Trudności w okresie menopauzy — ulga dzięki naturalnym rozwiązaniom
W życiu każdej dojrzałej kobiety mogą wystąpić różnego rodzaju trudności w okresie menopauzy. Objawy tego cyklu są zróżnicowane i mogą pojawić się wcześnie i trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Jednak trudności w okresie menopauzy można łagodzić, stosując naturalne rozwiązania i trzymając się odpowiedniej rutyny.
Trudności w okresie menopauzy
Średni wiek kobiety, która osiąga ten etap, to 51 lat. Menopauza ma kilka objawów, takich jak:
- Zmiany w okresach menstruacyjnych.
- Zmiany hormonalne.
- Dyskomfort podczas seksu i zmniejszenie popędu seksualnego.
- Wzrost infekcji dróg moczowych.
- Zaburzenia snu.
- Drastyczne zmiany nastroju.
Kilka produktów spożywczych może pomóc w zmniejszeniu i skróceniu niektórych objawów menopauzy. Przyjrzymy się tym oraz innym wskazówkom, które pomogą kobietom przejść przez ten etap życia.
Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów, ale są wyjątkiem. Większość cierpi na różne objawy, które uprzykrzają życie na tym etapie. Z tego powodu ważne jest, aby kontrolować nastrój i nie popadać w kryzys emocjonalny z powodu problemów, które można rozwiązać naturalnymi sposobami.
Musimy stawić czoła każdemu etapowi życia, a potrzeby żywieniowe są różne w zależności od naszego wieku. Dlatego ważne jest, aby dobrze się odżywiać, aby pomóc naszemu organizmowi w optymalnym funkcjonowaniu.
Przeczytaj również: Klimakterium i menopauza: jak się do nich dostosować?
Trudności w okresie menopauzy — naturalne produkty
- Musimy wziąć pod uwagę, że po menopauzie wzrasta ryzyko odwapnienia kości i chorób serca. Dlatego tak ważne jest spożywanie produktów mlecznych bogatych w wapń i witaminę D. Należy unikać tłuszczu i przejadania się, ponieważ należy utrzymywać prawidłową wagę, aby uniknąć problemów sercowo-naczyniowych.
- Wiele objawów pojawiających się w okresie menopauzy wynika ze spadku estrogenu w organizmie, ale niektóre badania twierdzą, że produkty takie jak soja i jej pochodne zawierają substancje podobne do estrogenu. To z kolei może zmniejszyć występowanie różnych objawów, takich jak uderzenia gorąca, drażliwość i niepokój.
- Na tym etapie wskazane jest również spożywanie orzechów, ponieważ zachowują one masę ciała. Niezbędne jest spożywanie przeciwutleniaczy, które można znaleźć w obfitości w owocach i warzywach.
- Aby zapobiec lub ograniczyć uderzenia gorąca i nocne poty, dobrze jest spożywać soję, chmiel i szałwię.
- Musisz chronić swoją skórę, ponieważ na skutek zmian hormonalnych traci ona elastyczność i jędrność. Aby tego uniknąć, wskazane jest spożywanie pokarmów bogatych w witaminę E.
Menopauza — naturalne rozwiązania
- Pamiętaj, aby utrzymywać aktywność fizyczną. Pomoże to poprawić funkcjonowanie organizmu poprzez zachowanie masy mięśniowej i unikanie problemów sercowo-naczyniowych.
- W przypadku palaczy objawy menopauzy mogą pojawić się znacznie wcześniej niż u osób, które nie palą, więc unikaj palenia, aby poprawić ogólny stan zdrowia.
- Rozpocznij regularne konsultacje z ginekologiem, który w tym okresie może utrzymać Twoje zdrowie pod kontrolą.
- Aktywne życie seksualne i dobre relacje z partnerem są niezbędne, aby dobrze przejść przez menopauzę.
- Zachowanie spokoju i dbanie o dobre samopoczucie jest ważnym czynnikiem w przezwyciężaniu negatywnych aspektów menopauzy.
- Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne, aby zmniejszyć napięcie i niepokój, które mogą wywołać zmiany hormonalne. Zwiększa to samoocenę i kontrolę emocjonalną, unikając w ten sposób drastycznych wahań nastroju.
- Bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość snu.
- Utrzymywanie relacji towarzyskich może zadowolić twoje życie i zapobiec pogorszeniu się nastroju.
Zobacz też: Osteoporoza pomenopauzalna: przyczyny i leczenie
Menopauza jest końcem cyklu menstruacyjnego i jest oznaką starzenia się układu rozrodczego kobiety. Jednak jakkolwiek może to być niewygodne, jest to niezbędny i bardzo ważny etap w życiu kobiety
Kluczem jest dobra samoocena, dobre odżywianie, aktywność fizyczna oraz zrozumienie, wsparcie i towarzyszenie partnera. Wypróbuj tę zdrową rutynę, a na pewno zauważysz różnicę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Valentín E. (2014). Menopausia. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1311-9.50137-3
- Capote Bueno, M., Segredo Pérez, A., & Gómez ZayasI, C. (2011). Climaterio y Menopausia. Rev Cubana Med Gen Integr. https://doi.org/10.1038/298272a0
- De Castro, A., Torrijos, A., Labarta, E., & Lledó, P. (2006). Menopausia y osteoporosis. Medicina Clinica Monografias.