Transfuzja osocza - na czym polega?

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.
Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022
Oddawanie osocza krwi to prosta czynność, która pozwala wielu osobom leczyć się z różnych patologii. Jak często można to zrobić? Kto korzysta? W tej przestrzeni szczegółowo opiszemy, czym jest transfuzja osocza.
Transfuzja osocza krwi to technika, która w ostatnich latach zyskała na sile. Osocze jest jedną z części krwi. Jest to przezroczysty, lekko żółtawy płyn, który nie zawiera komórek krwi.
Osocze stanowi prawie 55% całkowitej objętości naszej krwi. Druga część składa się z komórek, takich jak krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi. W płynie tym znajduje się wiele białek, takich jak albumina, które pełnią bardzo ważne funkcje dla naszego organizmu.
Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy transfuzja osocza pozwala wyleczyć wiele patologii, takich jak krwawienie czy oparzenia. W tym artykule chcemy wyjaśnić, na czym polega ta procedura i dlaczego tak ważne jest, abyś uczestniczył w honorowym oddawaniu krwi.
Czym jest osocze krwi?
Osocze składa się w prawie 90% z wody. Jednak reszta jej składu to mieszanka białek i soli mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Po pierwsze zawiera immunoglobuliny.
Są elementem układu odpornościowego, który pozwala nam bronić się przed infekcjami. Ponadto znajdujemy w niej albuminę. Jest to cząsteczka odpowiedzialna za transport pewnych substancji do tkanek.
Również czynniki krzepnięcia znajdują się w osoczu. Umożliwiają tworzenie się skrzepów, gdy w organizmie dochodzi do krwawienia.
Może Ci się spodobać: Krew wyleczonych pacjentów jako metoda zwalczania wirusa SARS-CoV-2
Jak przebiega transfuzja osocza?
Transfuzja osocza jest w rzeczywistości prostą procedurą. Po pierwsze, musimy mieć dawcę. To musi być altruistyczny i bezinteresowny akt. Krew od dawcy pobiera się w procesie trwającym od 30 do 45 minut.
Po pobraniu krwi komórki krwi są oddzielane od osocza. Płyn jest konserwowany i przechowywany. Gdy oddawane jest wyłącznie osocze, proces ten nazywa się plazmaferezą.
Ta ostatnia różni się od krwiodawstwa tym, że usunięte komórki są ponownie wprowadzane i zatrzymywane jest tylko osocze. Ponadto powrót do siebie jest krótszy i można oddawać osocze co dwa tygodnie.
Należy zauważyć, że aby wykonać transfuzję osocza, dawca i biorca muszą mieć tę samą grupę krwi. Dzieje się tak, ponieważ w osoczu znajdujemy również białka, które mogą wywołać reakcję odrzucenia.
Przeczytaj także: Proces krzepnięcia krwi – na czym polega?
Do czego służy?
Jest szczególnie przydatna u osób, które cierpią na choroby takie jak hemofilia spowodowane brakiem któregokolwiek z tych czynników.Jest również stosowana przy przeszczepach wątroby. Jednak opracowano techniki, w których zamiast wprowadzać całe osocze wykorzystuje się tylko potrzebne cząsteczki. Nazywa się je produktami krwiopochodnymi.
Na przykład w przypadku hemofilii, o której wspomnieliśmy można już przetoczyć czynnik krzepnięcia, którego potrzebuje osoba. Chociaż transfuzja osocza jest techniką bezpieczną ma więcej wad, niż gdyby była wykonywana wyłącznie z produktów krwiopochodnych.
Musimy pamiętać, że transfuzja osocza to prosta technika, która może uratować życie wielu ludzi. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy byli świadomi, że poprzez prostą darowiznę pomagamy innym ludziom.