Voltaren (diklofenak): poznaj jego wykorzystanie i działanie

Voltaren (diklofenak): poznaj jego wykorzystanie i działanie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Voltaren, czyli rynkowa nazwa diklofenaku, to lek, który pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się wszystkiego na temat użycia i działania Voltarenu.

Voltaren to nazwa rynkowa składnika aktywnego znanego jako diklofenak. Składnik aktywny to substancja chemiczna, która wywołuje określone działanie w organizmie. Pod tym względem diklofenak to lek, który należy do rodziny NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Oznacza to, że lek ten jest przepisywany w celu zmniejszenia stanu zapalnego oraz leczenia bólu, na przykład skurczy menstruacyjnych. Tym samym leczy on te same dolegliwości, co inne leki z tej samej kategorii chemicznej. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania i działaniu Voltarenu.

Wpływ Voltarenu na organizm

Tabletki w dłoni - Voltaren

Voltaren, inaczej diklofenak, to to pochodna kwasu fenyloocytowego, którego mechanizm działania przypomina inne leki NLPZ. I tak jak w przypadku innych NLPZ, naukowcy nie mają całkowitej pewności odnośnie tego jak wygląda jego mechanizm działania.

Wydaje się, że łączy się z hamowaniem działania enzymów cyklooksygenazy. Cyklooksygenaza lub COX to enzym, który pozwala organizmowi syntetyzować substancje nazywane prostaglandynami z innych substancji chemicznych, kwasów arachidonowych.

Jednak mechanizm działania diklofenaku może wiązać się również z hamowaniem syntezy prostaglandyn. To substancje, które biorą udział w odpowiedzi zapalnej i pobudzają zakończenia nerwów bólowych.

Tym sposobem diklofenak działa hamując cyklooksygenazę, a tym samym produkcję prostaglandyn, aby w końcu zmniejszyć ból i stan zapalny.

Poza tym takie substancje mają również wiele innych zadań, na przykład utrzymują integralność i namnażanie się błony śluzowej żołądka. Dzieje się tak, ponieważ zapewniają odpowiedni dopływ krwi.

Ta błona śluzowa odpowiada za ochronę żołądka przed drażniącymi substancjami lub mikroorganizmami. Dlatego też, ponieważ synteza prostaglandyn jest zahamowana, błona śluzowa żołądka pozostaje bez ochrony. To wyjaśnia dlaczego leki z tej grupy mogą prowadzić do rozwoju wrzodów trawiennych.

Reumatoidalne zapalenie stawów i Voltaren

Poza zwalczaniem skurczy menstruacyjnych, lek ten jest często stosowany w leczeniu chorób artretycznych. Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekłe schorzenie zapalne, które dotyka głównie stawy.

U niektórych osób takie zaburzenie może uszkadzać nie tylko stawy, ale także różne inne części ciała, takie jak skóra, oczy, czy płuca. Reumatoidalne zapalenie stawów to zaburzenie autoimmunologiczne, które pojawia się, gdy układ odpornościowy błędnie atakuje tkanki ciała, wywołując epizody bólu oraz stanu zapalnego.

Voltarne, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym, jest w stanie łagodzić objawy tej choroby.

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Ból stawu kolanowego

To kolejna z chorób reumatoidalnych, w których przydaje się Voltaren. Choroba zwyrodnieniowa stawów, w przeciwieństwie do reumatoidalnego zapalenia stawów, dotyka jedynie stawy, a nie inne części ciała. To najczęściej występując choroba stawów.

Ta choroba niszczy tkankę chrzęstną w stawach. Z tego powodu kość traci warstwę, która chroni ją przed ocieraniem się o inne kości. W związku z tym kości zaczynają stykać się ze sobą bezpośrednio. Takie tarcie prowadzi do powstanie bólu, opuchlizny oraz zmniejszenia zakresu ruchu w stawie.

Z czasem staw często straci swój normalny wygląd. Na krawędziach stawu mogą wytworzyć się dodatkowe ostrogi lub narośla. Poza tym niektóre struktury stawowe mogą zacząć się obluzowywać, wywołując jeszcze większy ból.

Czym jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

To kolejna z chorób, w której pomocne może okazać się stosowanie Voltarenu. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, inaczej choroba Bechterewa, to choroba reumatyczna, która wywołuje stan zapalny w kręgosłupie i stawach biodrowo-krzyżowych. Zazwyczaj objawia się bólem w okolicy krzyżowej, który może wywierać wpływ na cały kręgosłup i stawy peryferyjne.

Zesztywniającemu zapaleniu stawów kręgosłupa mogą towarzyszyć objawy pozastawowe, takie jak stan zapalny oczu lub zastawek serca.

Naukocom nadal nie udało się odkryć przyczyn tej choroby. Jednak powiązali ją z czynnikami genetycznymi. Poza tym wiadomo, że dotyka ona częściej mężczyzn niż kobiet i zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości.

Skutki uboczne Voltarenu

Reumatoidalne zapalenie stawów

Diklofenak, podobnie jak wszystkie inne leki, może wywoływać określone skutki uboczne. Do najbardziej znanych i najczęstszych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem Voltarenu zaliczamy wrzody trawienne. Pojawiają się one w wyniku długotrwałego stosowania leku, który hamuje syntezę prostaglandyn.

Jednak istnieją również inne działania niepożądane związane z przyjmowaniem tego niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Warto wymienić następujące dolegliwości:

  • Zmiany w przewodzie pokarmowym: Mdłości i wymioty, biegunka lub wzdęcia
  • Ośrodkowy układ nerwowy: Ból głowy i zawroty głowy
  • Organy czuciowe: Widzenie jak za mgłą lub zmiany w odczuwaniu smaku
  • Skóra: Wysypka na skórze lub pokrzywka
  • Problemy z nerkami
  • Zmiany w krążeniu krwi
  • Reakcje alergiczne

Podsumowanie

Podsumowując, Voltaren to lek sprzedawany na receptę, który skutecznie zmniejsza stan zapalny oraz silny ból. Pacjenci mogą stosować go doustnie lub miejscowo w formie maści.

Zawsze przestrzegaj zaleceń lekarze, ponieważ niewłaściwe stosowanie tego leku może prowadzić do poważnego uszkodzenia błony śluzowej żołądka oraz wystąpienia innych działań niepożądanych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.