Utonięcie wtórne: poznaj objawy
Utonięcie po pływaniu lub utonięcie wtórne ma miejsce, gdy dana osoba nie jest w stanie oddychać z powodu nagromadzenia się płynu w płucach. Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj utonięcia, którego symptomy należy znać i natychmiast przystąpić do pierwszej pomocy.
Zdarzają się przypadki, w których parę godzin po niebezpiecznym wypadku, który mógł zakończyć się utonięciem, pojawiają się sygnały, którymi należy się zająć, jak najszybciej.
Poniżej omówimy objawy wtórnego utonięcia, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom.
Mało znane ryzyko
W przeszłości miały miejsce przypadku, w których ludzie, zwłaszcza dzieci, okazywały symptomy, które prowadziły do tragicznego końca, po traumatycznym doświadczeniu w wodzie.
Jest to rodzaj zakrztuszenia, które ma miejsce poza wodą. Może zdarzyć się nawet po kilku godzinach lub dniach, ale jest wynikiem tego, co wydarzyło się podczas pływania.
Jest to utonięcie wtórne lub suche, które dotyka płuc.
Nie martw się – celem tego artykułu jest poznanie znaków, które ciało wysyła podczas takich sytuacji. W ten sposób będziesz gotowy i będziesz w stanie szybko szukać pomocy medycznej.
Sprawdź ten artykuł: Pływanie – trening dla całego ciała
Czym jest utonięcie wtórne i dlaczego w ogóle występuje?
Według badań, 75% przypadków utonięcia wtórnego występuje u dzieci poniżej 5 roku życia. Może jednak wystąpić również u dorosłych, którzy przeżyli niebezpieczny wypadek w wodzie lub zostali złapani w silne prądy.
Kiedy ktoś bawi się w basenie lub pływa i znajduje się w sytuacji bliskiej utonięciu, woda przenika poprzez struny głosowe, które nie mają czasu na reakcję i zamknięcie. Powoduje to, że płyn trafia bezpośrednio do płuc, powodując opuchliznę lub obrzęk.
Rodzaje utonięć
Utonięcie suche ma miejsce, gdy podczas przebywania pod wodą dochodzi do zapalenia tchawicy. Powoduje to skurcz strun głosowych, które zamykają się i utrudniają normalne oddychanie.
Utonięcie wtórne występuje natomiast, gdy ciało nie może wydalić dwutlenku węgla, przyjmując w zamian tlen. Wynika to z nagromadzenia się płynu w płucach po sytuacji bliskiej utonięciu.
Jeśli w pęcherzykach płucnych znajduje się woda, to płuca nie mogą dotlenić krwi, a praca serca zwalnia.
W takim przypadku utonięcie wtórne może nastąpić między od 1 do 72 godzin po przebywaniu w wodzie. Zdarzały się nawet przypadki, w których objawy pojawiły się dopiero po 3 dniach.
Objawy utonięcia wtórnego
Jak widzicie, bardzo często wydaje się, że wszystko skończyło się dobrze, kiedy osoba bliska utonięcia wydostała się z wody. Może być jednak inaczej. Dlatego też należy zwracać uwagę na następujące objawy:
- trudności z oddychaniem,
- ciągły kaszel,
- wymioty,
- senność i ogromne zmęczenie,
- skrócenie oddechu,
- gorączka,
- zmiany w zachowaniu, objawiające się większą drażliwością lub brakiem energii; pojawiają się, ponieważ do mózgu dociera mniej tlenu.
Co zrobić w przypadku pojawienia się objawów?
W przypadku utonięcia wtórnego należy natychmiast udać się do lekarza. W zależności od powagi danego przypadku, podejmie on niezbędne kroki. Jeśli po zbadaniu pacjenta lekarz stwierdzi, że jest to łagodny epizod, konieczny będzie jedynie odpoczynek i przebywanie pod obserwacją.
Jeśli jednak sytuacja jest bardziej poważna, lekarz może zlecić wykonanie prześwietlenia klatki piersiowej. Celem prześwietlenia jest wykluczenie opuchlizny lub obrzęku. Specjalista może także zdecydować, aby podać pacjentowi tlen.
Przeczytaj także: Sisu – niezwykła fińska strategia na trudne momenty
Fundamentalne znaczenie zapobiegania
W przypadku dzieci bardzo ważny jest nadzór dorosłych. Nigdy nie zostawiaj dzieci samych w pobliżu zbiorników wodnych lub w basenie. Jeśli się bawią, zwróć uwagę na ich ruchy i miej na uwadze możliwe sytuacje, w których nagle połkną one wodę.
Wskazane jest, aby dzieci uczyły się pływać i straciły lęk przed wodą w ciągu pierwszych czterech lat swojego życia. W przypadku dorosłych, jeśli doświadczyli oni wypadku w czasie pływania, obserwuj ich przez kilka kolejnych godzin.
Zwróć uwagę na wszystkie możliwe objawy wymienione powyżej.
Wiedza i obserwacja kluczem do pomocy
Chodzenie na basen, zabawy w wodzie i pływanie latem to chwile, podczas których relaks i przyjemność są na pierwszym miejscu. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę zagrożenia związane z tymi aktywnościami.
Wiedza na temat symptomów utonięcia wtórnego jest bardzo ważna, aby uniknąć tragedii w przyszłości. Jest to pierwszy krok w przypadku pomocy sobie i innym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Field, J. M.; Hazinski, M. F.; Sayre, M. R., et al. (2010). “Part 1: executive summary: 2010 American Heart Association Guidelines for Cardiopulmonary Resuscitation and Emergency Cardiovascular Care”, Circulation, 122 (18): S640-656.
- Ringold, S., y Glass, T. J. (2005). “Reanimación cardiopulmonar”, JAMA, 293 (3): 388.
- Walter, F., & Boron, D. (2009). Medical Physiology: A Cellular and Molecular Approach. Amsterdam: Elsevier/Saunders.