Trening nocnikowy - kiedy jest najlepszy czas, aby zacząć?

Najlepszy czas na rozpoczęcie nauki korzystania z nocnika to powszechny dylemat rodziców. Niektóre dzieci potrzebują więcej czasu na naukę korzystania z nocnika niż inne. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Trening nocnikowy - kiedy jest najlepszy czas, aby zacząć?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trening nocnikowy jest jednym z procesów, które stanowią kamień milowy w samodzielności twojego dziecka. To, jak twoje dziecko zareaguje, gdy zaczniesz je odstawiać od pieluch, będzie zależało od tego, czy zrobisz to we właściwym czasie, czy nie.

Zazwyczaj dzieci uczą się kontrolować swoje jelita i pęcherz szybciej, niż spodziewa się wielu rodziców. Niektórym może to zająć trochę dłużej, podczas gdy inne maluchy osiągają to w ciągu kilku tygodni, a nawet dni.

Jak zawsze mówimy, ważne jest, aby zawsze pamiętać, że każde dziecko jest inne. Osiągnie ono ten kamień milowy, gdy będzie wystarczająco dojrzałe i gotowe na trening nocnikowy.

Trening nocnikowy – skąd wiedzieć, czy dziecko jest gotowe?

Niektóre dzieci zaczynają się ukrywać, kiedy muszą skorzystać z toalety. Inne mogą zacząć zatrzymywać mocz dłużej niż trzy godziny. Są to wskaźniki, że twoje dziecko jest gotowe do odstawienia pieluch.

Z drugiej strony są dzieci, które po prostu chcą załatwić swoje potrzeby w pieluchach. Jeśli tak jest, to nie są jeszcze gotowe na odstawienie pieluch. Nie możesz do tego zmuszać swojego maluszka. Rozsądnym działaniem jest poczekać z tym do właściwego momentu. Trening nocnikowy powinien przebiegać w sposób naturalny i niewymuszany.

Możesz sprawdzić, czy twoje dziecko jest gotowe na przykład po dwóch lub trzech miesiącach. Pierwszym krokiem jest przygotowanie malucha. Zacznij opowiadać mu, co wydarzy się za jakiś czas i pokaż mu historie za pomocą rysunków lub zdjęć, których możesz użyć, aby wyjaśnić, co należy robić. Dzięki temu dziecko zrozumie, czego się od niego oczekuje.

W jakim wieku najlepiej rozpocząć trening nocnikowy?

Pieluszka

Jeśli spróbujesz odstawić dziecko od pieluch w wieku od półtora do dwóch lat, najprawdopodobniej będzie ci to trudniej zrobić, niż gdyby było starsze. Możesz jednak spróbować.

Niektóre półtoraroczne dzieci nie lubią nosić pieluch, ponieważ im one przeszkadzają i powodują uciskanie. Teoretycznie jest to idealny moment, aby zacząć odzwyczajać je od pieluszek. Możesz spróbować nie założyć im pieluchy, aby zobaczyć, co się stanie. Bycie cierpliwym i dopingowanie dziecka to klucze do tego procesu.

Jak wskazuje niniejsza publikacja Federation of Teaching by CC.OO w Andaluzji, statystycznie idealny wiek, aby rozpocząć trening nocnikowy to zwykle od 2 do 3 lat. Wtedy właśnie dzieci są w stanie nazwać swoje potrzeby i poinformować rodziców, że muszą zrobić siusiu lub kupkę.

Trening nocnikowy – co zrobić, jeśli dziecko zareaguje negatywnie?

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego ich dzieci nie chcą rozpocząć nauki korzystania z nocnika. Dzieci nie są świadome, że noszą pieluchę. Trening nocnikowy to dla nich duże wyzwanie.

Nowoczesne pieluchy jednorazowe są bardzo chłonne. Dzięki temu dziecko prawie nie odczuwa dyskomfortu, gdy robi siusiu lub kupkę. Kiedy chcemy odstawić pieluchy, maluchy często się boją, ponieważ nie rozumieją jeszcze, co się dzieje.

Inne dzieci boją się, gdy siedzą na toalecie, dlatego konieczne jest zastosowanie adaptera do deski sedesowej, aby dziecko nie czuło się nieswojo. Dobrym pomysłem jest również użycie podnóżka, aby stopy dziecka nie zwisały swobodnie.

Jak odzwyczaić dziecko od pieluch i zacząć stosować nocnik?

Dziecko na nocniku

Przede wszystkim dzieci, które są gotowe do nauki korzystania z nocnika, powinny umieć postępować zgodnie ze wskazówkami. Musisz zacząć powoli. Najpierw poproś dziecko, aby nauczyło się zdejmować samą bieliznę. Następnie spróbuj zachęcić je, aby wykonywało trudniejsze zadania, takie jak zdjęcie pieluchy. Następnie niech nauczy się siadać na nocniku lub na toalecie.

Innym sposobem, aby trening nocnikowy był interesujący, jest zaangażowanie dziecka w decyzje dotyczące sprzętu do korzystania z nocnika. Wszystko, co musisz zrobić, to poszukać i wypróbować różne akcesoria, aż wspólnie znajdziecie to, co jest dla malucha najwygodniejsze.

Gdy już dobierzesz odpowiedni nocnik, pozwól dziecku wybrać swój ulubiony kolor i wzór, który przyciągnie jego wzrok. Maluch będzie uwielbiał fakt, że mógł sam wybrać swój nocnik!

Może cię to zainteresować: Moczenie nocne i nietrzymanie moczu u dzieci

Czy jesteś gotowy na wypadki?

To zupełnie normalne, że twoje dziecko ma kilka wypadków podczas odstawiania pieluch. Może mieć wypadki, takie jak nie przybycie do toalety na czas, posiusianie się lub zrobienie kupki.

Bardzo ważne jest to, jak reagujesz na tego typu wypadki. Pamiętaj, że trening nocnikowy wymaga czasu, a dziecko nie nauczy się kontrolować pęcherza lub perystaltyki jelit z dnia na dzień.

Unikaj w takiej sytuacji karcenia dziecka, ponieważ wypadki są naturalnym elementem nauki korzystania z nocnika. Zachowaj pozytywne nastawienie. Twoja reakcja na takie wydarzenia jest bardzo ważna, ponieważ twoje dziecko oczekuje, że będziesz je wspierać.

Niektórzy rodzice decydują się na odstawienie dziecka od pieluch zarówno w dzień, jak i w nocy. Najlepiej jednak założyć maluchowi pieluchę na noc, aby nie trzeba było zmieniać tylu prześcieradeł i zapewnić mu łatwiejsze wejście w ten etap zmian.

Jeśli jednak zdecydujesz się nie zakładać dziecku pieluchy w nocy, sugerujemy umieszczenie jednorazowych mat na łóżku i wymienienie ich w razie wypadku.

Czy jest różnica między treningiem nocnikowym dla chłopca a dziewczynki?

Zaspane dziecko siedzące na nocniku - trening nocnikowy

Aż do 3 roku życia rozwój dziecka zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek jest dość podobny. Jednak gdy dzieci osiągną wiek 4 lat, pewne różnice stają się zauważalne.

Z jednej strony poziom testosteronu u dzieci podwaja się, gdy kończą 3 lata. Z drugiej strony wpływy społeczne kształtują dzieci i kierują nimi w różny sposób.

Te różnice mogą również wpływać na naukę korzystania z nocnika. Dziewczynki rozwijają się szybciej niż chłopcy w pierwszych latach życia, co oznacza, że szybciej osiągają kolejne etapy rozwoju.

Jednak z psychologicznego punktu widzenia chłopcy często chętniej mierzą się z nowymi wyzwaniami i lepiej reagują na nowe wyzwanie, jakim jest zaprzestanie noszenia pieluch.

Jakie są różnice?

Nic dziwnego, że wiele dziewczynek szybciej przechodzi przez trening nocnikowy niż chłopcy. Często szybciej rozwijają one zdolności językowe, co pozwala im powiedzieć dorosłym, kiedy muszą zrobić siusiu lub kupkę.

Punktem przemawiającym na korzyść chłopców podczas tego procesu jest to, że nie potrzebują zbyt wiele ostrożności w kwestii higieny osobistej. Dla dziewczynek chodzenie do łazienki w miejscach publicznych jest bardziej skomplikowane. To prowadzi do tego, że wielu rodziców decyduje się poczekać, aż ich córki będą trochę większe.

Dziewczynki szybciej uczą się procedur korzystania z nocnika. Ich rozwój poznawczy pozwala im nauczyć się różnych kroków, aby łatwiej zacząć korzystać z toalety. Chłopcy mają z tym trudniej niż dziewczynki.

Kilka uwag końcowych

W procesie nauki korzystania z nocnika najważniejsza jest cierpliwość bez względu na to, czy twoje dziecko jest chłopcem, czy dziewczynką. Nauka korzystania z nocnika to duży krok, dlatego ważne jest, aby okazywać dziecku miłość i zrozumienie.

Pamiętaj, że dzieci są małe, a trening nocnikowy może zająć im czas. A ty, jako rodzic, uczysz się przy tym jak lepiej wychowywać swoje dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de de Pediatría. AEP. Guía práctica para padres. Desde el nacimiento hasta los 3 años.
  • María Teresa Pacheco García. Federación de Enseñanza de CC.OO. de Andalucía. El control de esfínteres en los niños/as de 3 a 6 años. Nº 13 marzo 2011.
  • KidsHealth from Nemours. Análisis de sangre: testosterona. Qué es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.