Użądlenie szerszenia azjatyckiego: jak reagować?
Użądlenie szerszenia azjatyckiego jest groźne jedynie w nielicznych przypadkach. Mimo tego może wywoływać bardzo ostre objawy. Niestety każde ukąszenie może wywołać reakcję alergiczną, dlatego zawsze należy zachować dużą ostrożność.
Użądlenie szerszenia azjatyckiego to ugryzienie owada, które trzeba uważnie obserwować. W większości przypadków nie wywołuje ono żadnych poważnych konsekwencji. Jednak w ekstremalnych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci.
Szerszeń azjatycki pojawił się po raz pierwszy w Europie w 2004 r. Jego nazwa wzięła się od miejsca jego pochodzenia – południowo-wschodniej Azji. Jest znany również jako szerszeń żółtonogi. W 2010 r. rozprzestrzenił się po Europie i dotarł do innych krajów. Niedawno zauważono go również w Stanach Zjednoczonych.
Użądlenie szerszenia azjatyckiego wprowadza do organizmu człowieka więcej trucizny niż jakiekolwiek ukąszenie standardowego szerszenia. Reakcja na ukąszenie zależy od cech indywidualnych pogryzionej osoby. Jeśli ma alergię na jad owadów, sytuacja może stać się skomplikowana.
Użądlenie szerszenia azjatyckiego
Warto zauważyć, że użądlenie szerszenia azjatyckiego może prowadzić do śmierci jedynie w 0,08% przypadków. Prawdopodobieństwo jest niezwykle niskie. Mimo tego wywołuje u każdego bardziej bolesną reakcję niż ugryzienia innych szerszeni. Wszystko dlatego, że jest większy i ma więcej jadu.
Szerszeń azjatycki, nazywany oficjalnie Vespa velutina, to owad, którego długość może dochodzić do 3,5 cm. Jego najbardziej typowe cechy to duży rozmiar i czarny tułów, co odróżnia go od szerszeni europejskich. W przeciwieństwie do pszczół, szerszeń może ukąsić kilka razy.
Główne ryzyko związane z ukąszeniem szerszenia azjatyckiego to fakt, że może wywołać w organizmie reakcję alergiczną. Niestety w większości przypadków nie wiadomo, czy taka reakcja wystąpi u danej osoby, czy też nie. Nie ma badań, które są w stanie przewidzieć alergię przed jej wystąpieniem.
Skutki ukąszenia
Ukąszenie szerszenia azjatyckiego wywołuje przede wszystkim ostry ból, podobny do ukłucia dużą igłą. Następnie może pojawić się intensywny świąd, podobny do tego, jakie wywołują oparzenia. Obserwuje się puchnięcie dużego obszaru skóry, a osoba, która została użądlona, może doświadczać bólu średnio przez 24 godziny.
Niestety owady te często atakują bardzo delikatne obszary ciała, takie jak błony śluzowe jamy ustnej, oczu czy nosa, co bywa bardzo groźne. Poza tym należy pamiętać, że szerszeń azjatycki podczas ukąszenia wydziela hormon z żądła, który zachęca do ataku resztę roju.
Jeżeli pojawi się reakcja alergiczna, może wywołać szok anafilaktyczny w ciągu 30 do 60 minut od ugryzienia. Wyróżniany cztery stopnie reakcji na użądlenie:
- I stopień. Pojawia się pokrzywka obejmująca duże obszary ciała, swędzenie, niepokój oraz dyskomfort.
- II stopień. Występuje stan zapalny błon śluzowych, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, ból brzucha, mdłości, wymioty, biegunka oraz zawroty głowy.
- III stopień. Pojawiają się problemy z oddychaniem, przełykaniem i wydawaniem dźwięków. Zwiększa się zaniepokojenie oraz przekonanie o nadchodzącej śmierci.
- IV stopień. Występują wszystkie wyżej wymienione objawy oraz niedociśnienie, zapaść, nietrzymanie moczu, błękitnawe zabarwienie skóry oraz utrata świadomości.
Jak poradzić sobie z użądleniem szerszenia azjatyckiego?
Szerszenie azjatyckie atakują jedynie wtedy, gdy czują się zagrożone. Dlatego też nie powinnaś pod żadnym względem zbliżać się do ich ula. Poza tym, jeśli się pojawią, nie próbuj ich zabijać ani ranić.
Musisz zachować duża ostrożność chodząc po krzaczastych terenach lub miejscach, w których jest dużo drzew. Najlepszy sposób na ochronę przed wystąpieniem problemów to ich unikanie.
Warto przeczytać: Ukąszenia owadów – 5 najczęstszych przypadków
Jeżeli jednak zauważysz, że ugryzł Cię szerszeń azjatycki, powinnaś jak najszybciej przyłożyć zimny kompres do zmienionego obszaru. Dzięki temu zmniejszysz stan zapalny oraz ból. Poza tym aby osiągnąć ten sam skutek możesz przykładać kompresy nasączone octem.
Jeśli odczuwasz duży dyskomfort, posmaruj miejsce ugryzienia maścią z kortykosteroidami oraz przyjmuj doustnie leki antyhistaminowe, a jeśli to konieczne również kortykosteroidy.
Przeczytaj również: Test uczuleniowy: kiedy jest stosowany i w jaki sposób
Reakcja alergiczna na ugryzienie szerszenia azjatyckiego wymaga zasięgnięcia natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jeśli w przeszłości przytrafiały Ci się podobne reakcje alergiczne, powinnaś jak najszybciej udać się do szpitala.
Uczyń to samo, jeśli zaobserwujesz jakąkolwiek nagłą reakcję. Chociaż jedynie 3% społeczeństwa jest uczulone na jad szerszeni, nie możesz mieć pewności, że nie dotyczy to również Ciebie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Outón Cacheiro, L. (2016). Estudio preliminar sobre la problemática de la invasión de la avispa asiática (” Vespa velutina” Lepeletier, 1836) en Galicia (España).
- Cristobal Pinto, P., Navarro Gomez, M., Zapatero Remon, L., Hernandez Sampelayo Matos, T., & Gomez Campdera, J. A. (1994). PICADURA DE AVISPA. Acta Pediatrica Espanola.
- Ortega Casanueva, C. (2018). PEDIATRÍA INTEGRAL 138 Introducción Alergia a la picadura de insectos. In Pediatr Integral.