Jak zapobiec zapaleniu pęcherza - konieczne zmiany w nawykach

Odpowiednia higiena i dobre odżywianie są niezbędne, aby zmniejszyć liczbę przypadków zapalenia pęcherza. Czy ta infekcja zwykle cię dotyka? Odkryj kilka zdrowych nawyków, aby temu zapobiec.
Jak zapobiec zapaleniu pęcherza - konieczne zmiany w nawykach
Fabiola Marín Aguilar

Napisane i zweryfikowane przez farmaceuta Fabiola Marín Aguilar.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że możesz zapobiec zapaleniu pęcherza, zmieniając niektóre rutynowe nawyki? Możesz tego nie wiedzieć, ale styl życia i pewne podstawowe zabiegi są decydujące, aby uniknąć tego typu infekcji.

Ten problem prowadzi do niewygodnych i bolesnych sytuacji, które utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co powoduje ten stan zapalny i jak sobie z tym radzić. Ale jeszcze ważniejsze jest wprowadzenie zdrowych nawyków, które pomogą ci zapobiec zapaleniu pęcherza.

Przyjrzyjmy się im.

Skąd mam wiedzieć, czy mam zapalenie pęcherza?

Termin medyczny „zapalenie pęcherza” odnosi się do stanu zapalnego pęcherza wywołanego w większości przypadków przez zakażenie drobnoustrojami. Objawy tej choroby mogą się różnić u każdego pacjenta, w zależności od ciężkości infekcji.

Jednak, jak donosi Klinika Mayo, często występują ogólne objawy kliniczne, które pozwalają na identyfikację zapalenia:

  • Przymus oddawania moczu
  • Uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu
  • Częste oddawanie moczu ale w niewielkich ilościach
  • Mętny kolor moczu i nieprzyjemny zapach
  • Dyskomfort w okolicy miednicy
  • Uczucie ucisku w dolnej części brzucha
  • Mogą pojawić się skoki gorączki
Zapalenie pęcherza
Głównym objawem zapalenia pęcherza jest pilna potrzeba oddania moczu. Jednak może również powodować ból, zmiany w moczu i umiarkowaną gorączkę.

Jeśli rozpoznasz u siebie te objawy, pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie będziesz potrzebować specjalistycznego leczenia.

Dlaczego występuje zapalenie pęcherza?

Aby zapobiec zapaleniu pęcherza, należy wiedzieć, co wywołuje tę chorobę. W zależności od wyzwalacza zapalenie pęcherza można podzielić na:

Bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego

To jest najczęstsza przyczyna. Ten typ infekcji występuje, gdy bakterie, które normalnie występują poza drogami moczowymi, dostają się do dróg moczowych przez cewkę moczową.

W większości przypadków bakterią wywołującą zapalenie pęcherza jest Escherichia coli (E. Coli).

Może Cię zainteresować również ten tekst: Nadreaktywny pęcherz u dzieci – przyczyny i leczenie

Niezakaźne zapalenie pęcherza moczowego

Istnieją również czynniki niezakaźne, które mogą powodować stan zapalny pęcherza:

  • Śródmiąższowe lub przewlekłe zapalenie pęcherza: znane również jako „zespół bolesnego pęcherza”. Stan ten może być trudny do zdiagnozowania i leczenia.
  • Przyjmowanie niektórych leków.
  • Chemikalia: stan zapalny pojawia się na skutek nadwrażliwości na substancje chemiczne obecne w płynach do kąpieli, sprayach do higieny intymnej kobiet lub żelach plemnikobójczych.
  • Ciała obce: długotrwałe stosowanie cewnika moczowego lub cewników może również powodować uszkodzenie tkanki pęcherza i prowadzić do infekcji bakteryjnych.
  • Inne stany chorobowe: sytuacje, gdy zapalenie pęcherza pojawia się jako powikłanie innych zaburzeń, takich jak cukrzyca, kamienie nerkowe, przerost prostaty lub urazy rdzenia kręgowego.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego opiera się zasadniczo na podawaniu antybiotyków. Chociaż istnieją również naturalne środki, które można stosować jako uzupełnienie w celu złagodzenia dokuczliwych objawów.

Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Śródmiąższowe zapalenie pęcherza: poznaj naturalne sposoby!

Zmiany codziennych nawyków, aby zapobiec zapaleniu pęcherza

Czasami zapobieganie infekcji jest tak proste, jak wprowadzenie kilku zmian w codziennej rutynie. Czasami warto również wprowadzić odpowiednie produkty do swojej diety, aby zapobiec zapaleniu pęcherza.

Wykazano na przykład, że żurawina nie tylko posiada dużą zawartość przeciwutleniaczy, ale pomaga też zapobiegać infekcjom dróg moczowych. Sugeruje to badanie przeprowadzone przez dr Valdevenito.

Żurawinę badał również zespół z Uniwersytetu w Barcelonie. Potwierdził on, że te ​​właściwości żurawina zawdzięcza wysokiej zawartości proantocyjanidyn (PAC). Chodzi o grupę polisacharydów, które hamują aktywność bakterii E. Coli, zapobiegając jej adhezji do komórek dróg moczowych.

Żurawina
Sok żurawinowy zawiera niezbędne składniki odżywcze, które pomagają w leczeniu infekcji, takich jak zapalenie pęcherza.

Regularne spożywanie tego owocu byłoby zatem użytecznym środkiem, który warto włączyć do codziennych nawyków, aby zapobiec zapaleniu pęcherza. Ponadto, według National Library of Medicine of the United States, ważne jest, aby wziąć pod uwagę inne czynniki w codziennej rutynie:

  • Pij dużo płynów, najlepiej wody.
  • Często oddawaj mocz
  • Nie spędzaj dużo czasu w mokrych ubraniach po powrocie z plaży lub basenu.
  • Po wypróżnieniu osuszaj partie intymne od przodu do tyłu
  • Delikatnie myj skórę wokół pochwy i odbytu.
  • Postaraj się opróżniać pęcherz tak szybko, jak to możliwe po seksie. Pomaga to wyeliminować możliwe bakterie.
  • Unikaj używania dezodorantów w sprayu lub produktów kobiecych w okolicy narządów płciowych. Te produkty mogą generować ryzyko infekcji.

Zmień swoje nawyki, aby zapobiec zapaleniu pęcherza

Dokonaj rutynowych zmian, szczególnie w zakresie higieny, częstości oddawania moczu i nawyków żywieniowych. Szanse na zakażenie się zmniejszają dzięki wprowadzeniu tych wytycznych a także środków zapobiegawczych, które można łatwo zastosować na co dzień.

Ważne jest, aby zachować odpowiednią równowagę, rutynę i czujność, ponieważ szybko i prawidłowo leczone infekcje pęcherza raczej nie powodują powikłań. Jeśli jednak tak się nie stanie, mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak infekcja nerek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.