Turbot: korzyści i zastosowania w kuchni

Pokażemy Ci główne zalety spożywania turbota, ryby o dobrych wartościach odżywczych, wysoko cenionej pod względem organoleptycznym.
Turbot: korzyści i zastosowania w kuchni

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2023

Turbot to ryba o doskonałych właściwościach organoleptycznych i dużej wartości odżywczej. Można go często włączać do diety, aby pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia przez lata. Ponadto oferuje bardzo wszechstronne możliwości na poziomie kulinarnym.

Zanim zaczniemy, warto zaznaczyć, że wielu dietetyków zaleca włączenie ryb do diety co najmniej 2-3 razy w tygodniu, aby uniknąć rozwoju chorób w perspektywie średniookresowej. Mają bardzo korzystny profil lipidowy. W rzeczywistości częste spożywanie ryb wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca.

Korzyści z jedzenia turbota

Ryba turbota.
Turbot zawiera białka o wysokiej wartości biologicznej, witaminy z grupy B oraz wysokiej jakości tłuszcze.

Przede wszystkim turbot to ryba o niskiej zawartości tłuszczu. A te które zawiera, są doskonałej jakości, więc w żadnym wypadku nie wpłyną negatywnie na poziom wewnętrznego stanu zapalnego. Dostarcza nawet kwasów omega 3, które, jak wykazano, pomagają zapobiegać problemom związanym z układem krążenia.

Turbot wyróżnia się natomiast zawartością białka. Ten składnik odżywczy ma wysoką wartość biologiczną i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Ocena ich strawności również wypada bardzo dobrze.

Dzięki dostarczaniu białka poprawia się regeneracja tkanki beztłuszczowej po intensywnym wysiłku fizycznym. To pozwala na uniknięcie zmian wpływających na ilość lub funkcjonalność masy mięśniowej organizmu, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w BioMed Research International.

Nie wolno nam zapominać, że jest to pokarm sycący. Same białka pełnią decydującą rolę w tłumieniu apetytu. Pomoże w tym również zawarta w nim woda. Ponadto turbot nie ma dużej gęstości energetycznej, więc bez problemu można go włączyć do diety niskokalorycznej, która ma na celu odchudzanie.

Na koniec należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość jodu. Ten pierwiastek jest niezbędny do zapewnienia produkcji hormonów tarczycy. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Endocrine, Metabolic & Immune Disorders Drug Targets, niedobór tego pierwiastka może prowadzić do niedoczynności tarczycy, która warunkuje prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu i uczucie witalności.

Jeśli chodzi o witaminy, turbot dostarcza wielu mikroelementów z grupy B. Biorą one udział w różnych procesach metabolicznych organizmu i dlatego są niezbędne do uzyskania energii. Są rozpuszczalne w wodzie i należy zagwarantować ich codzienne spożycie, aby uniknąć niedoborów.

Turbot w kuchni

Jakiś turbot.
Przygotuj pieczonego lub grillowanego turbota, możesz nawet spróbować z domowym sosem.

Mięso turbota ma zwykle zwartą konsystencję i biały kolor, co czyni go atrakcyjnym przysmakiem. Ma jednak dużo ości, co dla niektórych osób może być wadą. Po oczyszczeniu rybę można przygotować na kilka różnych sposobów. Zwykle dobrze smakuje z grilla, chociaż pieczony też jest doskonały.

Ta ryba jest zwykle podawana z jakimś dodatkiem. Nie powinno zabraknąć warzyw, aby zapewnić optymalną podaż witamin i przeciwutleniaczy. Jako źródło węglowodanów najlepiej w tym przypadku potraktować priorytetowo bulwy. Zarówno ziemniaki, jak i słodkie ziemniaki dobrze komponują się z tego rodzaju rybami. Można je upiec lub ugotować, aby zbytnio nie podnosić ich kaloryczności.

Turbota można również podać z jakimś sosem, aby poprawić końcowy efekt smakowy. Najczęściej spotykany jest sos tatarski lub aioli. Nie należy ich jednak nadużywać.

W przeciwnym razie tygodniowy bilans kaloryczny mógłby być przekroczony, co skutkowałoby postępującym przyrostem masy tłuszczowej warunkującej stan zapalny wewnątrz organizmu.

Turbot, ryba o wysokich walorach odżywczych

Jak widzieliśmy, turbot to ryba, która ma wiele właściwości odżywczych. Wspaniale byłoby włączyć go do swojej cotygodniowej diety, chociaż zwykle jest to również dość spory wydatek. Prawda jest taka, że świetnie smakuje zarówno grillowany, jak i pieczony. Jest bardzo uniwersalnym produktem w kuchni. Wystarczy wypróbować różne przepisy, aby wybrać swój ulubiony.

Na koniec musimy dodać, że w diecie dobrze jest naprzemiennie spożywać ryby niebieskie i białe. Te pierwsze mają wyższą koncentrację tłuszczu, ale w zdecydowanej większości mówimy o kwasach tłuszczowych z grupy omega-3. Są to elementy uważane za pozytywne dla organizmu, które pomagają zapobiegać stanom zapalnym. W ten sposób zapobiega się dysfunkcji mitochondriów i narządów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elagizi A, Lavie CJ, O’Keefe E, Marshall K, O’Keefe JH, Milani RV. An Update on Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Cardiovascular Health. Nutrients. 2021;13(1):204. Published 2021 Jan 12. doi:10.3390/nu13010204
  • Martone AM, Marzetti E, Calvani R, et al. Exercise and Protein Intake: A Synergistic Approach against Sarcopenia. Biomed Res Int. 2017;2017:2672435. doi:10.1155/2017/2672435
  • Triggiani V, Tafaro E, Giagulli VA, et al. Role of iodine, selenium and other micronutrients in thyroid function and disorders. Endocr Metab Immune Disord Drug Targets. 2009;9(3):277-294. doi:10.2174/187153009789044392

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.