Pieluszkowe zapalenie skóry - objawy, rodzaje i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry - objawy, rodzaje i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia, 2021

Pieluszkowe zapalenie skóry to jeden z najczęstszych problemów skórnych u niemowląt. Chociaż zwykle nie powoduje komplikacji, jest bardzo irytujące. Jak tego uniknąć? W tym artykule szczegółowo to opiszemy.

Pieluszkowe zapalenie skóry to najczęstsza choroba skóry u małych dzieci. Jest to zwykle łagodny, samoograniczający się stan, który wymaga minimalnej interwencji.

Występuje zwykle na pośladkach i okolicach narządów płciowych, ale także na podbrzuszu i udach w wyniku kontaktu z czynnikami drażniącymi.

Według informacji opublikowanych w Dermatologii Dziecięcej stan ten jest związany między innymi z tarciem, nadmiernym nawodnieniem skóry i zmianami pH skóry. Najczęściej występuje w pierwszym roku życia dziecka. Jakie są jego objawy? Jak prawidłowo go wyleczyć?

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy

Pieluszkowe zapalenie skóry to reakcja zapalna skóry w okolicy pieluchy. Niemowlęta mają cieńszą skórę, która wytwarza mniej wydzieliny i sprawia, że ​​jest bardziej podatna na infekcje lub podrażnienia. Mimo to czynnikiem, który najbardziej wpływa na ten stan jest okluzja skóry przez pieluchę.

Objawy zależą od ciężkości i czasu rozwoju zapalenia skóry. Według informacji zebranych przez Hiszpańskie Towarzystwo Pediatrii Pozaszpitalnej i Podstawowej Opieki Zdrowotnej niektóre typowe objawy kliniczne są następujące:

  • Swędzenie o różnym nasileniu.
  • Subtelne zaczerwienienia.
  • Intensywny stan zapalny (w ciężkich przypadkach może nawet wystąpić krwawienie).
  • Dziecko może zmienić swoje zachowanie przez znaczące podrażnienie okolicy pieluchy.
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry to reakcja zapalna zlokalizowana w okolicy pieluchy. Jego objawy obejmują zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie.

Jakie są jego przyczyny?

Wysypka pieluszkowa jest wynikiem połączenia wielu czynników, takich jak zwiększona wilgotność, długotrwały kontakt z moczem lub kałem oraz inne czynniki drażniące, takie jak detergenty.

Drugą najczęstszą przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest infekcja. W szczególności infekcja grzybicza, zwłaszcza Candida albicans, jest najczęstszą przyczyną zakaźną. Podobnie inne grzybice mogą być związane z zapaleniem, takie jak:

  • Zakażenie dermatofitozą.
  • Zaostrzenie łojotokowego zapalenia skóry spowodowane Malassezią.
  • Stany pseudomikotyczne, takie jak łupież rumieniowy.

Pieluszkowe zapalenie skóry – rodzaje

Pieluszkowe zapalenie skóry to każda choroba skóry występująca w obszarze styku z pieluchą. Z kolei to zapalenie może być generowane przez różne przyczyny, co klasyfikuje je na różne typy w zależności od ich pochodzenia.

Poprzez kontakt

Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia jest najczęstszym rodzajem pieluszkowego zapalenia skóry. Jego wygląd związany jest z kontaktem skóry z kałem i moczem gromadzącym się w pieluszce. Jednak zwykle obserwuje się zdrowe fałdy pachwinowe, bez zmian skórnych, ponieważ mają mniejszy kontakt z czynnikami drażniącymi.

Aby temu zapobiec, badania przeprowadzone przez AEPED zalecają odpowiednią higienę obszaru i zawsze utrzymywanie go w czystości i suchości. Idealnym rozwiązaniem jest nawet ciągła zmiana pieluch w ciągu dnia.

Grzybica

Grzybica pieluszkowa to zakażenie drożdżakowe, które jest spowodowane przerostem rodzaju grzyba normalnie występującego w mikrobiocie przewodu pokarmowego. Objawy, które ją charakteryzują są następujące:

  • Bardzo czerwone plamy.
  • Błyszcząca, zraniona skóra.
  • Wyraźnie odgraniczone zmiany.
  • Wrzody.
  • Naruszone fałdy pachwinowe.

Bakteryjne zapalenie skóry

W kilku przypadkach obserwuje się bakteryjne zapalenie skóry zwane także liszajcem. Jednak gronkowiec i paciorkowiec często powodują pieluszkowe zapalenie skóry lub pogarszają istniejące. Charakterystyczną oznaką infekcji paciorkowcami jest jasnoczerwona skóra wokół odbytu.

Alergiczne zapalenie skóry

Niemowlęta o wrażliwej skórze mogą mieć reakcję alergiczną na określony składnik pieluch lub kremów. Do najczęstszych alergenów należą:

  • Gumki lub barwniki w pieluszce.
  • Perfumy.
  • Konserwanty w produktach higienicznych.

Pieluszkowe zapalenie skóry – jak mu zapobiegać?

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry ma dwa główne cele: wyleczenie uszkodzonej skóry i zapobieganie nawrotom. Oto kilka przydatnych strategii osiągnięcia tego celu.

  • Dobra higiena jest niezbędna do utrzymania integralności skóry i zapobiegania dalszemu rozkładowi. Narażenie na czynniki drażniące, takie jak mocz i kał można zmniejszyć dzięki częstym zmianom pieluchy i superchłonnym pieluchom, które pomagają zmniejszyć nadmierne nawilżenie skóry.
  • Kąpiel i czyszczenie okolic pieluszki wodą i środkiem myjącym bez mydła.
  • Badania dermatologiczne pediatryczne pokazują, że chusteczki dla niemowląt nie powodują żadnych uszkodzeń skóry. Ponadto nowe formuły tego produktu, które zawierają neutralne pH pomagają zrównoważyć zasadowe pH moczu i zapobiegają uszkodzeniom skóry.
Dziecko w pampersie

Najlepszym sposobem zapobiegania wysypce jest dbanie o higienę i ciągłe zmiany pieluch.

Pieluszkowe zapalenie skóry – leczenie

Niezależnie od rodzaju infekcji w okolicy pieluchy musi zostać ona zdiagnozowana i leczona przez pediatrę lub dermatologa. W zależności od rodzaju zmian skórnych i ich rozmieszczenia zostanie ustalona prawidłowa diagnostyka i możliwości terapeutyczne.

  • W przypadku kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia zaleca się odpowiednią higienę i kilkuminutowe wietrzenie okolic intymnych. Najlepszym wyjście będzie używanie preparatu na bazie maści Lassar.
  • Jeśli do tej sytuacji zostanie dodane nadkażenie drożdżakami wskazane jest zastosowanie miejscowej maści z imidazolami.

Uwaga: stosowanie kremów kortykosteroidowych w okolicy pieluchy jest całkowicie niewskazane.

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli zapalenie skóry dziecka nie zostanie wyleczone powyższymi środkami należy skonsultować się z lekarzem, aby wskazać odpowiedni lek. Ponadto należy natychmiast zgłosić się do konsultacji w przypadku ropienia, owrzodzenia, gorączki lub innych klinicznych objawów powikłań.

W większości przypadków tego typu problemy dermatologiczne ustępują przy podstawowej pielęgnacji, takiej jak unikanie stosowania substancji drażniących i zapewnienie dobrej higieny. Mimo to wskazane jest poinformowanie pediatry o objawach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AN, DeWitt T, Cork MJ, et al. Diaper dermatitis prevalence and severity: Global perspective on the impact of caregiver behavior. Pediatr Dermatol. 2020;37(1):130-136. doi:10.1111/pde.14047
  • Ravanfar P, Wallace JS, Pace NC. Diaper dermatitis: a review and update. Curr Opin Pediatr. 2012 Aug;24(4):472-9. doi: 10.1097/MOP.0b013e32835585f2. PMID: 22790100.
  • Blume-Peytavi U, Kanti V. Prevention and treatment of diaper dermatitis. Pediatr Dermatol. 2018 Mar;35 Suppl 1:s19-s23. doi: 10.1111/pde.13495. PMID: 29596731.
  • Kellen PE. Diaper dermatitis: differential diagnosis and management. Can Fam Physician. 1990;36:1569-1572.
  • (2016). Dermatitis del pañal y trastornos relacionados. PediatríaIntegral, 151. https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2016/05/Pediatria-Integral-XX-03_WEB.pdf#page=7
  • (2012). Trastornos cutáneos más frecuentes del recién nacido y del lactante. Dermatitis del pañal. PediatríaIntegral, 195. https://www.pediatriaintegral.es/wp-content/uploads/2012/06/Pediatria-Integral-XVI-3.pdf#page=7
  • Bonifaz A, Rojas R, Tirado-Sánchez A, et al. Superficial Mycoses Associated with Diaper Dermatitis. Mycopathologia. 2016;181(9-10):671-679. doi:10.1007/s11046-016-0020-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.