Trazodon: używanie i działanie leku

Trazodon: używanie i działanie leku
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Trazodon to antydepresant o działaniu uspokajającym, który wywołuje ospałość, zwłaszcza na początku terapii. Jak działa? Jakie są jego skutki uboczne? Dowiedz się tego czytając dzisiejszy artykuł.

Trazodon to lek, który jest używany głównie w celu leczenia depresji. Należy do grupy leków nazywanych antydepresantami i jest dostępny w tabletkach przyjmowanych doustnie.

W jaki sposób jest podawany? I jakie są jego skutki uboczne?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jakim celu wykorzystuje się trazodon?

Trazodon to antydepresant o działaniu uspokajającym, który wywołuje ospałość, zwłaszcza na początku leczenia. Wykorzystuje się go do leczenia dużych epizodów depresyjnych oraz stanów depresji i niepokoju.

Trazodon może kontrolować depresję, ale nie jest w stanie jej leczyć. Co więcej, zanim zacznie działać mogą minąć dwa tygodnie, a nawet dłużej. Nawet jeśli czujesz się dobrze, nie powinnaś przestać nagle przyjmować trazodonu, ponieważ możesz doświadczyć objawów odstawienia.

Niektórzy lekarze przepisują również trazodon osobom cierpiącym na bezsenność, niepokój i schizofrenię. Schizofrenia to choroba psychiczna, w wyniku której pojawiają się zmienione i nietypowe myśli, utrata zainteresowania życiem i silne emocje.

Może również okazać się przydatny do leczenia niekontrolowanych ruchów, które stanowią skutek uboczny terapii innymi lekami.

Mężczyzna z depresją
Trazodon to antydepresant używany w leczeniu bezsenności, stanów lękowych i schizofrenii.

Dawki zalecane przez lekarza

Lekarze często zalecają stosowanie dawki początkowej wynoszącej 100-150 mg dziennie rozłożonej na kilka dawek do przyjmowania po posiłkach. Kolejna możliwość to przyjęcie pojedynczej dawki przed snem.

Dawkę zwiększa się zazwyczaj o 50 mg dziennie co trzy lub cztery dni. W przypadku hospitalizacji lekarz może zwiększyć dawkę do maksimum wynoszącego 600 mg dziennie, podzielonego na kilka dawek.

Kiedy specjalista ustali właściwą dawkę trazodonu, pacjent powinien stosować ją przynajmniej przez cztery tygodnie. Po tym okresie lekarz zacznie stopniowo zmniejszać dawkę, w zależności od reakcji pacjenta.

Następnie pacjent będzie kontynuował leczenie póki nie będzie znajdował się w dobrym stanie od czterech do sześciu miesięcy. Wtedy lekarz zacznie stopniowo zmniejszać dawkę leku do momentu, w którym możliwe stanie się jego całkowite odstawienie.

Co zrobić w przypadku przedawkowania?

W przypadku przedawkowania lub przypadkowego spożycia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego, informując medyków o rodzaju i ilości spożytego leku.

Do najczęstszych objawów przedawkowania zaliczamy ospałość, zawroty głowy, mdłości i wymioty. W ostrych przypadkach pacjent może zapaść w śpiączkę lub doświadczyć konwulsji, hiponatermii (niskiego stężęnia sodu we krwi), niedociśnienia, częstoskurczu oraz niewydolności oddechowej.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki?

Jeśli pominiesz dawkę, nie powinieneś przyjmować podwójnej dawki, ale należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. Jeżeli jednak zbliża się czas na przyjęcie kolejnej dawki, nie przyjmuj tej, którą pominąłeś.

Kobieta w łóżku z tabletkami
Jeśli przegapisz dawkę trazodonu, nie przyjmuj podwójnej dawki, aby nadrobić tą, której zapomniałaś.

Ewentualne skutki uboczne trazodonu

Trazodon, podobnie jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane, chociaż nie każdy ich doświadcza. Udaj się do najbliższego lekarza lub do szpitala jeśli zaobserwujesz u siebie którekolwiek z poniższych skutków:

  • Opuchlizna dłoni, stóp, kostek, twarzy, ust lub krtani (to może być reakcja alergiczna).
  • Bolesne erekcje bez stosunku seksualnego, która nie znika.
  • Żółknięcie skóry lub oczu.
  • Częstsze infekcje. Mogą one wynikać z zaburzeń układu krwionośnego (agranulocytoza).
  • Łatwiej niż normalnie mogą pojawiać się siniaki, co może wskazywać na zaburzenia układu krwionośnego (małopłytkowość).

Poza tym pojawienie się bólu i opuchlizny brzucha, jak również wymiotów i zaparć może wskazywać na to, że jelito nie działa we właściwy sposób.

Inne działania niepożądane trazodonu

Musisz skontaktować się ze swoim lekarzem jeśli zauważysz u siebie następujące objawy:

  • Myśli o samookaleczaniu.
  • Konwulsje lub ataki.
  • Wysypka lub nietypowe wrażenia na skórze, takie jak drętwienie, mrowienie, palenie lub kłucie.
  • Uczucie dezorientacji, niepokoju, halucynacje, naciągnięte mięśnie i szybkie bicie serca.
  • Trudności z oddychaniem i chodzeniem.
  • Utrata apetytu i utrata wagi.
  • Zatrzymywanie płynów, które może wywoływać opuchliznę ramion lub nóg.
  • Bezwarunkowe ruchy mięśni, zwłaszcza rąk i nóg.

Podsumowanie

Trazodon to lek przeciwdepresyjny. Stosowany w niewielkich dawkach pomaga w walce z niektórymi zaburzeniami snu, na przykład z bezsennością. Jednak nie zapominaj, że terapia nim powinna zawsze być prowadzona pod nadzorem lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vademecum. (2016). Trazodona.
  • Chica-Urzola, H. L. (2015). Trazodona en el trastorno del comportamiento del sueño MOR. Revista Colombiana de Psiquiatria. https://doi.org/10.1016/j.rcp.2015.04.004
  • Alcántara-López, M. G., Gutiérrez-García, A. G., Hernández-Lozano, M., & Contreras, C. M. (2009). Trazodona, un antidepresivo atípico con propiedades ansiolíticas y sedantes. Archivos de Neurociencias.
  • Jaffer KY, Chang T, Vanle B, et al. Trazodone for Insomnia: A Systematic Review. Innov Clin Neurosci. 2017;14(7-8):24–34. Published 2017 Aug 1.
  • Generali JA, Cada DJ. Trazodone: Insomnia (Adults). Hosp Pharm. 2015;50(5):367–369. doi:10.1310/hpj5005-367

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.