Twój partner - zobacz, czy Cię kontroluje? Odczytaj te znaki

Twój partner - zobacz, czy Cię kontroluje? Odczytaj te znaki

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Naprawdę powinieneś nauczyć się rozpoznawać, czy Twój partner Cię kontroluje. Jest to cecha, która sygnalizuje niską samoocenę i brak poczucia bezpieczeństwa, co z kolei może powodować zazdrość, przemoc, brak poczucia bezpieczeństwa u Ciebie i ogólny brak zaufania.

Wszyscy lubimy, gdy partner wykazuje zainteresowanie naszym życiem. Jednak powinieneś wiedzieć, jak rozróżnić, kiedy Twój partner Cię kontroluje a kiedy jest po prostu opiekuńczy.

W większości przypadków cechy oznaczające skłonność do kontrolowania są widoczne już w chwili poznania takiej osoby. Powodem, dla którego często ich nie widzimy, jest to, że wyglądają uroczo, gdy jesteśmy zakochani.

Naprawdę powinieneś nauczyć się rozpoznawać, czy Twój partner Cię kontroluje. Jest to cecha, która sygnalizuje niską samoocenę i brak poczucia bezpieczeństwa, które mogą powodować zazdrość, przemoc, brak poczucia bezpieczeństwa U Ciebie i ogólny brak zaufania.

Czytaj dalej i odkryj cechy ludzi, którzy wykazują chęć kontrolowania. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że spotykasz się z osobą mającą takie skłonności, powinieneś pomyśleć o zakończeniu związku lub poszukać pomocy w rozwiązaniu problemu.

  1. Brak uwzględniania Twojej opinii

Rozmawiająca para.

Dowiedzenie się, że Twój partner przygotował specjalną kolację lub poświęcił sporo czasu na znalezienie odpowiedniej restauracji, aby sprawić Ci przyjemność, jest zawsze miłym zaskoczeniem.

Jednakże, jeśli on lub ona zawsze wybiera za Ciebie lub podejmuje decyzje bez konsultacji z Tobą, oznacza to, iż może mieć osobowość kontrolującą.

Czasami taka postawa może być wynikiem wychowania Twojego partnera. Wciąż istnieje wiele szowinistycznych postaw, które oczekują od mężczyzn, aby “zaopiekowali się” swoją partnerką.

Jeśli postawa kontrolująca partnera wynika z przyczyn kulturowych, poświęć czas, aby z nim porozmawiać i wyjaśnij, że powoduje to u Ciebie dyskomfort. Ogólnie rzecz biorąc, w tego typu przypadkach konwersacja może pomóc w rozwiązaniu konfliktu.

Będziesz mieć większy problem, jeśli Twój partner nie zechce dostrzec tego konfliktu lub nie będzie odczuwał potrzeby zmiany.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Na czym polega aktywne słuchanie?

  1. Kwestionowanie miejsca pobytu i spotkań

Osoby mające skłonność do kontrolowania nie potrafią znieść myśli o utracie kontroli nad tym, co robią ich partnerzy. Tak więc, jeśli Twój partner przejawia takie cechy, może dzwonić do Ciebie co kilka godzin lub wysyłać Ci wiadomości, aby zapytać, gdzie jesteś, z kim i dlaczego.

Choć może wydawać się to z początku nieszkodliwe, nie jest to zdrowe zachowanie. Musisz pamiętać, że partner to tylko jedna z części Twojego życia i że nie musisz wyjaśniać więcej niż to konieczne.

Chociaż dobrze jest powiedzieć partnerowi, że zamierzasz zobaczyć się z przyjaciółmi lub wybrać się na wycieczkę poza miasto, nigdy nie powinieneś czuć się tak, jakbyś musiał wytłumaczyć więcej, niż chcesz.

W ten sam sposób nie masz również prawa wywierać nacisku na swojego partnera w kwestii szczegółowego zdradzenia jego planów.

  1. Niszczycielska krytyka

Destrukcyjna krytyka.

Skłonność do destruktywnej krytyki jest charakterystyczna dla osób kontrolujących. Szukają sposobów na lepsze samopoczucie kosztem krzywdzenia otaczających je osób.

W niszczycielskiej krytyce możesz zauważyć:

  • Używanie wyjątkowo szkodliwych komentarzy, które mają na celu sprawić, że poczujesz się źle.
  • Krytykują Twoje decyzje, lekceważą Twoje sukcesy lub po prostu krytykują Twój fizyczny wygląd.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Narzekanie i krytyka – zdrowe, jeśli są konstruktywne!

  1. Dla twojego partnera nie istnieje coś takiego jak “prywatność”

Kolejnym symptomem kontrolującej osobowości jest nieustanna potrzeba sprawdzania telefonu, komputera i rzeczy partnera. W większości przypadków są to kontrole sprawdzające, czy oszukujesz lub kłamiesz w jakimkolwiek kształcie, czy formie.

Niektórzy nawet nie pozwalają swoim partnerom zamknąć drzwi podczas przebierania się lub brania prysznica. Jeśli spróbujesz sprzeciwić się temu, Twój partner może Ci powiedzieć, że to wynika z miłości i tylko trochę go poniosło. Powinieneś odzyskać kontrolę i ustalić limity – im szybciej, tym lepiej.

  1. Nie lubi Twoich przyjaciół i rodziny i sprawia, że odsuwasz się od nich

Rozmawiająca para - czy twój partner Cię kontroluje?

Jeśli masz partnera kontrolującego, on lub ona będzie pragnął całej Twojej uwagi. Pamiętaj, że osoby kontrolujące to ludzie mający problemy z samooceną, dlatego poszukują u innych uwagi, której potrzebują.

Ten objaw zaczyna się od drobnych rzeczy, takich jak negatywne komentarze na temat Twoich przyjaciół i rodziny. Z czasem popchną Cię do anulowania różnych planów, dopóki całe życie nie zacznie obracać się tylko wokół nich.

Pamiętaj, że Twoja rodzina i przyjaciele są niezbędni dla zdrowego, zrównoważonego życia. Wszyscy potrzebujemy relacji społecznych, ponieważ jesteśmy istotami społecznymi.

Pewnie, możesz nie lubić niektórych osób z kręgu Twojego partnera, a Twój partner może nie dogadywać się z niektórymi Twoimi przyjaciółmi. Nie powinno to jednak w żaden sposób oznaczać, że musisz zakończyć wszystkie swoje związki, aby zadowolić drugą osobę.

Jeśli nie lubisz jego lub jej przyjaciół, ale nie mają one na Twego partnera złego wpływu, po prostu ogranicz liczbę spotkań z nimi. To samo dotyczy Twojego partnera.

Bądź realistą, jeśli Twój partner ma skłonność do kontrolowania

Czy zauważasz te cechy w swoim romantycznym związku? Jeśli tak, zastanów się, czy możliwa jest jakaś zmiana. Czasami lepiej jest zdystansować się od osoby, którą kochamy, ponieważ jako nasz partner wyrządza nam krzywdę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.