Uczucie gorących stóp — jakie są przyczyny i jak przynieść sobie ulgę
Uczucie gorących stóp jest stosunkowo częstą przypadłością. Czasami towarzyszy mu mrowienie, drętwienie, a także ból w okolicy. Jest to jednak objaw, na który należy zwrócić uwagę. Nie zawsze stanowi poważny problem zdrowotny, ale nie powinieneś też go bagatelizować.
Przyczyny doświadczania tego doznania są różne. W wielu przypadkach jest to spowodowane problemami z nerwami stóp. Nie należy jednak wykluczać innych przyczyn leżących u podstaw. W każdym razie uczucie gorących stóp nie jest normalne.
Jeśli czujesz, że Twoje stopy płoną, skontaktuj się z lekarzem. Pierwszą wskazówką będzie prosta zmiana obuwia w łagodnych przypadkach. W innym razie zostaną zlecone badania układu nerwowego lub krążenia, jeśli istnieje podejrzenie problemu na większą skalę.
Uczucie gorących stóp
Ci, którzy czują, że ich stopy są przegrzane, zazwyczaj odczuwają to uczucie na podeszwie stopy, chociaż pieczenie pojawia się również z tyłu stopy, a nawet na kostkach. Czasami uczucie ciepła sięga aż do tylnej części nogi.
Najczęściej pojawia się również uczucie mrowienia lub uczucie ukłucia igłą w tym samym obszarze, w którym odczuwane jest ciepło. Uczucie staje się nie do zniesienia do tego stopnia, że odczuwasz potrzebę oparcia stóp na zimnej powierzchni.
W niektórych przypadkach uczucie to jest sporadyczne i przemijające, a w innych przypadkach występuje często. Ten ostatni scenariusz jest objawem tak zwanego zespołu Griersona-Gopalan lub zespołu palących stóp. Jedną z cech wyróżniających jest to, że czucie pogarsza się w nocy i poprawia się w ciągu dnia.
Czytaj dalej: Stopy w górę! – 20 minut dziennie dla zdrowia
Co powoduje uczucie gorących stóp?
Z czego może wynikać uczucie gorących stóp:
- Neuropatia obwodowa: Jest to stan, w którym włókna nerwowe są uszkodzone, więc intensywniejsza aktywność powoduje ciepło i ból. Najczęściej towarzyszy temu drętwienie i mrowienie.
- Problemy z krążeniem: uczucie pieczenia w stopach pojawia się, gdy następuje wzrost produkcji czerwonych krwinek. Powoduje to gęstnienie krwi wytwarzające ciepło, zwłaszcza podczas kładzenia się spać.
- Problemy skórne: Czasami uczucie pieczenia nie pochodzi z wnętrza ciała, ale ma swoje źródło w problemie skórnym, takim jak stany zapalne skóry, grzybica lub alergie. Zwykle towarzyszą temu pęcherze, owrzodzenia, wysypki lub inne objawy skórne.
- Niedobór witaminy B: Lekarze uważają, że brak witamin B1, B3, B6 i B12 jest jedną z najczęstszych przyczyn pieczenia stóp, ze względu na zmiany w metabolizmie, które się z tym wiążą.
Wszystkie te przyczyny mogą być pierwotne lub wtórne. Innymi słowy, są bezpośrednim źródłem problemu lub mogą być wynikiem choroby podstawowej. Na przykład cukrzyca jest często przyczyną neuropatii obwodowej.
Przeczytaj także: Ból neuropatyczny – naturalne terapie przeciwdziałające
Inne możliwe przyczyny
Istnieją inne powody, dla których występują pieczenie stóp, chociaż są one mniej powszechne niż te wymienione powyżej. Niektóre z nich mogą być następujące:
- Zmiany hormonalne: W dniach poprzedzających miesiączkę i podczas menstruacji kobiety mogą odczuwać wzrost temperatury stóp.
- Problemy neurologiczne: Choroby kręgosłupa lub rdzenia kręgowego powodują uczucie gorąca w stopach. Towarzyszy mu zwykle ból skóry.
- Zapalenie powięzi podeszwy: Zapalenie powięzi to stan zapalny tkanki rozciągającej się od pięty do palców na podeszwie stopy. Ten stan powoduje pieczenie i dyskomfort podczas chodzenia lub biegania.
- Infekcje: Atakujące mikroorganizmy, które powodują stan zapalny w nerwach obwodowych, powodują ból, mrowienie i ciepło w okolicy. Dzieje się tak w przypadku półpaśca, mononukleozy i zespołu Guillain-Barré.
- Zespół cieśni stępu: Występuje, gdy nerw piszczelowy jest uciskany w obszarze cieśni stępu na podeszwie stopy.
- Zespół Gitelmana: Wynika z niskiego poziomu magnezu i potasu.
Różne przyczyny gorących stóp wymagają konsultacji lekarskiej
Jak widać, uczucie pieczenia stóp może wywołać wiele przyczyn. Z tego samego powodu konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby zbadać przyczynę tego irytującego objawu.
Specjalista poprosi o niezbędne badania uzupełniające i zainicjuje odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyna jest niewielka, być może wystarczy niewielka zmiana nawyków, aby rozwiązać problem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alva-Diaz, C., Mori, N., Pacheco-Barrios, K., Velásquez-Rimachi, V., Rivera-Torrejon, O., Huerta-Rosario, C. A., … & Mazzetti-Soler, P. E. (2020). Guía de práctica clínica para el diagnóstico y tratamiento del paciente con síndrome de Guillain-Barré. Neurología Argentina, 12(1), 36-48. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1853002819300692
- Calderón-Ospina, C. A., Palacios-Sánchez, L., Nava-Mesa, M. O., & Huertas-Quintero, J. A. (2023). Vitaminas B neurotrópicas y neuropatía periférica: estado del arte y acuerdo de expertos. Acta Neurológica Colombiana, 39(4). http://www.scielo.org.co/scielo.php?pid=S0120-87482023000400009&script=sci_arttext
- Castelli, G., Desai, K. M., & Cantone, R. E. (2020). Peripheral neuropathy: evaluation and differential diagnosis. American family physician, 102(12), 732-739. https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2020/1215/p732.html
- Feldman, E. L., Callaghan, B. C., Pop-Busui, R., Zochodne, D. W., Wright, D. E., Bennett, D. L., … & Viswanathan, V. (2019). Diabetic neuropathy. Nature Reviews Disease Primers, 5(1), 1-18. https://www.nature.com/articles/s41572-019-0092-1/1000
- Morata-Alba, J., & Morata-Alba, L. (2023). Síndrome de Gitelman: cuándo sospecharlo. Pediatría Atención Primaria, 25(97), 57-61. https://scielo.isciii.es/scielo.php?pid=S1139-76322023000100010&script=sci_arttext&tlng=en
- Pérez-Garrido, L., Gómez-Lechón, L., Manzano-Canabal, G., González, O. M., Nieves, A. T., & del Pino-Montes, J. (2018). Síndrome de dolor regional complejo. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 12(60), 3524-3532. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0304541218301756