Guzki piersi - charakterystyka i przyczyny

Czy wydaje ci się, że możesz mieć guzki piersi? Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego się pojawiają lub skąd się wzięły? Nie przejmuj się! Najprawdopodobniej jest to stan łagodny.
Guzki piersi - charakterystyka i przyczyny
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2022

Rak piersi jest jedną z najbardziej przerażających chorób dla kobiet w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że martwią się, gdy stwierdzają, że mają guzki piersi. Większość z tych zmian ma charakter łagodny, ale dlaczego się pojawiają? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Przede wszystkim wyjaśnijmy, że piersi składają się z różnych rodzajów tkanki: gruczołowej, tłuszczowej i łącznej. W związku z tym występowanie pewnych guzków i guzów w piersiach jest normalne.

Czym dokładnie są guzki piersi?

Stanowią częsty powód konsultacji ginekologicznych, ponieważ sama myśl o guzie wywołuje niepokój i strach. Guzki piersiowe to głębokie zmiany o teksturze innej niż otaczająca tkanka i o różnej średnicy.

Ponadto guzek nie zmienia się przez cały cykl menstruacyjny i zwykle powoduje asymetrię w stosunku do drugiej piersi. Czasami może być bolesny i może również pojawić się wydzielina z brodawki sutkowej.

Wiele osób kojarzy guzki piersi z rakiem. Jest to trochę bezpodstawne, gdyż badania wykazały, że ponad 80% przypadków zmiany te są  łagodne . W rzeczywistości wiele z nich może wynikać z wahań hormonalnych podczas cyklu miesiączkowego lub laktacji.

Kobieta trzymająca się za pierś.
Ból piersi może być spowodowany guzkiem piersi, ale niekoniecznie jest oznaką raka.

Guzki piersi i ich rodzaje

Obecnie wiele schorzeń może objawiać się jako łagodne lub złośliwe guzki piersi.

Łagodne grudki

Nie wskazują one na obecność raka. Krawędzie guzka są określone, miękkie, bolesne, natomiast na skórze występuje niewiele zmian.

Oto najczęstsze przyczyny:

  • Zmiany hormonalne podczas menstruacji
  • Ropnie piersi
  • Gruczolakowłókniaki
  • Torbiele piersi
  • Tłuszczaki i brodawczaki wewnątrzprzewodowe
  • Ektazja przewodowa

Złośliwe guzki

W większości tych przypadków guzki piersi na początku rozwijają się jako łagodne, a następnie przekształcają się w raka. Pod palcami są twarde, mają nieregularne krawędzie, są nieruchome, nie bolą i powodują zmianę na skórze lub sutku.

Ten typ mas częściej występuje u kobiet w wieku około 40 lat. Lekarz musi przeprowadzić kilka uzupełniających badań, aby prawidłowo je zdiagnozować. Zazwyczaj wykonuje się USG piersi, mammografię lub biopsję.

Dowiedz się więcej o leczeniu torbieli piersi

Możliwe przyczyny guzków piersi

Wspomnieliśmy o niektórych patologiach, które mogą prowadzić do tego typu zmian. Czas jednak zagłębić się w trzy najczęstsze przyczyny. Wszystkie wymagają podejścia medycznego.

1. Ropnie piersi

Ta patologia występuje często u młodych kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Ropnie piersi objawiają się bolesnym stanem zapalnym tkanki. W tej sytuacji obszar może być czerwony, powiększony i ciepły w dotyku.

Powstają w wyniku infekcji bakteryjnej i zwykle rozpoczynają się jako zapalenie sutka. Nieleczone mogą prowadzić do nadkażenia, w którym gromadzi się ropny płyn, co skutkuje powstaniem ropnia.

Leczenie tego schorzenia nie różni się od leczenia ropni w innych częściach ciała. Zazwyczaj zawarty w nich płyn można spuścić – w zależności od wielkości zmiany. Są dość bolesne, ale przy odpowiednim leczeniu mogą zniknąć w ciągu kilku tygodni.

2. Torbiele piersi

To najczęstsza przyczyna powstawania guzków piersi. W rzeczywistości szacunki wskazują, że pojawiają się w pewnym momencie u 90% kobiet. Ten rodzaj wad rozwojowych jest powszechny u młodych osób w wieku od 20 do 40 lat. Mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, chociaż przyczyna nie została jeszcze dobrze określona.

Torbiele to nagromadzenia płynów zawarte w miękkiej kapsułce o ruchomej, zmiennej wielkości, które mogą wystąpić po obu stronach. W przeciwieństwie do ropni piersi płyn rzadko ulega zakażeniu; więc nie ma zapalenia.

Jednak niektóre torbiele piersi mogą być bolesne i powodować mastalgię podczas menstruacji. Nie ma badań, które wiążą tę zmianę z ryzykiem raka piersi, ale bardzo zaleca się regularne kontrole.

Obecnie nie ma konkretnego leczenia torbieli. Lekarze mogą zalecić ich opróżnienie, jeśli powodują duży dyskomfort lub mają znaczny rozmiar. Mimo to istnieje ryzyko ich ponownego pojawienia się.

3. Gruczolakowłókniaki

Jest to łagodny guzek piersi, który tworzy się, gdy gruczoł sutkowy rośnie nieregularnie. Często jest mylony ze złośliwym, ponieważ jest twardy, bezbolesny, mobilny i może z czasem rosnąć.

Istnieją trzy rodzaje gruczolakowłókniaków: proste, złożone i olbrzymie.

  • Proste gruczolakowłókniaki to guzy mniejsze niż 2 cale, w których wszystkie tworzące go komórki mają podobne cechy. Oznacza to, że nie ma ryzyka złośliwości.
  • Podobnie złożone gruczolakowłókniaki mają pewien stopień atypii komórkowej. Oznacza to, że komórki zaczynają się różnić od siebie. Jednak według American Cancer Society ryzyko rozwoju raka z gruczolakowłókniaka nie wzrasta znacząco.
  • Wreszcie gruczolakowłókniaki olbrzymie to te, które przekraczają 2 cale średnicy. W większości przypadków znikają z czasem. Konieczne będzie jedynie ciągłe monitorowanie, aby wykryć wszelkie zmiany w rozmiarze lub kształcie.

Skrajne przypadki mogą wymagać chirurgicznej ekstrakcji, zwłaszcza gdy guzek jest zbyt uciążliwy lub duży. Mogą jednak pojawić się ponownie – podobnie jak torbiele piersi.

Lekarz rozmawiający z pacjentem.
Uzupełniające metody obrazowania.

Zalecenia w przypadku obecności guzka piersi

Jak widać, guzki piersi nie są równoznaczne z rakiem, ponieważ najprawdopodobniej są one łagodne. Jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem, aby mógł przeprowadzić badania i postawić dokładną diagnozę.

Ponadto wszystkie kobiety powinny przynajmniej raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi. To ważne, gdyż jest to jedyny sposób na poznanie się anatomii własnych piersi, a tym samym na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, gdy tylko się pojawią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiménez VX, Rivera HM, García RFM, et al. Nódulo mamario palpable. Abordaje diagnóstico. Revista del Hospital Juárez de México. 2011;78(1):35-40.
  • Gallego G. Nódulo palpable de mama. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología. 2005;56(1):82-1.
  • Aznar F, Cortadellas T, Xercavins J. Patología benigna de la mama II: Tumores benignos de mama. Fundamentos de Ginecología. Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia SEGO. 2005:483-92.
  • Bajo Arenas J, Melchor Marcos J, Mercé Alberto L. Fundamentos de Ginecología (SEGO). Sociedad Española de Ginecología y Obstetricia; 2009.
  • Gallego G. Nódulo Palpable de Mama. Revista de Colombiana de Obstetricia y Ginecología. 2005;56(1):82-91.
  • Kosir M. Tumoraciones mamarias (nódulos de mama) – Ginecología y obstetricia – Manual MSD versión para profesionales [Internet]. Manual MSD versión para profesionales. 2019.
  • Gallardo, María García, et al. “Lesiones papilares intraductales mamarias: nuestra experiencia 2007-2017.” Revista de Senología y Patología Mamaria 33.3 (2020): 88-93.
  • Mendoza Salazar, Jennifer Vanessa. Nivel de asociación entre nódulos mamarios en adolescentes y su menarquía. Diss. Universidad de Guayaquil. Facultad de Ciencias Médicas. Carrera de Medicina, 2018.
  • Delgado, S., et al. “Mastitis infecciosas durante la lactancia: un problema infravalorado (I).” Acta Pediatr Esp 67.2 (2009): 77-84.
  • Loke, Benjamin Nathanael, et al. “Genetics and genomics of breast fibroadenomas.” Journal of Clinical Pathology 71.5 (2018): 381-387.
  • Rodríguez López, Pilar, et al. “Fibroadenoma gigante juvenil de mama: Presentación de un caso clínico.” Revista chilena de obstetricia y ginecología 85.4 (2020): 376-382.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.