Uczucie gorących stóp — jakie są przyczyny i jak przynieść sobie ulgę

Uczucie gorących stóp może wynikać z wielu powodów. W niektórych przypadkach jest to nieodpowiednie obuwie, a innym razem wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi.
Uczucie gorących stóp — jakie są przyczyny i jak przynieść sobie ulgę

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2021

Uczucie gorących stóp jest stosunkowo częstą przypadłością. Czasami towarzyszy mu mrowienie, drętwienie, a także ból w okolicy. Jest to jednak objaw, na który należy zwrócić uwagę. Nie zawsze stanowi poważny problem zdrowotny, ale nie powinieneś też go bagatelizować.

Przyczyny doświadczania tego doznania są różne. W wielu przypadkach jest to spowodowane problemami z nerwami stóp. Nie należy jednak wykluczać innych przyczyn leżących u podstaw. W każdym razie uczucie gorących stóp nie jest normalne.

Jeśli czujesz, że Twoje stopy płoną, skontaktuj się z lekarzem. Pierwszą wskazówką będzie prosta zmiana obuwia w łagodnych przypadkach. W innym razie zostaną zlecone badania układu nerwowego lub krążenia, jeśli istnieje podejrzenie problemu na większą skalę.

Uczucie gorących stóp

Ci, którzy czują, że ich stopy są przegrzane, zazwyczaj odczuwają to uczucie na podeszwie stopy, chociaż pieczenie pojawia się również z tyłu stopy, a nawet na kostkach. Czasami uczucie ciepła sięga aż do tylnej części nogi.

Najczęściej pojawia się również uczucie mrowienia lub uczucie ukłucia igłą w tym samym obszarze, w którym odczuwane jest ciepło. Uczucie staje się nie do zniesienia do tego stopnia, że odczuwasz potrzebę oparcia stóp na zimnej powierzchni.

W niektórych przypadkach uczucie to jest sporadyczne i przemijające, a w innych przypadkach występuje często. Ten ostatni scenariusz jest objawem tak zwanego zespołu Griersona-Gopalan lub zespołu palących stóp. Jedną z cech wyróżniających jest to, że czucie pogarsza się w nocy i poprawia się w ciągu dnia.

Kobieta nakładająca krem na stopy
Ból, pieczenie, kłucie i mrowienie w stopach są często mylonymi objawami.

Co powoduje uczucie gorących stóp?

Z czego może wynikać uczucie gorących stóp:

 • Neuropatia obwodowa: Jest to stan, w którym włókna nerwowe są uszkodzone, więc intensywniejsza aktywność powoduje ciepło i ból. Najczęściej towarzyszy temu drętwienie i mrowienie.
 • Problemy z krążeniem: uczucie pieczenia w stopach pojawia się, gdy następuje wzrost produkcji czerwonych krwinek. Powoduje to gęstnienie krwi wytwarzające ciepło, zwłaszcza podczas kładzenia się spać.
 • Problemy skórne: Czasami uczucie pieczenia nie pochodzi z wnętrza ciała, ale ma swoje źródło w problemie skórnym, takim jak stany zapalne skóry, grzybica lub alergie. Zwykle towarzyszą temu pęcherze, owrzodzenia, wysypki lub inne objawy skórne.
 • Niedobór witaminy B: Lekarze uważają, że brak witamin B1, B3, B6 i B12 jest jedną z najczęstszych przyczyn pieczenia stóp, ze względu na zmiany w metabolizmie, które się z tym wiążą.

Wszystkie te przyczyny mogą być pierwotne lub wtórne. Innymi słowy, są bezpośrednim źródłem problemu lub mogą być wynikiem choroby podstawowej. Na przykład cukrzyca jest często przyczyną neuropatii obwodowej.

Mężczyzna ogląda stopę w lustrze
Obecność neuropatii obwodowej wymaga natychmiastowej profesjonalnej oceny, aby uniknąć poważnych, długotrwałych konsekwencji.

Inne możliwe przyczyny

Istnieją inne powody, dla których występują pieczenie stóp, chociaż są one mniej powszechne niż te wymienione powyżej. Niektóre z nich mogą być następujące:

 • Zmiany hormonalne: W dniach poprzedzających miesiączkę i podczas menstruacji kobiety mogą odczuwać wzrost temperatury stóp.
 • Problemy neurologiczne: Choroby kręgosłupa lub rdzenia kręgowego powodują uczucie gorąca w stopach. Towarzyszy mu zwykle ból skóry.
 • Zapalenie powięzi podeszwy: Zapalenie powięzi to stan zapalny tkanki rozciągającej się od pięty do palców na podeszwie stopy. Ten stan powoduje pieczenie i dyskomfort podczas chodzenia lub biegania.
 • Infekcje: Atakujące mikroorganizmy, które powodują stan zapalny w nerwach obwodowych, powodują ból, mrowienie i ciepło w okolicy. Dzieje się tak w przypadku półpaśca, mononukleozy i zespołu Guillain-Barré.
 • Zespół cieśni stępu: Występuje, gdy nerw piszczelowy jest uciskany w obszarze cieśni stępu na podeszwie stopy.
 • Zespół Gitelmana: Wynika z niskiego poziomu magnezu i potasu.

Różne przyczyny gorących stóp wymagają konsultacji lekarskiej

Jak widać, uczucie pieczenia stóp może wywołać wiele przyczyn. Z tego samego powodu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby zbadać przyczynę tego irytującego objawu.

Specjalista poprosi o niezbędne badania uzupełniające i zainicjuje odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyna jest niewielka, być może wystarczy niewielka zmiana nawyków, aby rozwiązać problem.

To może Cię zainteresować ...
Jak wyleczyć ból podeszwy stopy?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Jak wyleczyć ból podeszwy stopy?

Ból podeszwy lub pięty może być spowodowany zapaleniem rozcięgna podeszwowego wywoływanym nadmiernym naciskiem na stopę i naderwaniem więzadeł.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ibarra, C. T., Rocha, J. D. J., Hernández, R., Nieves, R. E., & Leyva, R. (2012). Prevalencia de neuropatía periférica en diabéticos tipo 2 en el primer nivel de atención. Revista médica de Chile, 140(9), 1126-1131.
 • Arasanz, M. B., Armant, F. B., Buil, A. A., & Muñoz, G. T. (2009). Vitamina B12 y dieta vegetariana. SEMERGEN-Medicina de Familia, 35(8), 412-414.
 • Batista Moliner, R., & Serrano Verdura, C. (1997). Atención al paciente con neuropatía epidémica: Consideraciones sobre el diagnóstico y el seguimiento. Revista Cubana de Medicina General Integral, 13(3), 238-248.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.