Nagły uraz zęba - o czym pamiętać i jakie działania podjąć?

Uraz zęba może przydarzyć się dosłownie każdemu. Co należy wtedy wziąć pod uwagę? O czym powinniśmy wiedzieć, żeby odpowiednio zareagować?
Nagły uraz zęba - o czym pamiętać i jakie działania podjąć?

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2022

Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą doznać urazów zębów, chociaż dzieciństwo i okres dojrzewania są najczęstszymi momentami, w których one występują. Ten rodzaj wypadku zdarza się zwykle, gdy dzieci uczą się chodzić oraz podczas gier i sportów.

W przypadku urazu zębów wszyscy bardzo się denerwują i nikt nie wie, co robić. Dezorientację widać nie tylko u tych, którzy cierpią, ale także u obserwatorów. Ale ważne jest, aby wiedzieć, co zrobić szybko, aby kontrolować sytuację i poprawić rokowania uszkodzonego zęba.

Czytaj dalej, ponieważ w tym artykule wyjaśniamy, co powinieneś zrobić i co zrobić, jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny zostanie uderzony w usta.

Co to jest uraz zębów?

Uraz zęba może dotyczyć samego zęba, kości i innych tkanek podtrzymujących. Występuje w wyniku fizycznego uderzenia w danym obszarze. Wpływa to na estetykę uśmiechu, ale także na zdolności przeżuwania i fonacji osoby.

Są częste w dzieciństwie i okresie dojrzewania, jako konsekwencja upadków, gdy dziecko stawia pierwsze kroki, a nadal nie mają wystarczającej równowagi. Są również spowodowane uderzeniami podczas zabawy lub podczas uprawiania niektórych sportów. Najbardziej dotknięte zęby to zwykle górne siekacze, ponieważ są one najbardziej odsłonięte.

Objawy urazu w jamie ustnej są różne i mają różne nasilenie. Mogą wystąpić przy złamaniach, przemieszczeniu, nieprawidłowej pozycji, a nawet wypadnięciu zębów.

Ponadto mogą wystąpić urazy tkanek miękkich jamy ustnej. Mogą to być przecięte wargi, języki lub policzki, którym towarzyszy wiele krwawień i stanów zapalnych. Najcięższe przypadki mogą dotyczyć kości podtrzymujących zęby. Z tego powodu dentysta musi dokonać natychmiastowej diagnozy całej sytuacji.

Może to dotyczyć zarówno zębów tymczasowych, jak i stałych i od tego będzie zależeć dalsze leczenie. W każdym razie, jeśli uraz zęba występuje u dziecka, nie ma powodu do obaw. Pod korzeniem tworzy się ząb stały, który nadal będzie zdrowo rosnąć.

Uraz zęba – konsekwencje

Jak już wspomnieliśmy, uraz zębów może objawiać się na różne sposoby w zależności od zaangażowanych tkanek. Niektóre z tych sytuacji mogą wystąpić:

  • Złamanie szkliwa lub zębiny: Ząb jest złamany, ale nie ma utraty struktury zęba.
  • Ruchliwość zęba: dochodzi do uszkodzenia tkanek podtrzymujących ząb i porusza się on w zębodole.
  • Złamanie korony zęba: Ząb pęka i traci segment korony. Miazga może być uszkodzona.
  • Zmiana normalnego położenia zęba: Ząb może przesunąć się w jedną stronę (zwichnięcie zębowe), w kierunku wnętrza kości (intruzja zębowa) lub na zewnątrz (ekstruzja zębowa).
  • Złamanie korzenia zęba: Uraz zęba rozciąga się poniżej linii dziąseł.
  • Wydalenie zęba z ust: Wybicie zęba.
  • Urazy tkanek miękkich.

Wszystkie te urazy wpływają na integralność zębów i otaczających tkanek. Zmienia to wygląd ust oraz sposób mówienia i jedzenia.

Boksujący mężczyzna
Niektóre sporty sprzyjają kontaktowi fizycznemu i urazom głowy, w tym ust i zębów.

Uraz zębów u dzieci i u dorosłych

Wspomnieliśmy już, że reakcje i terapia po urazie zębów różnią się, jeśli dany element jest tymczasowy lub trwały. Ponadto należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta.

Zęby tymczasowe

U dzieci najczęstszymi przyczynami są gry, sport i brak równowagi podczas rozpoczynania chodzenia. Są również związane z wykorzystywaniem dzieci. Z drugiej strony u dorosłych są one zwykle powiązane z wypadkami drogowymi, sportem i upadkami.

Kiedy uszkodzony jest ząb dziecka, dentysta oceni, ile czasu powinien on pozostać w jamie ustnej, aby sprawdzić, czy warto go trzymać, czy nie. Czasami dobrym pomysłem jest jego usunięcie, ponieważ niebawem ujawni się ząb stały.

Gdy zmiana jest niewielka, specjaliści mogą ją naprawić estetycznymi wypełnieniami. Ale w niektórych przypadkach zabiegi są bardziej złożone. Gdy ząb stały potrzebuje więcej czasu na wysunięcie się, a specjalista musi usunąć ząb mleczny lub jeśli ząb wypadł w uderzeniu, wówczas konieczne będzie utrzymanie zajmowanego miejsca za pomocą utrzymywacza przestrzeni.

W przypadku wypadnięcia zęba tymczasowego nie należy go reimplantować. W ten sposób może uszkodzić ząb stały tworzący się wewnątrz kości.

Stałe zęby

Jeśli natomiast uraz zęba wystąpi w zębie stałym, głównym celem jest utrzymanie go w jamie ustnej. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jeśli ząb wyjdzie z ust i można go ponownie wszczepić, należy to zrobić.

Jeśli wypadek w zębie stałym występuje u dziecka, dentysta musi ocenić, czy uszkodzenie nie uszkodziło miazgi zęba, który nie zakończył jeszcze rozwoju korzenia. W takich przypadkach wymagają specjalnej terapii, aby pomóc zamknąć wierzchołki korzeni.

Jeśli natomiast cios uszkodzi u osoby dorosłej ząb stały, korzenie są już uformowane. W przypadku uszkodzenia miazgi specjalista musi przeprowadzić leczenie kanałowe. Jeśli ząb można przesunąć, dentysta ustabilizuje ząb na określony czas, aby osoba go nie straciła.

Wskazówki, jak postępować w przypadku urazu zębów

Kiedy dochodzi do urazu zębów, ważne jest, aby wiedzieć, co robić i działać szybko. Dlatego poniżej informujemy, jak postępować w razie wypadku dotyczącego jamy ustnej.

Zachowaj spokój

Kiedy dochodzi do ciosu, jest to czas napięcia i dyskomfortu. Zwykle pojawia się ból, krew i płacz, które razem tworzą sytuację niepokoju i nerwowości.

Zachowanie spokoju i przejęcie kontroli pomoże ci podjąć właściwe i konieczne decyzje. Nie zachowuj się niespokojnie ani nie zaczynaj krzyczeć; ważne jest, aby zachować spokój.

Oczyść ranę i zatrzymaj krwawienie

Tkanki miękkie jamy ustnej są bardzo unaczynione, dlatego skaleczenia zwykle powodują obfite krwawienie. Ranę należy dokładnie umyć czystą wodą, aby można było dokładnie zaobserwować uszkodzenie.

Ważne jest, aby wywierać nacisk czystą gazą lub szmatką na rany, aby zatrzymać krwawienie. Ponadto, jak wspomnieliśmy, dentysta musi ocenić szkody spowodowane przez sprawdzenie, czy brakuje fragmentu zęba, czy ząb wypadł lub się porusza, czy znajduje się w niewłaściwym miejscu i nie można go wykorzystać do gryzienia. W takich przypadkach należy pilnie udać się do dentysty, o ile to możliwe w ciągu godziny.

Poszukaj brakującego zęba

Jeśli uderzenie spowodowało wypadnięcie zęba lub odłamanie się fragmentu, należy go poszukać. Kiedy go znajdziesz, nie dotykaj obszaru korzenia. Płucz go przez kilka sekund pod czystą bieżącą wodą bez pocierania.

Następnie umieść go w szklance z wodą destylowaną lub ciepłym mlekiem, aby go przetransportować. Jeśli nie jest to możliwe, osoba może nosić go w ustach, pod językiem, uważając, aby go nie połknąć.

Nigdy nie należy ponownie wszczepiać zęba mlecznego do jamy ustnej, ponieważ może to uszkodzić zarodek stałego zęba rozwijającego się w kości. Jeśli masz pewność, że jest to ząb stały, spróbuj nagryźć gazę, aby utrzymać go na miejscu. Jednak, jak powiedzieliśmy wcześniej, najlepszym sposobem postępowania jest natychmiastowe udanie się do dentysty, w ciągu godziny.

Jeśli ząb całkowicie wypadł, dentysta może ponownie wszczepić go do zębodołu i unieruchomić w oczekiwaniu na jego ponowne zintegrowanie z jamą ustną. Jeśli uszkodzony jest fragment zęba, specjalista może spróbować przymocować go do uszkodzonego fragmentu. Robią to przy użyciu określonych technik oraz materiałów estetycznych i adhezyjnych.

Wizyta u dentysty

Wspomnieliśmy już o tym, jak ważna jest jak najszybsza wizyta u dentysty. Szybkie działanie poprawia prognozę sytuacji. Są zabiegi, które dentysta może wykonać tylko w ciągu pierwszych kilku godzin po uderzeniu.

Poza tym czasami nie ma większych obrażeń, ale dentysta potrafi wykryć problemy niezauważalne gołym okiem. Dokładne badanie i prześwietlenie zębów pozwolą ocenić, czy korzenie i kości zostały naruszone. Tak więc dentysta jest tym, który określa powagę przypadku, najbardziej odpowiednie leczenie i niezbędne kontrole.

W najpoważniejszych przypadkach, gdy uderzenie powoduje wymioty, utratę przytomności lub dezorientację, należy natychmiast udać się do szpitala.

Dziecko u dentysty
Specjalista powinien przeprowadzić wczesną konsultację stomatologiczną, aby przyspieszyć gojenie i regenerację tkanek po urazie.

Inne wskazówki, o których należy pamiętać w przypadku urazu stomatologicznego

Inne praktyki mogą sprzyjać rekonwalescencji po urazie zębów:

  • Dieta miękka i zimna: Spożywanie pokarmów, które nie wymagają zbytniego wysiłku podczas żucia, a także zimne pokarmy pomagają zmniejszyć stan zapalny i sprzyjają regeneracji uszkodzonych tkanek. Jogurty, lody, kremy i koktajle mleczne to dobre opcje.
  • Utrzymuj higienę jamy ustnej: Nie przestawaj myć zębów po urazie. Nagromadzenie płytki bakteryjnej może pogorszyć sytuację. Należy szczotkować delikatnie, a dentysta może przepisać specjalny środek antyseptyczny.
  • Monitoruj uszkodzony obszar: Musisz monitorować ranny obszar. Czasami objawy pojawiają się po kilku miesiącach. Jeśli w dziąśle występuje stan zapalny, ząb zmienia kolor lub zaczyna się poruszać, należy udać się do dentysty.
  • Wizyty kontrolne u specjalistów: Jeśli pacjent nosi aparat ortodontyczny, powinien przejść kontrolę u swojego ortodonty. Ma to na celu ocenę stanu szelek i drutów, które mogły zostać niewspółosiowe lub oderwane w wyniku uderzenia.

Kilka rzeczy do rozważenia

Trudno jest uniknąć urazów zębów, ponieważ są to wypadki, którym często nie jest łatwo zapobiec. Chociaż mogą wystąpić w dowolnym czasie i w każdym wieku, częściej występują u dzieci.

Dlatego dobrym pomysłem jest zdejmowanie niskich mebli, gdy maluchy zaczną chodzić. Dobrym pomysłem jest również unikanie brutalnych gier i używanie ochraniaczy na usta podczas uprawiania sportu.

A jeśli się pojawią, rozważ te wskazówki, abyś mógł właściwie stawić czoła sytuacji i móc działać szybko i spokojnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • PAOLA, CACERES BAQUEDANO JENNIFER. “TRAUMATISMO DENTOALVEOLAR.”
  • Pasarón Pérez, María Victoria, et al. “Nivel de conocimientos en pacientes con traumatismo dental.” Revista Médica Electrónica 39.1 (2017): 24-32.
  • Leyva Infante, Maite, et al. “El traumatismo dental como urgencia estomatológica: a stomatologic emergency.” Correo Científico Médico 22.1 (2018): 66-78.
  • Álvarez Barzola, Andrea Nathaly. Traumatismos dentales en pacientes adultos. BS thesis. Universidad de Guayaquil. Facultad Piloto de Odontología, 2021.
  • Zaldivar, Héctor Andrés Naranjo. “Traumatismos dentarios: un acercamiento imprescindible.” 16 de Abril 56.265 (2017): 113-118.
  • Martínez, Ana Karen Garibay, et al. “Traumatismo dental en pacientes pediátricos que acuden a una clínica universitaria de odontopediatría: un análisis retrospectivo de historias clínicas.” Pediatría (Asunción): Organo Oficial de la Sociedad Paraguaya de Pediatría 45.3 (2018): 206-211.
  • Duarte, Luis A. Jeffers. “Reimplante Dentario en Diente Avulsionado. Presentación de un Caso.” Revista Científica Hallazgos21 2.3 (2017).
  • Martínez, Evelyn Roxana Paredes, and María Elena Díaz Pizán. “Avulsión en la dentición decidua:¿ Reimplantar o no?.” Revista Estomatológica Herediana 19.1 (2009): 63-65.
  • Marchena Rodríguez, Leticia, and Odontóloga Máster de Salud Pública Oral. “MANEJO ODONTOLÓGICO DE UNA AVULSIÓN DENTAL.”
  • León Carrillo, Sara. “Reimplante intencional dentario: revisión de la literatura.” (2018).
  • Tatiana, Vidal, Castro Paola, and Nora Bustos. “Trauma dentoalveolar: luxación lateral. Presentación de un caso.”
  • Escobedo, Abner Escobedo. “Odontología deportiva y prevención de trauma dentoalveolar.” Revista de la Asociación Dental Mexicana 76.6 (2019): 328-331.
  • CHOQUE PILCO, PERCY GABRIEL. “NIVEL DE CONOCIMIENTO Y ACTITUD SOBRE AVULSION Y FRACTURA DENTARIA EN LOS PROFESORES DE NIVEL PRIMARIO DE IE ESTATALES DEL DISTRITO DE CIUDAD NUEVA, TACNA 2020.” (2020).
  • Hernández Suarez, Laura Fernanda, et al. “Alternativas de manejo endodóntico de dientes con ápices inmaduros con traumadentoalveolar: estudio bibliométrico.”

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.