Trening mózgu, czyli 5 sposobów na poprawę pamięci

Odpowiednie ćwiczenia mózgu skutecznie poprawiają pamięć, pomagają się skoncentrować oraz ułatwiają przyswajanie nowych informacji i konceptów. Pamiętaj, że sprawnie funkcjonujący mózg będzie zdrowy i użyteczny przez długie lata.
Trening mózgu, czyli 5 sposobów na poprawę pamięci

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielu z nas żyje w przekonaniu, że regularnie należy ćwiczyć tylko mięśnie i stawy. A co z mózgiem? Otóż ten witalny narząd również wymaga troski i stymulacji do działania. Systematyczny trening mózgu pomoże Ci na długo zachować dobrą pamięć oraz ustrzec się przed chorobami degeneracyjnymi takimi jak Alzheimer.

Ćwiczenia mające na celu poprawę pamięci i koncentracji polegają głównie na aktywnym i kreatywnym myśleniu. W rzeczywistości wraz z wiekiem przestajemy się uczyć, odkrywać świat, czytać, szukać ciekawych informacji, grać w gry czy rozwiązywać łamigłówki. Odrzucenie nawyku intensywnego myślenia prowadzi osłabienia pamięci, stępienia podstawowych funkcji mózgu, przedwczesnej śmierci szarych komórek…

Codzienny trening mózgu to znakomita stymulacja intelektualna, która pomoże Ci utrzymać aktywność, błyskotliwość i dobrą pamięć przez długie lata. Poznaj dziś z nami pięć niezwykle skutecznych ćwiczeń na poprawę funkcji mózgu oraz pobudzenie go do intensywnej pracy.

1. Powtarzanie materiału to doskonały trening mózgu

Pamiętasz jak w podstawówce czy w szkole średniej powtarzałeś przyswojony danego dnia materiał tuż przed pójściem spać albo w wieczór poprzedzający egzamin? Taki nawyk to znakomity trening mózgu. Niestety wraz z zakończeniem edukacji przestajemy zdobywać nową wiedzę albo nie robimy z tą samą intensywnością co kiedyś.

Brigit na łóżku z pamiętnikiem

Aby pobudzić mózg do pracy nie musimy jednak się uczyć – wystarczy wieczorem dokładnie przestudiować wszystkie wydarzenia danego dnia: posiłki, zajęcia, problemy, trudne sytuacje, chwile relaksu itp. Bardzo pomocny w stymulacji intelektualnej okazuje się pamiętnik, w którym zapisujemy codzienne zdarzenia.

Chociaż wielu z nas prowadzenie pamiętnika wydaje się absurdalnym pomysłem, nawyk ten zmusza nas do codziennego wytężania umysłu, a w konsekwencji poprawia pamięć, koncentracje oraz ułatwia przyswajanie nowych konceptów.

2. Tworzenie intelektualnych map

Wielu z nas ma problemy z zapamiętywaniem miejsc i orientacją w terenie. Jeśli i ty często się gubisz się lub wychodzisz ze sklepów w nie tę stronę co należy, koniecznie powinieneś poprawić swoją orientację. W tym celu świetnie sprawdza się technika sporządzania intelektualnych, wirtualnych map.

Polega ona na tworzeniu w głowie map nowych miejsc. Maluj je oczami wyobraźni tak, abyś w każdym momencie był w stanie je odtworzyć w drodze powrotnej. Ten, z pozoru nieznaczący, nawyk znakomicie stymuluje pracę mózgu nie tylko pod względem przestrzennym, ale także i wzrokowym.

Przekonaj się sam, że taki trening mózgu jest naprawdę skuteczny oraz bardzo pozytywnie wpływa na wydajność, poprawia koncentrację oraz poprawia jakość codziennego życia.

3. Często używaj niedominującej ręki

Jesteś prawo – czy leworęczny? Jednym z bardzo wydajnych i zabawnych ćwiczeń do stymulacji pracy mózgu jest częste wykorzystywanie niedominującej ręki. Staraj się nią wykonywać wszystkie czynności, które zwykle robisz tylko z użyciem prawej dłoni.

  • Na przykład: jeśli jesteś praworęczny, a zatem piszesz lub myjesz zęby zawsze prawą ręką, co jakiś czas spróbuj zrobić to przeciwną dłonią. Z pewnością początkowo będziesz odczuwać ogromny dyskomfort oraz swoisty brak „współpracy” mózgu, jednak z czasem ruchy staną się coraz sprawniejsze.

Dzięki używaniu obydwu rąk do wykonywania tych samych czynności, regularnie trenujemy obydwie półkule. Takie ćwiczenia to autentyczne wyzwanie i wielki wysiłek, który bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie intelektualne organizmu.

4. Porzuć rutynę!

Rutyna jest wrogiem numer jeden naszego mózgu. Kiedy nieustannie musi on pracować wedle jednego, codziennie powtarzającego się schematu, jego podstawowe funkcje zaczynają ulegać „uśpieniu”.

W konsekwencji pogarsza się pamięć, osłabia się zdolność twórczego myślenia, stajemy się leniwi oraz tracimy dziecięcą ciekawość świata.

Ludzie wchodzący po schodach

Pomyśl nad tym w jaki sposób możesz uniknąć codziennej rutyny. Nawet najmniejsze z pozoru nic nieznaczące zmiany mogą stanowić fantastyczną stymulację dla naszego mózgu.

  • Jeśli codziennie wjeżdżasz do biura windą, postaraj się co drugi dzień wchodzić po schodach.
  • Urozmaicaj drogę do domu. Przyzwyczajony do tych samych obrazów mózg przestaje pracować i staje się otępiały. Zmień ulicę, środek transportu, od czasu do czasu wstąp do jakiegoś sklepu albo nawet pojedź okrężną drogą.
  • Urozmaicaj swoje popołudniowe zajęcia: jednego dnia czytaj książkę, innego pójdź na spacer, a jeszcze innego wybierz się na basen lub na zajęcia jogi.
  • Urozmaicaj swoje codzienne menu. Nowe smaki i kolory świetnie stymulują pracę mózgu oraz aktywują twórcze myślenie.

Takie niewielkie zmiany w naszym codziennym życiu znakomicie poprawią funkcje mózgu, zmuszają go do myślenia oraz sprawią, że będzie on czujniejszy i bardziej ożywiony. Pamiętaj, że nasz umysł kocha wszystko co nowe, nieznane i dotąd nieodkryte. Im jest on aktywniejszy, tym jesteśmy bardziej spostrzegawczy i zwracamy większą uwagę na otaczające nas szczegóły.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Myślenie kreatywne – 5 stymulujących zagadek

5. Każdego dnia naucz się czegoś nowego

Nasz trening mózgu kończy się na bardzo ważnym ćwiczeniu – mianowicie na wzmocnieniu funkcji uczenia się. Nie chodzi tu bynajmniej o to, żeby zapisywać się na studia czy na jakiś kurs (chociaż wcale nie jest to zły pomysł – na naukę nigdy nie jest za późno), lecz na zwyczajnym uczeniu się czegoś nowego.

Para pośród żarówek
  • Możesz nauczyć się na pamięć numeru telefonu do bliskiej osoby czy wykuć na blachę listę zakupów.
  • Przypomnij sobie z zapamiętaniem jakich danych masz problem, a potem stopniowo je powtarzaj i każdego dnia przyswajaj któreś z nich.
  • Każdego dnia naucz się trzech nowych słów w obcym języku.
  • Próbuj nowe przepisy z produktami, których nigdy dotąd nie stosowałeś w swojej kuchni.
  • Systematycznie czytaj oraz rozwiązuj krzyżówki i łamigłówki.
  • Naucz się robić na drutach lub wyrabiać garnki z gliny. Robić bransoletki z kolorowych sznurków. Malować. Kreatywnie wykorzystywać zużyte przedmioty.. Robić cokolwiek, co pobudzi Twój mózg do pracy!

Pamiętaj, że każda nowa informacja czy nowa umiejętność to drobne szczegóły, które w znacznym stopniu wpływają na zdrowie i pracę naszego mózgu, a także ułatwiają nam życie.

Zadbaj o ciało i umysł!

Czy kiedykolwiek przeszło ci przez myśl by regularnie ćwiczyć mózg? Zastanawiałeś się w jaki sposób można poprawić pamięć oraz pobudzić twórcze myślenie? Ćwiczeń składających się na trening mózgu jest cały ogrom. Obecnie mamy do dyspozycji również wiele aplikacji mobilnych, które pomogą nam wzmocnić intelektualną aktywność.

Pamiętaj, że regularnie ćwiczony mózg przynosi naszemu organizmowi wiele pozytywnych korzyści, a w połączeniu z wysiłkiem fizycznym i zdrową dietą jest wręcz gwarantem zdrowia i dobrego samopoczucia na co dzień. Co więcej ćwiczenia intelektualne stanowią skuteczną profilaktykę między innymi choroby Alzheimera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguado-Aguilar, L. (2001). Aprendizaje y memoria. In Revista de Neurologia (Vol. 32, pp. 373–381).
  • Morgado, I. (2005, March). Psicobiología del aprendizaje y la memoria: Fundamentos y avances recientes. Revista de Neurologia.
  • Wycoff, J. (1994). Trucos de la mente creativa: para resolver problemas, tomar decisiones, perfeccionar la memoria, mejorar la concentración y agilizar el pensamiento. Martínez Roca.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.