Uwolnienie się od obsesji jest możliwe — o czym należy pamiętać?

Uwolnienie się od obsesji nie jest łatwe. Jeśli spróbowałeś wszystkiego i nie osiągnąłeś dobrych wyników, chcielibyśmy pomóc Ci z kilkoma pomysłami.
Uwolnienie się od obsesji jest możliwe — o czym należy pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Obsesja to zaburzenie nastroju wywołane ideą, która atakuje umysł. Istnieje wiele rodzajów obsesji, takich jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD) i zaburzenie osobowości obsesyjno-kompulsywne (OCPD). Jeśli uważasz, że masz obsesję na punkcie czegoś, dzisiaj mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. Pamiętaj, że uwolnienie się od obsesji jest możliwe.

O obsesji często myśli się w sytuacjach miłosnych lub jako fiksację na punkcie czystości. Jednak obsesja może się pojawić na punkcie dosłownie wszystkiego. Orthorexia, blancorexia i tanorexia są dobrymi tego przykładami. Nasze kroki, umożliwiające uwolnienie się od obsesji, pomogą Ci przezwyciężyć te impulsy. Należy jednak pamiętać, że nie zastępują one pomocy wyszkolonego profesjonalisty.

Uwolnienie się od obsesji – 7 praktycznych kroków

Zdaniem ekspertów obsesje można podzielić na dwie kategorie: autogenne i reaktywne. Obsesje autogenne rozwijają się bez możliwego do zidentyfikowania bodźca zewnętrznego, podczas gdy uzależnienia reaktywne wymagają manifestacji tego bodźca.

Często uważa się, że nie da się uwolnić od obsesji. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ badania i badania pokazują, że możliwe jest skuteczne leczenie. Niektórzy psychologowie proponują nawet sesje grupowe, aby przezwyciężyć obsesję, chociaż na początek powinieneś wybrać sesje indywidualne.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że swoją obsesję można wyleczyć i wszystkie objawy, które jej towarzyszą (lęk, depresja, strach itd.). Przyjrzyjmy się siedmiu krokom, które możesz podjąć, aby uwolnić się od tych myśli.

1. Szukaj profesjonalnej pomocy

Psychoterapia
Psychologowie są przeszkoleni w zakresie zalecania i stosowania technik mających na celu zmniejszenie konsekwencji obsesji.

Tak, najmądrzejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby przezwyciężyć obsesję, jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Ogólnie rzecz biorąc, większość obsesji leczy się psychoterapią lub lekami. Wizyta u specjalisty zdrowia psychicznego to pierwszy krok do uwolnienia się od obsesji.

Możesz obawiać się szukania pomocy tego rodzaju, być może ze względu na piętno, które może być z tym związane. Jeśli chcesz przezwyciężyć te epizody, będziesz musiał wyrzucić ten pomysł z głowy. Tak jak idziesz do kardiologa, gdy odczuwasz powtarzający się dyskomfort w sercu, powinieneś udać się do psychologa w przypadku każdego schorzenia, które może leczyć.

Rokowanie w przypadku tego rodzaju schorzenia jest bardzo dobre, chociaż prawdopodobnie powinieneś wybrać inne alternatywy, zanim znajdziesz model terapii, który najlepiej do ciebie pasuje. Pamiętaj też, że wiele obsesji jest spowodowanych traumą z dzieciństwa lub dorastania. Odkrycie, co się za nimi kryje, może być bardzo pomocne w przezwyciężeniu ich.

2. Uwolnij się od obsesji: odwróć uwagę od obsesyjnych myśli

Drugim zaleceniem uwolnienia się od obsesji jest odwrócenie uwagi od obsesyjnych myśli. Zapamiętaj informacje, które przekazaliśmy na temat autogennych obsesji, które pojawiają się bez zewnętrznego bodźca. Jest znacznie bardziej prawdopodobne, że pojawią się, gdy jesteś sam z pustym umysłem, niż w sytuacji, gdy jesteś w towarzystwie i doskonale się bawisz.

Z tego powodu staraj się odwracać uwagę, dzieląc się z przyjaciółmi lub robiąc rzeczy, które zapobiegają pojawianiu się kompulsywnych pomysłów w twojej głowie. Poczytaj książkę, idź na spacer, chodź do kina lub uprawiaj sport. Gdy tylko poczujesz, że pomysł nabiera kształtu w twojej głowie, spróbuj skupić swoją uwagę na innych aspektach.

3. Nie izoluj się

Podążając za poprzednim pomysłem, nigdy nie powinieneś izolować się od swojego otoczenia. Nie odcinaj wszelkiej komunikacji z przyjaciółmi lub rodziną. Nigdy nie wybieraj walki z problemem w pojedynkę. Jeśli to zrobisz, prawdopodobnie całkowicie oddasz się swojej obsesji, czymkolwiek ona jest, i możesz pogrążyć się coraz głębiej w swojej zależności od niej.

Pomocna dłoń jest zawsze wielką pomocą, zwłaszcza gdy pochodzi od kogoś, kto cię docenia. Izolowanie się nigdy nie jest rozwiązaniem i może w rzeczywistości nasilić objawy, takie jak lęk lub depresja. Oczywiście to naturalne, że nie możesz dzielić się swoją obsesją, ale pamiętaj o przykładzie kardiologa, który podaliśmy w naszym pierwszym kroku.

4. Odejdź od źródła swojej obsesji

Tak, jak aby przezwyciężyć alkoholizm, musisz uciec od alkoholu, tak samo musisz oderwać się od swojej obsesji, aby ją przezwyciężyć. Aby przezwyciężyć jakikolwiek epizod tego typu, musisz zerwać połączenie, które łączy cię ze źródłem twojej obsesji. Tak, wiemy, że nie jest to łatwe, ale zacznij od robienia tego stopniowo.

Jeśli nagle zerwiesz połączenie ze swoją obsesją, prawdopodobnie wystąpią objawy odstawienia. Najlepiej byłoby, gdybyś nauczył się żyć z obiektem swojej obsesji bez wywoływania natrętnych myśli. Na razie jednak powinieneś trzymać się od niego z daleka.

Przeczytaj również: Cztery obsesyjne cechy osobowości

Podaję bardzo prosty przykład: jeśli masz obsesję na punkcie sprzątania, postaraj się, aby ktoś inny posprzątał za ciebie dom. Staraj się też mieć tylko niezbędną ilość środków czystości. Tak, wymaga to dużej siły woli i zaangażowania. Jeśli jednak wziąłeś pod uwagę trzy poprzednie kroki, majce na celu uwolnienie się od obsesji, będziesz w stanie znacznie lepiej sobie z tym poradzić.

5. Uwolnij się od obsesji: wprowadź nowe nawyki do swojego życia

To bardzo ważne, abyś skupił swoje myśli na nowych celach życiowych. Może to być wszystko. Ważne jest, aby nie kolidowało to z tym, co już omówiliśmy (tj. nie izoluje cię ani nie obraca wokół twojej obsesji).

Robienie na drutach, joga, malowanie, pisanie, wolontariat charytatywny, lekcje gotowania, lekcje tańca, wędkarstwo, ogrodnictwo, fotografia i śpiewanie to tylko kilka pomysłów na hobby. Pomogą Ci one spojrzeć na życie z nowej perspektywy, a także odłożyć swoją obsesję na dalszy plan.

6. Praktykuj medytację

Medytacja
Poświęcenie czasu na refleksję i relaksację poprzez medytację jest ważne dla uwolnienia się od obsesyjnych myśli.

Jak wskazują eksperci i badacze, medytacja jest solidnym narzędziem do radzenia sobie z obsesją. Jest to również alternatywa dla radzenia sobie z lękiem, depresją i napięciem, które często towarzyszą obsesyjnym epizodom. Nie wspominając o tym, że jeśli ćwiczysz to w grupie, jest to doskonała strategia na uniknięcie izolacji.

Medytacja jest niedocenianą techniką radzenia sobie z tego typu zaburzeniami. Nie lekceważ jej zalet, ani nie porzucaj jej praktykowania, gdy zdasz sobie sprawę, że pomaga ci kontrolować swoje impulsy. Jeśli chcesz, możesz zacząć ćwiczyć w domu, a następnie rozważyć udział w sesjach grupowych, kiedy poczujesz się komfortowo.

7. Zrozum, że obsesja nie jest w Twoim życiu najważniejsza

Wreszcie, kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, aby uwolnić się od obsesji, jest zrozumienie, że nie stanowi ona w twoim życiu priorytetu. Pomyśl teraz o swojej obsesji. Bez względu na jej charakter, prawdopodobnie jest to coś, co wyrządza ci więcej szkody niż pożytku. Co więcej, prawdopodobnie jest to zachowanie, które nie wpłynie na twoją integralność lub zdrowie, jeśli całkowicie je ograniczysz lub całkowicie wyeliminujesz.

Oczywiście samo zrozumienie tego nie sprawi, że twoja obsesja zniknie, ale doda ci motywacji do dalszej pracy nad tym. Świadomość, że twoje obsesyjne idee cię ranią, że są niezdrowe i że ich materializacja nie jest konieczna w życiu, zachęci cię do ich odwrócenia.

Pożegnamy się ostatnią myślą i mamy nadzieję, że te wskazówki, jak przezwyciężyć obsesję, okażą się pomocne. Pamiętaj: Chociaż nie ma nic złego w próbie samodzielnego zmniejszenia problemu, niezbędna jest pomoc profesjonalisty. Pamiętaj, aby skonsultować się z nim, jeśli twoja obsesja wymknie się spod kontroli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lee, H. J., & Kwon, S. M. Two different types of obsession: autogenous obsessions and reactive obsessions. Behaviour research and Therapy. 2003; 41(1): 11-29.
  • Krisanaprakornkit, T., Sriraj, W., Piyavhatkul, N., & Laopaiboon, M. Meditation therapy for anxiety disorders. Cochrane Database of Systematic Reviews. 2006; (1).
  • O’Connor, K., Freeston, M. H., Gareau, D., Careau, Y., Dufour, M. J., Aardema, F., & Todorov, C. Group versus individual treatment in obsessions without compulsions. Clinical Psychology & Psychotherapy. 2005; 12(2): 87-96.
  • Shannahoff-Khalsa, D. S., Ray, L. E., Levine, S., Gallen, C. C., Schwartz, B. J., & Sidorowich, J. J. Randomized controlled trial of yogic meditation techniques for patients with obsessive-compulsive disorder. CNS spectrums. 1999; 4(12): 34-47.
  • Woody, S. R., Whittal, M. L., & McLean, P. D. Mechanisms of symptom reduction in treatment for obsessions. Journal of consulting and clinical psychology. 2011; 79(5): 653.
  • Whittal, M. L., Woody, S. R., McLean, P. D., Rachman, S. J., & Robichaud, M. Treatment of obsessions: A randomized controlled trial. Behaviour research and therapy. 2010; 48(4): 295-303.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.