Użądlenie osy - domowe środki łagodzące ból
Użądlenie osy to nie tylko ból i obrzęk, których tak się obawiamy. Powinniśmy pamiętać też, że w wielu przypadkach może dojść do reakcji alergicznych. Oba te objawy na szczęście zareagują pozytywnie na domowe leczenie. Poznajmy najskuteczniejsze, naturalne rozwiązania.
Ból spowodowany użądleniami os zazwyczaj samoistnie ustępuje po kilku godzinach. Są jednak tacy, którzy szukają środków zaradczych, aby zminimalizować go natychmiast, bowiem ból stanowi zbyt duży dyskomfort i obciążenie.
Jeśli nie spotykamy się z reakcją alergiczną, jedynymi uciążliwymi objawami będą obrzęki i ból. Z kolei reakcje alergiczne spowodowane tego typu użądleniami wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który jest poważną reakcją mogącą powodować wysypki skórne, trudności w oddychaniu, zawroty głowy i inne powikłania, nawet śmiertelne.
Na szczęście tego typu reakcje są rzadkie i w większości przypadków poradzimy sobie z dyskomfortem i bólem w sposób naturalny, stosując domowe środki i podstawową opiekę.
W dalszej części przedstawiamy Ci kilka ciekawych propozycji.
Użądlenie osy – ból i użyteczne środki uśmierzające
W obliczu bólu spowodowanego użądleniami os, ważne jest, aby nauczyć się prawidłowego działania.
- Tak więc pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić – to sprawdzić, czy żądło osy pozostało w naszym ciele. To bardzo ważny krok.
- Jeśli tak, należy je ostrożnie usunąć poprzez delikatne zeskrobanie powierzchni skóry, przydatnym do tego narzędziem (czymś delikatnym).
- Następnie będziemy musieli oczyścić dotknięty obszar ciepłą wodą i neutralnym mydłem. Jeśli mamy pod ręką środek antyseptyczny, to jest to dobry moment, aby go użyć.
Jak poradzić sobie z bólem i obrzękiem? Tak jak spodziewasz się, po chwili zazwyczaj pojawiają właśnie te objawy Jak sobie z nimi poradzić, kiedy zaczynają nam doskwierać?
Aby kontrolować te objawy, możemy uciec się do kilku środków łagodzących, opartych o naturalne składniki. Musimy jednak pamiętać, że zapewniają one tymczasową pomoc i nie zawsze są skuteczne.
Większość z nich pochodzi z literatury popularnej i nie ma dowodów na ich skuteczność potwierdzonych stricte naukowo. Wiemy jednak, że sposoby babuni niejednokrotnie są najlepsze.
Przeczytaj także:
Zimne okłady a użądlenie osy
Niska temperatura powinna zmniejszyć odczuwany ból po użądleniu i zmniejszyć obrzęk w okolicy. Zimne okłady są więc dobrym sposobem na złagodzenie bólu spowodowanego użądleniami os.
W rzeczywistości zalecenie polega na zastosowaniu ich po zdezynfekowaniu dotkniętego obszaru. Warto o tym pamiętać.
Według publikacji w Bibliotece Zdrowia Uniwersytetu w Rochester, chłód okładów zmniejsza ból poprzez zdrętwienie zaatakowanej okolicy ciała. Zmniejsza też obrzęk.
Jak zastosować zimne okładu na użądlenie osy
- Na to rozwiązanie mamy aż dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zwilżenie ręcznika zimną wodą i włożenie go do worka hermetycznego, szczelnego. Następnie zostaw ręcznik w worku w zamrażarce na około 15 minut. Po tym czasie nakładamy go na dotknięty problemem obszar.
- Inną możliwością, szybszą niż poprzednia, jest owinięcie kostek lodu w ręcznik lub szmatkę. Następnie okładamy nimi, przy pomocy delikatnego masażu na miejsca ugryzienia.
Olejki eteryczne
Do chwili obecnej dowody nie wiążą stosowania olejków eterycznych z łagodzeniem bólu wywołanego użądleniami os.
Były one jednak stosowane od zamierzchłych czasów jako środek uspokajający i antyseptyczny. Czy nie warto więc zwrócić na nie odrobinę swojej uwagi?
Według badań opublikowanych w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, olejki te mają właściwości przeciwbakteryjne, a więc zmniejszają ryzyko infekcji.
Jak stosować olejki na użądlenie osy
Na początek możemy wybrać takie opcje jak drzewo herbaciane, lawenda czy olejki eteryczne z rozmarynu, które charakteryzują się właściwościami antyseptycznymi i antybakteryjnymi.
- Kiedy mamy ją pod ręką, mieszamy jedną lub dwie krople z pół łyżeczki oleju nośnego, którym może być oliwka lub olej kokosowy.
- Następnie wcieramy olej na dotkniętym ugryzieniem obszarze. Najlepiej stosować ten zabieg dwa lub trzy razy dziennie.
Przeczytaj też:
Żel aloesowy a ukąszenie osy
Możemy wcierać żel aloesowy przez 2 lub 3 minuty na obszarze dotkniętym ugryzieniem.
Oprócz tego, że jest to bezpieczny składnik do aplikowania na skórę, żel aloesowy może służyć jako adiuwant w celu zmniejszenia stanów zapalnych i bólu spowodowanych użądleniami os.
Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym Pharmacognosy Reviews wskazuje, że wyciągi z tego składnika wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
Dlatego może okazać się to pomocne w przypadku opisywanego w artykule dyskomfortu.
Jak stosować ten środek?
- Najpierw ekstrahujemy świeży żel z aloesu. Następnie wcieramy go w obszar dotknięty ugryzieniem przez dwie lub trzy minuty.
- Powinniśmy aplikować żel mniej więcej dwa razy dziennie.
Użądlenie osy – co jeszcze może okazać się pomocne w walce z bólem i obrzękami?
Oprócz wyżej wymienionych środków zaradczych możemy zastosować inne środki w celu złagodzenia bólu spowodowanego tymi użądleniami. Według Mayo Clinic, możesz spróbować też kremu z hydrokortyzonem lub zażyć lek przeciwhistaminowy. Oba środki pomagają głównie zmniejszyć zaczerwienienie i swędzenie.
Podsumowanie i dodatkowe informacje
Pomocne jest również stosowanie balsamu kalaminowego i przyjmowanie (bez recepty) niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ). Ten ostatni powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
W każdym przypadku, jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, najlepiej jest zwrócić się o pomoc lekarską.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ice Packs vs. Warm Compresses For Pain. (n.d.). Health Encyclopedia. University of Rochester Medical Center Rochester, NY. Retrieved on March 11, 2020 from https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=85&contentid=p00918
- Swamy MK, Akhtar MS, Sinniah UR. Antimicrobial Properties of Plant Essential Oils against Human Pathogens and Their Mode of Action: An Updated Review. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:3012462. doi:10.1155/2016/3012462
- Rahmani AH, Aldebasi YH, Srikar S, Khan AA, Aly SM. Aloe vera: Potential candidate in health management via modulation of biological activities. Pharmacogn Rev. 2015;9(18):120–126. doi:10.4103/0973-7847.162118