Uzależniające produkty spożywcze: poznaj je od kuchni

To potwierdzony fakt, że niektóre produkty spożywcze uzależniają ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i cukru. Ponadto w przetworzonej żywności mogą znajdować się inne uzależniające substancje. Dowiedz się więcej!
Uzależniające produkty spożywcze: poznaj je od kuchni
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy kiedykolwiek próbowałeś odłożyć „na potem” paczkę chipsów ziemniaczanych, ale po prostu nie mogłeś? Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje? Cóż, to już potwierdzony fakt, że uzależniające produkty spożywcze istnieją i… zwykle nie są najzdrowsze.

W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze uzależniające produkty spożywcze i wyjaśnimy co się z nami dzieje, gdy je spożywamy. Dzięki temu będziesz mieć większą świadomość wpływu na zdrowie tychże produktów, a także wszelkich potencjalnych niebezpieczeństw, jakie mogą się wiązać z ich częstym spożywaniem.

Uzależniające produkty spożywcze: podstawowa charakterystyka

Różne badania wykazały, że żywność bogata w tłuszcze i rafinowane cukry może wywierać na organizm wpływ podobny do substancji uzależniających.

Uzależniające produkty spożywcze mają większą tendencję do wywoływania uzależniających reakcji biologicznych i behawioralnych ze względu na nienormalnie wysoki poziom zadowolenia, jaki zapewnia ich spożywanie.

W jaki sposób żywność uzależnia?

W stanie naturalnym, nieprzetworzonym rzadko można znaleźć uzależniające produkty spożywcze. Na przykład istnieją naturalne produkty zawierające cukier, takie jak owoce, lub pokarmy naturalnie zawierające tłuszcz, takie jak orzechy. Jednak cukier i tłuszcz rzadko występują naturalnie w tym samym produkcie.

Natomiast ultra przetworzona żywność często zawiera cukier, tłuszcze trans, mąkę i rafinowane oleje. Dzięki temu lepiej smakuje i jest bardziej uzależniająca.

Zwykle im więcej środków uzależniających w produkcie, tym bardziej jest on uzależniający. Na przykład:

Kufel pełen piwa

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że ultra przetworzona żywność z większym prawdopodobieństwem spowoduje wzrost poziomu cukru we krwi niż żywność naturalna. Jest to ważna informacja w kwestii działania uzależniającego.

Mianowicie, nie jest żadną tajemnicą, że istnieje wyraźny związek między poziomem glukozy a aktywacją obszarów mózgu związanych z uzależnieniem.

Na przykład cukier w wysoko przetworzonej żywności o wysokim indeksie glikemicznym, takiej jak batonik z mlecznej czekolady, będzie wchłaniany szybciej do organizmu niż naturalne cukry zawarte w bananie. Dzieje się tak, ponieważ banan jest żywnością nieprzetworzoną.

Co więcej, chociaż zawiera cukier, zawiera też błonnik, białko i wodę, co spowalnia tempo wchodzenia cukru do krwiobiegu.

Jakie produkty żywnościowe uzależniają najbardziej?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, żywność ultra przetworzona jest najbardziej uzależniająca ze względu na swój skład. Istnieją jednak wyjątki dotyczące nisko przetworzonej żywności, która również może powodować uzależnienie. Wiąże się to z określonymi składnikami, które mogą być w niej zawarte.

Uzależniająca żywność: żywność ultra przetworzona

Według badania opublikowanego w Plos One najbardziej uzależniającymi produktami żywnościowymi są:

  • Czekolada.
  • Lody.
  • Frytki.
  • Pizza.
  • Ciasteczka.
  • Ciasta.
  • Popcorn z masłem.
  • Cheeseburgery.

Wielu naszych Czytelników z pewnością potwierdzi, że samo przeczytanie nazw z powyższej listy sprawia, że do ust napływa ślina. Powodem jest fakt, że wymienione powyżej produkty zawierają dużo kalorii, tłuszczów i cukrów i są bardzo smaczne. Do wielu z tych produktów dodaje się również glutaminian sodu.

Glutaminian sodu jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym. Jak wynika z badań, glutaminian może wpływać na regulację apetytu przez podwzgórze. Innymi słowy, może sprawiać, że ​​jemy więcej niż potrzebujemy.

Kakao

Czekolada mleczna może uzależniać ze względu na zawartość tłuszczu i cukru, ale co z czystym kakao? Kakao zawiera anandamid, substancję, która wiąże się z receptorami kannabinoidowymi.

Ponadto niektóre obserwacje pokazują, że kobiety pociąga czekolada z powodu ich cyklu zależnego od hormonów. Wiele kobiet odczuwa apetyt na słodycze i czekoladę, zwłaszcza w okresie menstruacji bądź tuż przed czy po niej.

Kakao w postaci proszku i nasion

Wielbicielom czekolady spodoba się również: Zdrowe desery czekoladowe – delektuj się bez poczucia winy

Ser

Nie możesz odmówić sobie kolejnego kawałka sera? Cóż, rzeczywiście w serze zawarte są substancje uzależniające i łagodzące, jak pokazano w tym artykule.

Ser poprzez fermentację, obróbkę cieplną lub hydrolizę enzymatyczną zawiera dużą ilość białek pochodzących z mleka.

Na przykład w serze zawarte są kazeiny, które mogą wytwarzać peptydy o działaniu opioidowym. Te peptydy mogą przekraczać barierę krew-mózg, wiązać się z receptorami opioidowymi i działać przeciwbólowo i uspokajająco na układ nerwowy.

Istnieje wiele peptydów opioidowych, które pochodzą z białek mleka. Jednak te, które są najbardziej związane z uzależnieniem od sera, to te z grupy beta-kazomorfin.

Kawa

Bardziej niż uzależnienia od kawy, można doświadczyć zależności od niej. Kofeina jest chemicznie bardzo podobna do innej cząsteczki w mózgu, adenozyny, chociaż mają one różne funkcje.

Adenozyna dopasowuje się do odpowiedniego receptora i wywołuje w organizmie uczucie zmęczenia. Kofeina jest tak podobna strukturalnie do adenozyny, że może „wślizgnąć się” do receptorów w mózgu, blokując przyczepianie się adenozyny.

Osoba, która pije dużo kawy i nagle próbuje ją odstawić, czuje się zdezorientowana i mogą doskwierać jej bóle głowy. W rzeczywistości ta reakcja zachodzi z uwagi na fakt, że chemia mózgu zmienia się po długotrwałej ekspozycji na kofeinę.

Uzależniające produkty spożywcze to nie mit

Niektóre produkty zawierające się w naszej codziennej diecie mogą powodować pewne uzależnienie. Przede wszystkim cukry proste i tłuszcze trans mają tę zdolność. Niestety są one również szkodliwe dla zdrowia.

Z tego powodu ważne jest, aby świadomie ograniczyć ich spożycie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DiNicolantonio JJ., O’Keefe JH., Wilson WL., Sugar addiction: is it real? a narrative review. Br J Sports Med, 2018. 52 (14): 910-913.
  • Schulte, E. M., Avena, N. M., & Gearhardt, A. N. (2015). Which foods may be addictive? The roles of processing, fat content, and glycemic load. PloS one10(2), e0117959. doi:10.1371/journal.pone.0117959
  • Arısoy, S., Çoban, I., & Üstün-Aytekin, Ö. (2019). Food-Derived Opioids: Production and the Effects of Opioids on Human Health. In From Conventional to Innovative Approaches for Pain Treatment. IntechOpen.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.