Zaburzenia mowy u dzieci – 6 ćwiczeń

Wiele dzieci cierpi na zaburzenia językowe, które niekoniecznie prowadzą do stałych problemów z mówieniem w dorosłym życiu. Istnieją pewne ćwiczenia, które mogą pomóc dzieciom pokonać te trudności
Zaburzenia mowy u dzieci – 6 ćwiczeń

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zaburzenia mowy u dzieci powinny być rozwiązywane przez specjalistów oraz rodziców. Tylko w ten sposób mowa może się poprawić z biegiem czasu.

Nie pozwól, by naśmiewano się z Twojego dziecka przez jego zaburzenia mowy. Przede wszystkim należy podkreślić, że opóźnienie rozwoju mowy u dzieci nie implikuje problemów w innych aspektach jego rozwoju.

Fakt, że dziecko ma problemy z mówieniem, nie czyni go mniej inteligentnym ani mniej zdolnym niż inne dzieci. Możliwe też, że problemy językowe pojawiają się tylko w dzieciństwie.

Choć może trudno w to uwierzyć, nastolatkowie i dorośli, którzy są dzisiaj doskonałymi mówcami, w dzieciństwie także mogli mieć zaburzenia językowe. Nie ograniczało to jednak ich rozwoju ani nie przekreślało całkowicie normalnej dorosłości.

Kluczem jest wiedza, jak należy traktować zaburzenia mowy u dzieci.

Zaburzenia mowy u dzieci – jakie ćwiczenia mogą pomóc?

1. Karty

Przede wszystkim karty, które odnoszą się do dźwięków, mogą naprawdę pomóc dzieciom w nauce prawidłowego wymawiania sylab.

  • Najlepszym sposobem jest przekształcenie tego ćwiczenia w grę i nagradzanie dziecka, kiedy wymawia dźwięki prawidłowo.
Karty

2. Ćwiczenia przed lustrem

Ćwiczenia przed lustrem są bardzo przydatne dla dzieci, które mają problemy z wymową słów i dźwięków. Lustro pomaga nauczyć się prawidłowego poruszania ustami i tworzenia dźwięków każdego słowa.

3. Powtarzanie

Wielokrotne powtarzanie słów jest jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń pomagających dzieciom z trudnościami językowymi.

  • Słowa powinny być powtarzane powoli.
  • W ten sposób dziecko będzie mogło się przysłuchać i wyłapać wszystkie fonemy.

4. Rozmowa z dzieckiem

Rodzice i inni członkowie rodziny powinni często rozmawiać z dziećmi, u których występują problemy językowe. Wspiera to komunikację werbalną, dając dziecku możliwość osłuchania się z nowymi słowami, uczenia się ich i właściwego komunikowania się.

Rozmowa z dzieckiem

5. Popraw umiejętność mówienia

Aby wzmocnić umiejętności mówienia małych dzieci, najlepiej jest nagradzać je, wówczas gdy wypowiadają właściwe słowa, a nie jeśli używają tylko gestów. To motywuje dziecko, aby próbować używać języka, aby dostać to, czego chce.

6. Czytanie

Czytanie jest odpowiednim rozwiązaniem na zaburzenia mowy u dzieci. W końcu czytając, rozwijają nowe słownictwo. Czytając, uczą się lepiej konstruować frazy i wymawiać trudne słowa. Historyjki pomagają także rozwijać ich kreatywność oraz wyobraźnię.

Czytanie dziecku a Zaburzenia mowy

W jaki sposób diagnozuje się zaburzenia językowe?

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stoją rodzice, jest stwierdzenie, czy ich dzieci mają trudności językowe i czy potrzebują wsparcia specjalisty. Należy jednak podkreślić, że problemy językowe mogą być inne u każdego dziecka.

Pomocne w zdiagnozowaniu problemów językowych może okazać się stwierdzenie czy:

  • Po 18 miesiącach dziecko nie wypowiedziało ani słowa, nie wskazuje na przedmioty i nie wykazuje zainteresowania ani zamiaru komunikowania się;
  • 18-miesięczne dziecko nie rozumie prostych instrukcji, składających się z maksymalnie trzech słów;
  • Jeśli w wieku 2 lat dziecko powtarza tylko to, co słyszy, ale nie rozumie co się do niego mówi;
  • Jeśli w okresie 3 roku życia, dziecko nie tworzy liczby mnogiej ani nie używa zaimków;
  • Wówczas, gdy w wieku 4 lat dziecko wypowiada niepoprawnie spółgłoski, wydaje dźwięki nosowe lub nie odmienia czasowników;

Zaburzenia mowy u dzieci – zalecenia dla rodziców

Przede wszystkim rodzice powinni pamiętać, że dzieci uczą się języka naśladując i słuchając ludzi wokół nich. Dlatego też ważne jest, aby z nimi dużo rozmawiać. Używaj do tego prostego i jasnego języka.

W czasie karmienia piersią ważne jest poświęcenie czasu na komunikację werbalną z dziećmi. Wierzcie lub nie, to najlepszy czas, aby zacząć uczyć ich języka migowego i naśladowania dźwięków i gestów. Podobnie od 6 miesiąca życia dziecka rodzice powinni codziennie mu czytać. Historyjki z obrazkami są idealne do stymulowania rozwoju języka.

Wykorzystaj czas kąpieli lub przebierania się, aby poprawić zdolności językowe. Są to idealne sytuacje do nazywania przedmiotów, elementów odzieży i części ciała.

Rodzice i inni ludzie wokół dzieci nie powinni śmiać się z ich błędów. To normalne, że kpiny mogą spowodować znaczące szkody w rozwoju psychoemocjonalnym dziecka z problemami językowymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.