W jaki sposób palenie wpływa na serce?
Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia arteriosklerozy, schorzenia, które prowadzi do zablokowania naczyń krwionośnych. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się w jaki sposób palenie wpływa na serce.
Powszechnie wiadomo, że palenie wpływa na serce, jak również na nasze naczynia krwionośne i pozostałe organy w naszym ciele, uszkadzając je na wiele sposobów.
Palenie wiąże się z rozwojem licznych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, różnych rodzajów raka i niezliczonych innych zaburzeń.
W dzisiejszych czasach na świecie żyje 1,1 miliardów palaczy. Tytoń stanowi główną przyczynę śmierci, którym można byłoby zapobiec. Każdego roku z powodu używania tytoniu umiera około 8 milionów osób i niestety nie wszystkie ofiary z tej grupy są palaczami czynnymi.
Co więcej, naukowcy twierdzą, że palenie zwiększa ryzyko śmierci z powodu choroby serca aż o 18-30%. Nie musisz nawet palić zbyt wiele. Te statystki odnoszą się do osób, które wypalają 10 papierosów dziennie.
Jednak mimo wielu kampanii zwracających uwagę na szkodliwość palenia niewiele osób rozumie w jaki sposób wpływa ono na stan serca. Dlatego też w dzisiejszym artykule zagłębimy się w ten ważny temat.
W jaki sposób palenie wpływa na serce?
Wpływ tytoniu na serce zależy od liczby papierosów, które wypala się każdego dnia. Poza tym wiąże się również z tym od jakiego czasu się pali. Jednak należy podkreślić, że palenie jest zawsze szkodliwe, nawet jeśli zdarza się ono rzadko.
Nawet jeśli nie jest się czynnym palaczem, ale przebywa się w otoczeniu kogoś kto pali, również sprawia, że tytoń wpływa w szkodliwy sposób na serce. Powinniśmy mieć świadomość, że palacze muszą mierzyć się z trzy razy większym ryzykiem rozwoju chorób wieńcowych niż osoby, które nie palą.
Tętnice wieńcowe odpowiadają za transportowanie natlenionej krwi do serca. Palenie zwiększa ryzyko ich zablokowania. Niektóre badania wiążą rzucenie palenia z niższym ryzykiem pojawienia się zawału serca wywołanego paleniem papierosów.
Poza tym tytoń podnosi tętno. Oznacza to, że zwiększa szybkość, z jaką bije nasze serce. To może sprawić, że uderzenia serca będą mniej skuteczne, ponieważ serce nie będzie miało wystarczająco dużo czasu, aby napełnić się w całości podczas każdego uderzenia.
Oprócz takiego przyspieszenia pojawiają się również zmiany w samym rytmie bicia serca. To kolejny skutek wpływu tytoniu na serce: wywołuje arytmię serca, które mogą również zaszkodzić normalnemu funkcjonowaniu tego organu.
Może Cię również zainteresować: Rzucenie palenia papierosów – 5 pozytywnych zmian
Inny wpływ tytoniu na serce i układ krążenia
Wykazano, że palenie prowadzi do zwężenia głównych tętnic w ludzkim organizmie. Takie zwężanie się utrudnia przepływ krwi. Oznacza to, że serce musi pracować z większą siłą, aby upewnić się, że natleniona krew dotrze do każdej części ciała.
Innymi słowy, palenie zwiększa ciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie tętnicze wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka, od udaru po zawał serca. Zawał serca pojawia się, gdy blokada tętnic wieńcowych prowadzi do obumierania komórek mięśnia sercowego.
Jakie substancje wywołują takie skutki?
Szkodliwy wpływ palenia na serce oraz na inne organy wiąże się z toksycznymi substancjami zawartymi w papierosach. Jednak istnieją dwie substancje, które najbardziej wpływają na serce:
- Tlenek węgla: Jest wytwarzany podczas zapalenia papierosa. Odpowiada za zmniejszenie ilości tleniu przenoszonego przez hemoglobinę, substancję, która transportuje go w naszych czerwonych krwinkach. Tym samym nasze serce ma mniej tlenu od kurczenia się i właściwego funkcjonowania.
- Nikotyna: To substancja, która wpływa na nasz układ nerwowy. Zwiększa stężenie adrenaliny i noradrenaliny we krwi. To z kolei zwiększa poziom cholesterolu we krwi i pobudza kurczenie się naczyń krwionośnych.
- Tlenek węgla wydaje się również wiązać ze wzrostem poziomu krzepliwości krwi. To dodatkowo zwiększa ryzyko powstania zakrzepów lub skrzepów, które mogą zablokować tętnice.
Może również przypaść Ci do gustu: Produkty ułatwiające rzucenie palenia
Podsumowując
Palenie wpływa na serce w wielowymiarowy i niebezpieczny sposób. Należy przede wszystkim zauważyć, że wiąże się głównie z zatykaniem się lub zwężaniem tętnic wieńcowych. Dlatego też stanowi jeden z głównych czynników ryzyka wystąpienia choroby niedokrwiennej serca lub zawału serca.
Palenie łączy się również ze wzrostem ciśnienia tętniczego oraz rozwojem innych chorób peryferyjnych. Najlepiej byłoby jak najszybciej je rzucić. W dzisiejszych czasach istnieje wiele grup wsparcia i sposobów, które pomogą Ci zerwać z tym nałogiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramon, J. M. (2003). Tabaco y enfermedad coronaria: el abandono del tabaco es el mejor fármaco. Revista Española de Cardiologia, 56(5), 436–437. https://doi.org/10.1157/13047006
- Tabaco. (n.d.). Retrieved October 11, 2019, from https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/tobacco
- TABACO Y CORAZÓN: ¿Cómo afecta el tabaco a nuestro corazón? | Blogs Quirónsalud. (n.d.). Retrieved October 11, 2019, from https://www.quironsalud.es/blogs/es/corazon/tabaco-corazon-afecta-tabaco-corazon