Uprawa grzybów jadalnych - przewodnik dla początkujących

Jeśli chcesz uprawiać grzyby jadalne w domu, z całą pewnością zainteresuje cię nasz kompletny przewodnik.
Uprawa grzybów jadalnych - przewodnik dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2023

Uprawa grzybów jadalnych jest łatwa i przynosi ogromne korzyści, w tym oszczędności dla tych, którzy lubią potrawy z grzybów. Dla wielu osób może to nawet stanowić sposób na zarabianie pieniędzy.

W tym artykule powiemy ci, na czym polega uprawa grzybów jadalnych w domu. Podpowiemy też, o czym należy pamiętać zabierając się za to zadanie. Zamieścimy również szczegółowe informacje o potrzebnych elementach, pierwszych krokach w zakładaniu hodowli oraz o przewidywanym czasie zbiorów. Do dzieła!

Grzyby jadalne – słowem wstępu

Zanim rozpoczniesz hodowlę grzybów jadalnych w domu, musisz poznać cechy produktu, który zamierzasz uprawiać. Grzyby są w przyrodzie bardzo powszechne i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej, takiej jak na przykład przewrócone kłody drzew w lesie.

Fakt, że żywią się materią organiczną, daje nam pierwszą wskazówkę co do warunków, jakie musi mieć podłoże, w którym będziemy uprawiać grzyby.

Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że grzyby potrzebują środowiska z dużą ilością światła i tlenu. Dzięki temu plony będą zdrowe i nadadzą się do późniejszego spożycia.

Należy również pamiętać, że grzyby są suplementem diety o wysokiej wartości odżywczej:

  • Obecność witamin: niacyny, tiaminy (witamina B1), B12 i C;
  • 57% do 61% węglowodanów w przeliczeniu na suchą masę;
  • Minerały: potas, fosfor i wapń;
  • 26% białka;
  • 11,9% błonnika;

Niektóre badania sugerują korzystny wpływ grzybów na zdrowie człowieka. Na przykład mówi się o ich działaniu przeciwutleniającym, zdolności do obniżania poziomu cholesterolu we krwi i korzystnych właściwościach w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym.

Grzyb
Grzyby w domowej hodowli wymagają starannie przygotowanego środowiska. Niezbędnym czynnikiem jest wilgotność.

Uprawa grzybów jadalnych – co jest potrzebne?

Teraz gdy wiesz już nieco więcej o grzybach, nadszedł czas, aby poznać elementy, które będziesz potrzebować, aby rozpocząć własną domową hodowlę.

1. Grzybnia lub zarodniki

Wydaje się to oczywiste, ale nie każdy o tym wie. Pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebować, są grzyby, które zamierzasz wyhodować lub ich zarodniki.

Możesz kupić między innymi grzyby shiitake, pieczarki czy boczniaki. Znajdziesz je w wyspecjalizowanych sklepach, w których oferuje się tego rodzaju produkty. Od ciebie zależy, którą z tych opcji wykorzystasz do założenia swojego domowego grzybowego ogródka.

2. Odpowiednie podłoże

Drugą rzeczą, którą musisz dysponować, jest podłoże, w którym będziesz uprawiać grzyby. Można je kupić w wyspecjalizowanych sklepach lub przygotować je samodzielnie. Podłoże powinno zawierać słomę, trociny, włókno kokosowe, wermikulit, kompost, ściółkę lub obornik.

Istnieje jednak jeszcze więcej domowych opcji, które obejmują wykorzystanie fusów z kawy i drewnianych kłód, aby grzyby rozmnażały się tak, jakby były w naturze. Te pierwsze dodawane są do podłoża lub stają się podkładem poprzez zmieszanie ich z kawałkami wilgotnej tektury.

3. Uprawa grzybów jadalnych – odpowiednia podpora

Podłoże, na którym zamierzasz rozpocząć uprawę, wymaga podpory lub pojemnika. Wśród opcji, które oferujemy, są plastikowe pojemniki, które można poddać recyklingowi, stara umywalka, a nawet karafka na wodę. Przestrzeń na twoją kreatywność jest nieograniczona.

Jeżeli wolisz łatwiejszy zakup w sklepie specjalistycznym, możesz znaleźć gotowe torby już przygotowane z odpowiednim podłożem i zarodnikami. Tego rodzaju zestawy do hodowli zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby od razu zacząć uprawiać grzyby.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Grzyby hou tou gu: korzyści i skutki uboczne

Uprawa grzybów jadalnych – przewodnik krok po kroku

Uprawa grzybów jadalnych w domu
Już za niecałe dwa miesiące będziesz zbierać grzyby z własnej przydomowej hodowli.

Mając wszystko gotowe, zabierzmy się do pracy, dzięki której w ciągu od 3 do 6 tygodni zbierzemy smaczne, domowe grzyby.

Zaczynamy!

  1. Umyj ręce: ważne jest, aby ręce i elementy, których będziesz używać, były całkowicie czyste. Użyj mydła i wody, alkoholu lub żelu dezynfekującego.
  2. Przygotuj pojemnik na grzyby: umyj go. Jeśli zamierzasz poddać recyklingowi plastikową butelkę, odetnij górę. Następnie wykonaj sześć otworów (trzy na podstawie i trzy po bokach). W przypadku pojemnika wykonanego z innego materiału należy upewnić się, że posiada on otwory do odpływu.
  3. Rozpocznij sadzenie: weź wybraną ilość podłoża i umieść je w podstawie pojemnika do uprawy. Następnie umieść warstwę grzybni i dodaj nową porcję substratu. Rób to w ten sposób, aż wypełnisz trzy czwarte swojego pojemnika.
  4. Umieść przykrywkę: jeśli użyłeś plastikowej butelki, użyj usuniętej części, aby zakryć pojemnik. Najpierw zrób w niej jednak otwory, aby grzybnia mogła oddychać. Jeśli masz inny rodzaj pojemnika, również będziesz musiał znaleźć coś, czym go przykryjesz.
  5. Umieść grzybnię w torbie: nie powinna ona jednak przyklejać się do grzybni, ponieważ spowoduje to jej uszkodzenie.
  6. Ustal optymalną temperaturę: idealnym pomysłem jest umieszczenie grzybów w miejscu osłoniętym od słońca, w temperaturze między 15 a 20 stopni Celsjusza. Utrzymuj również wilgotne środowisko, w którym będziesz dodatkowo często opryskiwać swoją domową hodowlę.
  7. Na koniec poczekaj, aż zarodniki wykiełkują: między drugim a czwartym tygodniem zobaczysz pierwsze małe grzyby. Trzy do sześciu tygodni później rozpoczniesz zbiory.

Uprawa grzybów jadalnych – zacznij już dziś!

Jak widzisz, uprawa grzybów jadalnych w domowych warunkach jest bardzo łatwa. Możesz kupić elementy, których potrzebujesz lub użyć różnych produktów nadających się do recyklingu, takich jak plastikowe butelki i fusy z kawy.

Masz już wszystkie niezbędne informacje. Możesz użyć grzybów na potrzeby własne i swojej rodziny. A jeśli jesteś przedsiębiorcą, możesz je również sprzedać. Zacznij już dziś, a już niebawem będziesz się cieszyć efektami!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beltrán, Y., Morris, H., Domínguez, O. D., Bartista, P., & Llauradó, G. (2021). Composición micoquímica y actividad antioxidante de la seta Pleurotos ostreatus en diferentes estados de crecimiento. Acta Biológica Colombiana26(1), 89-98.
  • Beltrán-Delgado, Y., Morris-Quevedo, H., Llauradó-Maury, G., Bermúdez-Savón, R. C., & García-Oduardo, N. (2020). Procedimientos para la producción de setas del género pleurotus con potencial aplicación farmacológica. Revista Cubana de Química32(2), 245-261.
  • Ramírez, A. G. (2015). New hypocholesterolemic ingredients obtained from edible mushrooms/nuevos ingredientes alimentarios hipocolesterolémicos obtenidos a partir de hongos comestibles (Doctoral dissertation, Universidad Autónoma de Madrid).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.