. Zapewnia się jednak, że szanse wystąpienia reakcji alergicznych i skutków ubocznych są stosunkowo niskie w przypadku wampirzego liftingu, ponieważ działa ona z własnym osoczem krwi pacjenta.

Z drugiej strony mogą wystąpić pewne reakcje, ponieważ jest to dość inwazyjne podejście. Jednym z nich jest ból spowodowany mikroigłami. Jednak powszechnie stosuje się znieczulenie miejscowe, aby je zminimalizować i uczynić znośnym.

Ponadto inne skutki uboczne, które mogą się pojawić to krwiaki, zaczerwienienia, blizny, ziarniniaki, gojące się rany, a także reakcje na wprowadzane substancje. Podczas wykonywania zabiegu w ściśle aseptycznych warunkach przez certyfikowanych pracowników służby zdrowia, ryzyko infekcji skóry jest znacznie zmniejszone.

Innym potencjalnym zagrożeniem jest rozprzestrzenianie się chorób, takich jak HIV i wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, które przenoszone są przez kontakt z krwią zakażonej osoby. Z tego powodu należy używać sterylnych mikroigieł. Jednak ryzyko to może również występować, gdy składniki krwi są rozdzielone. W związku z tym opisano przypadki poważnych infekcji dla tych zabiegów.

Na koniec należy zauważyć, że istnieją urządzenia , które osoby fizyczne mogą nabyć w celu wykonania zabiegu w domu. Jest to uważane za potencjalne zagrożenie, ponieważ byłyby używane bez obecności lub nadzoru pracownika służby zdrowia.

Środki ostrożności, które należy podjąć

Biorąc pod uwagę wszystko, co zostało powiedziane, przed wykonaniem wampirzego liftingu należy wziąć pod uwagę pewne środki bezpieczeństwa:

 • Zabieg należy wykonać w autoryzowanym ośrodku medycznym z zachowaniem ścisłych środków higieny w kontrolowanym środowisku.
 • Ważne jest, aby profesjonalista używał sterylnego i hipoalergicznego sprzętu (zalecane są igły tytanowe, złote lub ze stali nierdzewnej).
 • Konieczne jest, aby dana osoba przeszła wcześniej pełną ocenę medyczną, aby dowiedzieć się, czy jest uczulona. Należy też ustalić czy jakakolwiek choroba lub patologia może zostać aktywowana lub zaostrzona tym leczeniem.
Parowanie twarzy
W certyfikowanych centrach estetycznych urządzenia i profesjonaliści muszą przestrzegać przepisów dotyczących procedur autoryzowanych przez jednostki rządowe.

Wampirzy lifting – czy to skuteczne?

Wśród badań na ten temat można wymienić badanie przeprowadzone przez Vikas et al. Stwierdza, że mikroigły w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym (PRP) skutecznie odmładzają skórę.

Ze swojej strony Porwal, Chahar i Singh przeprowadzili badanie kliniczne z grupą kontrolną, w którym wzięło udział 55 pacjentów, u których wystąpiły problemy z bliznami z powodu trądziku. Ocenili skuteczność mikronakłuwania (urządzeniem Dermaroller® ) śródskórnymi wstrzyknięciami PRP w 3 sesjach w odstępach miesięcznych.

Po leczeniu zaobserwowano znaczną poprawę w skali wizualno-analogowej oraz w dermatologicznym wskaźniku jakości życia. Wystąpiły jednak pewne skutki uboczne.

Niektórzy eksperci w dziedzinie zdrowia i estetyki nie zgadzają się z tymi twierdzeniami. W związku z tym ostrzegają, że informacje zdrowotne rozpowszechniane przez celebrytów często mają większą wagę, niż gdyby były podawane przez władze zdrowotne.

Krótko mówiąc, istnieje wiele opinii na temat tej procedury. Chociaż niektórzy twierdzą, że ta technika ma wiele zalet, wciąż nie ma wyczerpujących danych na temat jej skuteczności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bauer G. Elsallab M, Abou-El-Enein M. Concise review: a comprehensive analysis of reported adverse events in patients receiving unproven stem cell-based interventions. Stem Cells Transl Med. 2018; 7(9):676-685.
 • Beca T, Hernández G, Morante S, Bascones A. Plasma rico en plaquetas. Una revisión bibliográfica. Av Periodon Implantol. 2007; 19, 1: 39-52.
 • Goddard N, Waterhouse N. Regenerative Medicine, Stem Cell Therapies, and Platelet-Rich Plasma: Where Is the Evidence? Aesthetic Surgery Journal. 2020; 40(4): 460–465. https://doi.org/10.1093/asj/sjz317
 • González Guerrero M. Comprobar los beneficios de la aplicación de productos a base de células madres de la manzana suiza en tratamientos de fotoenvejecimiento a mujeres entre 35 a 45 años que acuden al servicio de especialidades médicas del centro de salud n° 4, del D.M.Q. Santo Domingo: UNIBE, 2014.
 • González Lagunas J. Plasma rico en plaquetas. Rev Esp Cirug Oral y Maxilofac. 2006;  28(2): 89-99.
 • Porwal S, Chahar Y, Singh P. A comparative study of combined derma roller and platelet-rich plasma versus derma roller alone in acne scars and assessment of quality of life before and after treatment. Indian J Dermatol. 2018; 63: 403-408.
 • Quesada Leyva L; León Ramentol C; Fernández Torres S; Nicolau Pestana E. Células madre: una revolución en la medicina regenerativa. Medisan. 2017; 21(5):  
 • Sánchez Frenes P, Sánchez Bouza M, Hernández Malpica S. Las enfermedades infecciosas y la transfusión de sangre. Rev Latinoamer Patol Clin. 2012; 59(4): 186-193.
 • Tenjo Aguirre E, Silva Briones G. Efectividad de la aplicación de células madre y factor de crecimiento plaquetario en el tratamiento de mujeres de 40 a 60 años que presentan involución cutánea facial, atendidas en la unidad de medicina y cirugía estética Renove de la ciudad de Guayaquil. Guayaquil: Universidad Católica de Santiago, 2017.
 • Vikas P, Bhavni O, Prerna S, Siddharth B. Single-handed vampire facial: Combining microneedling with platelet-rich plasma for single-hand use. AAD Online Surgical Pearl. 2021; 84(2). DOI:https://doi.org/10.1016/j.jaad.2019.08.013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.