Traumatyczny rozwód - 7 wskazówek, jak go pokonać

Zaakceptowanie, że małżeństwo dobiegło końca, jest pierwszym krokiem do odkrycia, że ​​teraz pojawia się przed Tobą nowa przyszłość. Teraz nadszedł czas, aby optymizm i akceptacja rzeczywistości pozwoliły Ci lepiej się poznać i przygotować do nowego życia.
Traumatyczny rozwód - 7 wskazówek, jak go pokonać

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Traumatyczny rozwód jest również procesem podobnym do okresu żałoby. W rzeczywistości oznacza śmierć życia, które miało być wspólne, koniec marzeń o przyszłości, wspólnego czasu i uczuć.

Nikomu nie jest łatwo pokonać traumatyczny rozwód. Jednak, jeśli weźmie się pod uwagę pewne rady, żałoba po nieudanym małżeństwie może być bardziej znośna i łatwiejsza do przebycia.

Wskazówki, jak przezwyciężyć traumatyczny rozwód

Może być wiele przyczyn, które prowadzą do rozwodu, który może się odbyć albo za obopólną zgodą albo w konflikcie. W rzeczywistości każda para stanowi odrębny świat i dlatego można właściwie powiedzieć, że istnieje tyle powodów do rozwodu, ile jest małżeństw. Niewierność, złe traktowanie, niezgodność charakterów… Cokolwiek by to nie było, nigdy nie jest łatwo pogodzić się z rozstaniem.

Musimy to jednak zrobić: nie ma innej opcji. Nie możemy zmusić nikogo do pozostania przy nas za wszelką cenę, ani też nie powinniśmy kontynuować relacji, która nie ma sensu.

Zaakceptuj rozwód, nawet jeśli jest traumatyczny

Małżeństwo jest początkiem wspólnego życia, marzeń o przyszłości, oczekiwań i planów. Jest to wizja przyszłości, która prowadzi nas do momentu, w którym wypowiadamy sakramentalne “tak”. W tym momencie decydujemy się, by podjąć zobowiązanie w stosunku do drugiej osoby, myśląc, że będzie to na całe życie.

Smutek
Zaakceptowanie faktu rozwodu pomoże nam przezwyciężyć proces żałoby i dostrzec pozytywne aspekty, które ta sytuacja nam oferuje.

Zawarcie małżeństwa to także pewnego rodzaju inwestycja. W rzeczywistości inwestujemy w naszego współmałżonka i we wspólne życie we wszystkich aspektach (ekonomicznym, psychologicznym, emocjonalnym…).

Jest zatem normalne, że nie potrafimy przyjąć do wiadomości, że ​​wszystko, w co zainwestowaliśmy i o czym marzyliśmy, właśnie runęło w gruzy. Dlatego wielu ludzi na początku przechodzi przez fazę zaprzeczania. Na tym etapie takie osoby nie chcą uznać, że ​​to już koniec. Często nalegają też, aby w jakiś sposób małżeństwo mogło zostać uratowane, nawet ryzykując własną godność.

Jednak musimy być szczerzy i uczciwi wobec siebie i zaakceptować rzeczywistość. Oczywiście, aby przezwyciężyć zerwanie, będziemy musieli przejść przez proces żałoby. Dlatego też musimy być wobec siebie wyrozumiali i dać sobie odpowiednią ilość czasu.

Powiedz NIE wszelkim formom izolacji

Podczas żałoby po zakończeniu związku, wiele osób ma tendencję do izolowania się. Zamykają się wtedy i odrzucają życie społeczne i kontakt z innymi ludźmi, nawet najbliższymi.

Jednak najlepiej jest dzielić się tym, co czujesz i jak się czujesz z bliskimi ludźmi, którzy naprawdę Cię kochają. Wyrażanie uczuć zawsze przynosi pozytywne efekty. Przynosi ulgę i sprawi, że naprawdę poczujesz się lepiej. W ten sposób możesz pozbyć się części ciężaru, który Cię przytłacza i boli.

Dlatego nie odrzucaj rodziny i przyjaciół, którzy bez wątpienia chcą Ci pomóc. To dużo lepsze od izolacji, która może sprawić, że zobaczysz rzeczy w jeszcze ciemniejszych kolorach niż są w rzeczywistości.

Optymizm

Łatwo powiedzieć – jesteśmy tego świadomi. Jednak w każdym zerwaniu, oprócz czegoś, co umiera, jest też coś, co się rodzi. I w efekcie rodzi się nowa przyszłość, której nie wyobrażałaś sobie do tej pory.

Optymizm pomaga na traumatyczny rozwód
Chociaż na początku wydaje się to niemożliwe, teraz możesz wyobrazić sobie nowe życie, z nowymi marzeniami i oczekiwaniami.

Stopniowo, gdy ból po zerwanym małżeństwie zostanie choć w części przezwyciężony, możesz wyobrazić sobie nowe życie. Otwórz się na nowe marzenia , oczekiwania i plany. Ponadto możesz sobie nawet wyobrazić, że robisz to, czego naprawdę chcesz. Coś, czego nigdy wcześniej nie robiłaś, bo byłaś w związku. Teraz jednak w Twoich projekcjach na przyszłość możesz być w 100 % sobą, gdyż nie stanowisz już części pary.

To idealny czas, aby wykrzesać z siebie optymizm. Dlatego zacznij wyobrażać sobie przyszłość wypełnioną osobistym rozwojem i przyjemnymi czynnościami. Zadbaj o siebie i żyj własnym życiem!

Traumatyczny rozwód może być cenną lekcją

Przechodząc przez traumatyczny rozwód bez wątpienia dużo przeżyłaś. Cierpiałaś, płakałaś i możliwe, że sięgnęłaś prawie dna rozpaczy. Oznacza to jednak między innymi, że zbliżyłaś się do siebie samej. Przechodząc cierpienie, byłaś w kontakcie ze swoim najgłębszym ja i byłaś w stanie poznać siebie lepiej.

Teraz lepiej znasz swoje granice i nauczyłaś się kierować bólem i negatywnymi emocjami. Po tym wszystkim jesteś silniejsza i pewniejsza siebie. Skorzystaj z tej energii i stwórz nowe życie i nową przyszłość.

Nadszedł czas, aby ustalić priorytety

Kiedy Twoje małżeństwo trwało, wszystko kręciło się wokół związku małżeńskiego. Dzień po dniu razem ustalaliście, jak organizować święta, jakie zakupy robić w supermarkecie, albo jakie programy oglądać w telewizji… Jednak teraz ta wspólnota nie istnieje i możesz nadać priorytetowe znaczenie swoim własnym upodobaniom.

Joga
Czas pomyśleć o sobie, odkryj na nowo swoje zainteresowania i hobby.

Dlatego staraj się wykonywać zajęcia, które naprawdę lubisz. Czyli spróbuj odkryć na nowo swoje hobby i gusta osobiste. Zadbaj również o siebie, na przykład wykonując ćwiczenia fizyczne.

Niekoniecznie trzeba szukać nowego związku

Nadszedł czas, aby zrozumieć, że szczęście jest w Tobie i że nie potrzebujesz uczuciowego związku, aby nadać sens swojemu życiu. W rzeczywistości życie ma sens samo w sobie.

Dlatego nie myśl, że znalezienie innego partnera rozwiąże Twoje problemy, ani teraz, ani w przyszłości. Musisz się nauczyć, że uczucie samotności jest również konieczne, gdyż daje okazję do pobycia ze sobą samym. Tylko wtedy będziemy przygotowani do znalezienia właściwej osoby, jeśli poczujemy się bardziej kompletni i bardziej zrealizowani odnajdując własną niepowtarzalną wartość.

W razie potrzeby poproś o profesjonalną pomóc

Jeśli mimo wszystko czujesz, że nie możesz przezwyciężyć rozwodu i żal jest bardziej intensywny niż możesz znieść, nie wahaj się udać do specjalisty.

W rzeczywistości, jeśli uważasz, że u Twoich drzwi czai się depresja, możesz potrzebować pomocy z zewnątrz. Jeśli nie czujesz się zdolna do robienia czegokolwiek, jedzenia lub cieszenia się najbardziej codziennymi rzeczami w życiu, psycholog może skutecznie pomóc Ci pokonać ten stan.

Traumatyczny rozwód czasami wymaga pomocy psychologa
Kiedy ból po rozwodzie przerasta nas i nie możemy wyobrazić sobie nowego życia, możliwe, że profesjonalna pomoc będzie naszą najlepszą opcją.

Dlatego raz jeszcze bądź wyrozumiała wobec siebie i zaakceptuj fakt, że potrzebujesz pomocy. Następnie nie bój się o nią poprosić. Specjalista pomoże Ci radzić sobie ze stresem i sprzecznymi uczuciami. Nauczy Cię również kierować nimi we właściwy sposób.

Dzięki temu będziesz w stanie wyobrazić sobie nową przyszłość, która otwiera się przed Tobą bez ograniczeń.

W tym artykule podaliśmy zaledwie kilka wskazówek, jak przezwyciężyć traumatyczny rozwód. Ale w każdym wypadku należy pamiętać, że tak jak każda para tworzy własny świat, podobnie każdy rozwód tworzy inną rzeczywistość.

Tak więc, zwłaszcza w małżeństwach z dziećmi lub w których doszło do nadużyć, musimy zachować szczególną dojrzałość i siłę. W rzeczywistości złe zarządzanie sytuacją lub emocje i urazy, które pociąga za sobą zerwanie, może w przyszłości stworzyć jeszcze więcej psychicznych traum. Dlatego w razie potrzeby nie wahaj udać się do specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gee, T. (2001). The grieving process in separation and divorce. Grief Matters: The Australian Journal of Grief and Bereavement, 4(1), 6.
  • Cáceres, C., Manhey, C., & Vidal, C. (2009). Separación, pérdida y duelo de la pareja: Reflexiones imprescindibles para una terapia de divorcio. De familias y terapia, 27, 41-60.
  • Yárnoz-Yaben, S. (2017). Grief due to divorce: relationship with attachment style and effects on subjective well-being and co-parenting/El duelo ante el divorcio: relación con el estilo de apego y efectos en el bienestar subjetivo y el ejercicio de la co-parentalidad. Estudios de Psicología, 38(3), 667-688.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.