Przyczyny twardego guzka pod skórą

Kiedy pod skórą pojawi się twardy guzek, nie ma powodów do niepokoju. Istnieje wiele przyczyn tego typu zmian i w większości przypadków nie są związane z rakiem.
Przyczyny twardego guzka pod skórą
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 06 maja, 2023

Twardy guzek pod skórą może zaniepokoić każdego. Największe obawy wzbudza nowotwór złośliwy, ale takie zmiany w rzeczywistości występują rzadko. Istnieje wiele powodów, dla których powstają guzki lub grudki pod skórą, a większość z nich nie powinna budzić niepokoju.

To prawda, że twardy guzek pod skórą może być oznaką raka. Jednak prawie zawsze wynika z innych przyczyn. Jeśli pojawia się nagle, w ciągu 24 do 48 godzin i powoduje ból, najprawdopodobniej jest to infekcja lub uraz.

Kiedy jest to miękki, gładki guzek, który można przesuwać palcami, zwykle chodzi o łagodną torbiel. Dlatego zanim wyciągniesz błędne wnioski, najlepiej ocenić, czy twardy guzek pod skórą powinien być powodem do niepokoju, czy nie.

Z czym może się wiązać twardy guzek pod skórą?

Twardy guzek pod skórą.
Istnieją różne przyczyny twardego guzka pod skórą.

Twardy guzek pod skórą może być spowodowany wieloma czynnikami. Poniżej zobaczymy, jakie są jego główne przyczyny i jakie cechy mogą pomóc nam odróżnić niektóre grudki od innych.

Obrzęk węzłów chłonnych

Węzły chłonne to małe gruczoły będące częścią układu odpornościowego. Ich rolą jest filtrowanie szkodliwych substancji w płynie limfatycznym. Węzły chłonne przechowują również białe krwinki, które zwalczają infekcje.

Często zdarza się, że stan zapalny w węzłach chłonnych występuje w przypadku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Obrzęk taki najczęściej występuje w okolicach głowy, szyi, pachy czy pachwiny.

Zwykle tego typu zmiany są twarde i bolesne w dotyku. Kiedy twardość jest zauważalna, a przy tym guzek wydaje się elastyczny lub nieruchomy, może być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego. Choroby takie jak chłoniak, białaczka i rak piersi mogą wpływać na węzły chłonne.

Torbiel

Torbiel również tworzy twardy guzek pod skórą. Tekstura zależy od materiału pozostawionego wewnątrz zgrubienia. Gdy ma twardą konsystencję, zawiera uwięzione białka lub martwe komórki skóry.

Jeśli znajduje się blisko powierzchni skóry, najprawdopodobniej będzie miękka. Jeżeli lokalizuje się w głębszych obszarach, będzie twarda. Zwykle torbiele pojawia się na dłoniach i nadgarstkach, kręgosłupie, skórze głowy, stopach, palcach lub ustach.

Najczęściej znikają same po jakimś czasie. Czasami mają czarną plamę w środku, a potem zwykle się otwierają, uwalniając żółtą substancję. Jeśli zmiana jest zaczerwieniona, opuchnięta lub bolesna, może być wymagana interwencja medyczna.

Tłuszczak

Guz zawierający tłuszcz nazywa się tłuszczakiem. Może to być twardy guzek pod skórą, ale najczęściej jest miękki i ruchomy. Jest blady lub bezbarwny i zwykle nie powoduje żadnych innych objawów.

Dokładna przyczyna tłuszczaków nie jest znana. Rzadko powodują problemy, chyba że dotyczą nerwów lub naczyń krwionośnych. W takich przypadkach mogą powodować ból. Zwykle nie wymagają leczenia, chyba że powodują dyskomfort.

Dermatofibroma to twardy guzek pod skórą

Dermatofibroma to twarda, brązowa lub czerwona grudka pod skórą. Najczęściej pojawia się w miejscach odsłoniętych, takich jak nogi, ramiona lub plecy. Zwykle nie powoduje żadnych objawów, ale w niektórych przypadkach może wystąpić swędzenie, podrażnienie i ból.

Te guzki pojawiają się, gdy w skórze właściwej, , która jest najgrubszą warstwą skóry, gromadzi się nadmiar komórek. Nie wiadomo, co powoduje te formacje, które nigdy nie są nowotworowe. Pozostają jednak na skórze do końca życia. Istnieją chirurgiczne możliwości ich usunięcia.

Gruczolakowłókniak

Gruczolakowłókniak jest łagodnym nowotworem piersi. Składa się z tkanki włóknistej i gruczołowej. Rozwija się, gdy występuje wysoki poziom estrogenu i może rosnąć, gdy poziom hormonów wzrasta w czasie ciąży. W okresie menopauzy ma natomiast tendencję do zmniejszania się.

Tego typu grudki występują najczęściej u kobiet w wieku 20 i 30 lat. Mogą jednak pojawić się w każdym wieku. Gruczolakowłókniak jest twardy, ale ruchomy.

Jeśli powoduje ból, towarzyszą mu zmiany w wyglądzie piersi lub jeśli w rodzinie występował rak piersi, wskazana jest wizyta u lekarza. W rzeczywistości, gdy pojawia się tego typu guzek, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Inne rodzaje twardych guzków pod skórą

Czasami twardy guzek pod skórą to czyrak. Wtedy tworzy się czerwony, bolesny guz, który zwykle obejmuje jeden lub więcej zakażonych mieszków włosowych. Może to być również pieprzyk.

Brodawka również tworzy twardy guzek pod skórą, który oprócz tego jest szorstki. Ma czarne kropki i zwykle pojawia się na dłoni lub stopie. Również modzele pogrubiają skórę i tworzą twarde guzki.

Z drugiej strony ropnie są miękkimi guzkami, ponieważ zawierają zakażony płyn. Jeśli na guzie znajduje się zabarwiona plama, która zmienia kształt lub rozmiar, łatwo krwawi, pokrywa się strupami i nie goi się, zaleca się jak najszybszą konsultację z lekarzem.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeśli znajdziesz guzek na ciele, wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.

W przypadku pojawienia się pod skórą twardego guzka, który budzi wątpliwości lub podejrzenia, należy skonsultować się z lekarzem . Fakt, że jest twardy lub sztywny, może być oznaką problemu zdrowotnego, którego nie można wykryć gołym okiem. To zalecenie należy poważnie rozważyć, jeśli obecne są również inne objawy, takie jak:

  • Zmiany wielkości lub wyglądu guzka
  • Guz jest sztywny i powoduje ból lub tkliwość
  • Guz wygląda na czerwony lub spuchnięty
  • Występuje niezamierzona utrata masy ciała

Diagnoza

Aby postawić diagnozę twardego guzka pod skórą, lekarz najprawdopodobniej przeprowadzi wstępny wywiad na temat historii zdrowia osobistego i rodzinnego. Zapyta, jak długo się utrzymuje i czy się zmienił.

Następnie zwykle przeprowadza badanie fizykalne, w którym ściska lub usuwa guzek. W takim wypadku może zlecić kilka badań, takich jak:

  • Obrazowanie. Może być rezonans magnetyczny, USG lub zdjęcia rentgenowskie.
  • Badania krwi. Ocenia się liczbę białych krwinek i poziomy hormonów.
  • Biopsja igłowa. Pobiera się próbkę tkanki do analizy pod mikroskopem.

O czym należy pamiętać:

Twardy guzek pod skórą sam w sobie nie jest oznaką raka . Jak widzieliśmy, istnieje wiele powodów, dla których te grudki mogą się pojawić i w większości przypadków nie są związane z rakiem.

Ważne jest również, aby pamiętać, że ignorowanie tych grudek nie jest dobrym pomysłem. Jeśli się niepokoisz, a zwłaszcza jeśli guzek wykazuje zmiany lub towarzyszą im inne objawy, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Luna, M. L., Viedma, A. J., Fuentes, A. M., Ruiz, A. B., Flores, P. B., & Santos, J. C. (2013). Dermatofibroma gigante, una variante infrecuente de dermatofibroma. Medicina Cutánea Ibero-Latino-Americana, 41(6), 267-270.
  • Aliaga, M. N., Ibarra, V. A., Neira, V. P., & Contreras, M. L. (2010). Fibroadenoma en mama axilar supernumeraria; reporte de un caso. Revista Médica Clínica Las Condes, 21(2), 329-333.
  • Faytong, M. S., Chávez, I. A. T., & Urrea, H. E. R. (2020). FACTORES DE RIESGO QUE PREDISPONEN A LA APARICIÓN DEL CANCER DE PIEL UN ESTUDIO DE REVISIÓN. Más Vita, 2(3 Extraord), 97-103.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.