Udar mózgu - objawy i przyczyny
Udar mózgu znany również jako incydent mózgowo-naczyniowy lub apopleksją może być łatwo rozpoznany. Wymaga on natychmiastowej reakcji, ponieważ czas pomiędzy wystąpieniem objawów udaru mózgu, a poddaniem się opiece medycznej nie powinien przekraczać czterech godzin. Dlatego tak ważne jest aby umieć rozpoznać udar mózgu.
W wypadku podejrzenia udaru mózgu liczy się każda minuta, podjęte decyzje mogą prowadzić do poważnych następstw, a nawet do śmierci.
Udar mózgu może wystąpić w każdym wieku, jego prawdopodobieństwo wzrasta po 30-tym roku życia i częściej występuje u mężczyzn.
Bardzo ważnym jest aby każdy z nas mógł rozpoznać symptomy udaru mózgu i w decydującym momencie być w stanie pomóc bliskiej osobie lub komuś z naszego otoczenia. Wiedza ta przyda się również przy rozpoznaniu objawów u nas samych i wezwaniu pomocy medycznej na czas.
Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Należy zwrócić szczególną uwagę na wskazane objawy i nawet w wypadku kiedy ustąpią, trzeba wybrać się do lekarza na wizytę kontrolną.
- Kiedy czujemy osłabienie lub odrętwienie z jednej strony twarzy lub w jednej połowie ciała.
- Kiedy odczuwamy nagłe trudności w mówieniu lub przełykaniu.
- Kiedy nagle odczuwamy silny ból głowy bez wyraźnej przyczyny.
- Kiedy tracimy równowagę, koordynację, mamy zawroty głowy i widzimy podwójnie.
- Kiedy mamy problemy ze wzrokiem w jednym lub obu oczach.
- Kiedy odczuwamy ogólne zmieszanie.
Udar mózgu i jego przyczyna?
Udar mózgu spowodowany jest zablokowaniem lub pęknięciem tętnicy mózgu.
Istnieją dwa rodzaje udaru mózgu:
- Udar mózgu niedokrwienny: powstaje z powodu zatoru jednej z tętnic mózgu, w konsekwencji czego, do części mózgu nie dociera dopływ krwi.
- Udar mózgu krwotoczny: powstaje z powodu pęknięcia jednej z tętnic mózgu, w konsekwencji czego dochodzi do krwawienia i uszkodzenia obszaru, w którym to krwawienie występuje.
Jak możemy zapobiec udarowi mózgu?
Najczęściej udar mózgu występuje u osób, które cierpią na takie dolegliwości jak miażdżyca czy nadciśnienie.
Dlatego też powinniśmy kontrolować te dolegliwości oraz unikać złych nawyków i stosować się do poniższych zasad.
- Nie palić.
- Kontrolować ciśnienie krwi.
- Zdrowo się odżywiać.
- Regularnie uprawiać sport.
- Kontrolować cholesterol.
- Unikać nadwagi.
- Kontrolować poziom cukru we krwi.
Bardzo ważnym jest przeprowadzanie rutynowych kontroli zdrowotnych aby być w stanie dostrzec wszystkie zmiany w układzie krążenia, które mogą negatywnie wpłynąć na tętnice szyjne, odpowiedzialne za transport krwi i tlenu do mózgu.
Rekonwalescencja
Rekonwalescencja po udarze mózgu w głównej mierze zależy, jak już wcześniej wspomnieliśmy, od tego jak szybko poszkodowany zareagował na symptomy i poddał się opiece medycznej, ale też od obrażeń, które powstały w mózgu oraz od tego jak szybko pacjent poddał się rehabilitacji neurochirurgicznej.
Ciało osoby, która doświadczyła udaru mózgu, zachowuje się jakby straciło pamięć. Koniecznym jest nauczenie pacjenta ruchów, których wykonywanie przed udarem było czymś łatwym i naturalnym.
Podczas rekonwalescencji niezwykle ważne jest wsparcie psychologiczne, zarówno dla pacjenta jak i dla jego rodziny. Zmiany, które zaszły po udarze mózgu są mocne odczuwalne wśród jego najbliższych, często doprowadzają do impotencji, przemęczenia lub depresji.
Osoba, która doświadczyła udaru mózgu, z osoby aktywnej, pracującej i niezależnej zmienia się w osobę częściowo lub całkowicie zależną od innych.
Podczas rekonwalescencji nic nie jest pewne, postępy pacjenta mogą być bardzo powolne. Ciało każdej osoby reaguje inaczej na bodźce zewnętrzne. Zwykle młodsi pacjenci mają lepsze rokowania podczas rehabilitacji.
W przypadku starszych pacjentów, głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie możliwie największej niezależności, potrzebnej do realizowania czynności sprzed udaru. Rehabilitacja w tym wypadku musi być skierowana na indywidualne i szczególne potrzeby pacjenta.
Udar mózgu, oprócz tego, że zabija tysiące osób każdego roku, to sprawia, że mnóstwo z nich po jego przejściu cierpi na niepełnosprawność.
Dlatego tak ważne jest aby osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym, starały się jak najszybciej je rozwiązać. Nasze życie jest zbyt cennym darem aby zaniedbywać dolegliwości, które mogą doprowadzić do poważnych zagrożeń zdrowia, a nawet życia. Warto pamiętać, że trzeba o siebie dbać i chodzić na wizyty kontrolne do lekarza, bo łatwiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć.