Wirusowe zapalenie wątroby - rodzaje i główne cechy

Wirusowe zapalenie wątroby - rodzaje i główne cechy
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Wirusowe zapalenie wątroby ma różne rodzaje i każdy z nich ma swoje szczególne cechy. Chociaż mają wspólne oznaki i objawy różnią się między sobą, a ich konsekwencje nie są takie same.

Dzisiaj opowiemy o 5 typach wirusowego zapalenia wątroby, gdzie każde z nich jest wywoływane przez inne wirusy. Jednak każde z nich ma swoje własne cechy, które odróżniają je od pozostałych.

Wirusowe zapalenie wątroby z definicji to każde zapalenie wątroby. Jednak jego przyczyna nie zawsze jest taka sama. Możliwe jest powiększenie narządu z powodu nadczynności pęcherzyka żółciowego po obfitym posiłku, a także z powodu poważnej infekcji wirusowej.

5 rodzajów wirusowego zapalenia wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby może być spowodowane przez 5 odmian wirusa zapalenia wątroby. Zostały one oznaczone jedną literą dla klasyfikacji międzynarodowej: A, B, C, D i E. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z tym, co się dzieje, gdy dojdzie do zakażenia którymkolwiek z tych wirusów.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest prawdopodobnie najłagodniejszą z tej grupy infekcji wirusowych. Jest przenoszona przez obwód odbyt-ręka-usta. Oznacza to, że osoba przenosząca wirusa wydala go wraz z odchodami, zanieczyszcza żywność lub wodę, którą pije inna osoba i wirus znajduje nowego żywiciela.

Pacjent z wirusowym zapaleniem wątroby typu A ma objawy zapalenia żołądka i jelit z zajęciem wątroby. Masz gorączkę, ból brzucha, biegunkę i wymioty. W wyniku zapalenia wątroby żółć ulega stagnacji i nie krąży, przez co skóra staje się żółtawa w objawie zwanym „żółtaczką”.

Ten ostatni jest wytwarzany przez bilirubinę, która jest impregnowana w skórze i błonach śluzowych. Dlatego też spojówki nabierają takiego samego zabarwienia. Nadmiar wydalany jest z moczem, który w trakcie choroby ciemnieje.

Zwykłe obrazy kliniczne trwają około 15 dni. Może trwać miesiąc lub dłużej, ale nie jest to zbyt częste. Powrót do zdrowia przebiega bez większych problemów, a jeśli nie doszło do odwodnienia nie powinno być żadnych następstw w organizmie.

Najpoważniejszą konsekwencją jest utrata płynów, szczególnie u małych dzieci. Zdolność przenoszenia wirusa wymaga ekstremalnych środków ostrożności w przypadku wybuchów epidemii w zamkniętych populacjach, takich jak szkoły.

Kobieta z bólem brzucha

Wirusowe zapalenie wątroby typu A ma objawy, takie jak biegunka, ból brzucha i gorączka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest najbardziej znanym typem tej grupy, a jego ogólnoświatowa dystrybucja jest szeroka. Rozprzestrzenia się poprzez płyny ustrojowe, takie jak krew i nasienie, dlatego uważa się, że jest to również infekcja przenoszona drogą płciową.

Długofalowe konsekwencje zapalenia wątroby typu B są poważne. Wielu pacjentów przechodzi do postaci przewlekłych, takich jak marskość wątroby czy rak wątroby.

Zapobieganie rozwojowi choroby jest trudne, chociaż w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej leków biologicznych, które są stosowane w celu przeżycia zakażonych pacjentów.

Zapobieganie tej patologii opiera się na dwóch filarach: szczepieniach i edukacji. Istnieje szereg opracowanych szczepionek, które różne kraje na świecie włączyły do swoich oficjalnych kalendarzy. Wprowadzenie jej do kalendarza opiera swoją skuteczność na tym, że ludzie uzupełniają zalecane dawki dla każdego przypadku.

Z drugiej strony kluczowa jest edukacja profilaktyczna z większym naciskiem na tematy seksualne. Rozpowszechnianie informacji o używaniu prezerwatyw i podstawowych środkach ochrony w związkach jest kluczem do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Ograniczenia dotyczące wspólnych strzykawek wśród osób uzależnionych od dożylnych narkotyków są ważnymi strategiami redukcji szkód.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

W praktyce uważa się, że zapalenie wątroby typu C nie ma ostrej postaci. Innymi słowy, pacjenci zarażeni natychmiast przechodzą w postać przewlekłą i mogą nigdy nie poznać momentu infekcji, dopóki później nie ujawni tego analiza.

Zwykłą drogą przenoszenia jest poprzez transfuzje krwi wykonywane w niewyspecjalizowanych miejscach lub przez strzykawki używane do wstrzykiwania narkotyków. W tym przypadku zarażenie poprzez relacje seksualne jest minimalne, w przeciwieństwie do zapalenia wątroby typu B.

Opcje leczenia dla tych pacjentów są skomplikowane. Przede wszystkim leki przeciwwirusowe zalecane w protokołach są bardzo drogie. Prawie nikogo nie stać na pełne dawki opłacane z własnej kieszenie, dlatego pomoc państwa lub prace socjalne są niezbędne.

Kolejnym krokiem, jeśli dojdzie do rozwoju zapalenia wątroby typu C i leki nie działają jest przeszczep. Jest to sytuacja osób, u których z powodu przewlekłej infekcji rozwinie się marskość wątroby lub rak wątroby. Jednak nie każdy może poddać się tej procedurze.

Wirusowe zapalenie wątroby typu D

W tym przypadku cząsteczkę wirusa uważa się za czynnik delta (stąd jej nazwa typu D). Oznacza to, że do infekcji potrzebuje gospodarza, który ma już wirusa zapalenia wątroby typu B.

Przenoszenie odbywa się poprzez krew lub drogą płciową. A także pionową, od zakażonej matki do jej dziecka w łonie. Na szczęście szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest skuteczna również w zapobieganiu cząsteczkom delta.

Niewiele wiadomo o tym agencie delta. Są przypadki, w których pogarszały się objawy zapalenia wątroby typu B przez infekcje, podczas gdy u innych było to niezauważalne.

Test na wirusowe zapalenie wątroby typu D

Aby mogło się rozwinąć zapalenie wątroby typu D, gospodarz musi najpierw mieć wirusa zapalenia wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby typu E

Podobnie jak zapalenie wątroby typu A, ta cząsteczka wirusa podąża za cyklem odbyt-ręka-usta i rozprzestrzenia się w pożywieniu i wodzie. Obraz kliniczny jest również podobny do zapalenia żołądka i jelit, które pojawia się i znika bez konieczności interwencji z zewnątrz.

U kobiet w ciąży odnotowano ciężkie stany chorobowe, wśród których częściej występuje agresywna postać prowadząca do niewydolności wątroby. Wątroba traci swoje funkcje i dochodzi do komplikacji zagrażających matce i płodowi, takich jak niezdolność do krzepnięcia i gromadzenia się płynów w tkankach.

Wszystkie rodzaje zapalenia wątroby są groźne i można im zapobiegać

Chociaż różne, wszystkie typy zapalenia wątroby zgadzają się co do możliwości ich uniknięcia. Istnieje możliwość podjęcia podstawowych środków higieny i pielęgnacji, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Wirusowe zapalenie wątroby jest uważane za ciche epidemie, które nadal się rozprzestrzeniają, ponieważ wielu pacjentów nie jest świadomych choroby. Ważne jest, aby mieć jak najwięcej informacji na ten temat i szczepić coraz więcej osób, tak aby możliwość zarażenia została ograniczona do minimum.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Desmet, Valeer J., et al. “Classification of chronic hepatitis: diagnosis, grading and staging.” Hepatology 19.6 (1994): 1513-1520.
  • Florentini, Mariano Quino. “ICTERICIA COLESTASICA ASOCIADA A HEPATITIS A AGUDA.” Revista Médica Carriónica 4.2 (2017).
  • Gaiche, Nuria Suárez, María Jesús Purriños-Hermida, and Anxela Pousa Ortega. “BROTE DE HEPATITIS A EN GALICIA DURANTE 2016-2018.” Rev Esp Salud Pública 94.24 (2020): 13.
  • Quiroz, Jorge Ferrándiz, et al. “Hepatitis B crónica: Actualización en el diagnóstico y tratamiento.” Diagnóstico 56.1 (2017): 17-23.
  • Salleras, L. “Veinticinco años de vacunación sistemática frente a la hepatitis B de los preadolescentes en Cataluña.” Vacunas 18.2 (2017): 59-70.
  • Platt, Lucy, et al. “Needle syringe programmes and opioid substitution therapy for preventing hepatitis C transmission in people who inject drugs.” Cochrane Database of Systematic Reviews 9 (2017).
  • Burstow, Nicholas J., et al. “Hepatitis C treatment: where are we now?.” International journal of general medicine 10 (2017): 39.
  • Arnold, Kate C., and Caroline J. Flint. “Viral Hepatitis in Pregnancy.” Obstetrics Essentials. Springer, Cham, 2017. 59-65.
  • Donnelly, M. C., et al. “hepatitis E—a concise review of virology, epidemiology, clinical presentation and therapy.” Alimentary pharmacology & therapeutics 46.2 (2017): 126-141.
  • Ejecutivo, Consejo. Mejora de la salud de los pacientes con hepatitis virales: Informe de la Secretaría. No. EB133/17. 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.