Transfer zarodka - w jaki sposób jest wykonywany i dlaczego?

Transfer zarodka to zabieg, w którym zarodek umieszczany jest w macicy kobiety. Jest jednym z najważniejszych etapów wspomaganego rozrodu.
Transfer zarodka - w jaki sposób jest wykonywany i dlaczego?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Transfer zarodka jest jednym z krytycznych punktów w procesach wspomaganego rozrodu. Jest to ostatni krok w zabiegach zapłodnienia in vitro (IVF) wykonywanych konwencjonalnie lub przez wstrzyknięcie plemnika do cytoplazmy.

W rozrodzie wspomaganym zapłodnienie komórki jajowej i nasienia odbywa się w laboratorium. Powinno to skutkować zarodkami nadającymi się do implantacji w macicy kobiety. Wspomniany transfer zarodka odnosi się właśnie do tego konkretnego etapu. Aby to się udało, należy wybrać odpowiedni moment. Zarodek musiał osiągnąć pewien etap rozwoju i macica kobiety musi być gotowa na jego przyjęcie.

Transfer zarodka

Transfer zarodka to proces, w którym zarodki wytworzone w laboratorium przenosi się do macicy kobiety. Jest nadzieja, że embrion się zagnieździ i zajdzie w ciążę. Powodzenie transferu zarodków zależy od dwóch czynników. Z jednej strony jakość zarodków. Z drugiej strony stan i chłonność endometrium. Oba elementy są decydujące.

Ponadto proces przeprowadza się we właściwym czasie i w odpowiedni sposób. Jednym z najważniejszych kroków jest weryfikacja, czy zarodek nie pozostał w kaniuli transferowej.

Rodzaje przelewów

Transfer zarodków jest ostatnim i być może najbardziej decydującym krokiem w zapłodnieniu in vitro (IVF). Nie zawsze następuje to natychmiast po zapłodnieniu w laboratorium. Czasami embriony są zeszklone. Oznacza to, że zamraża się je w celu konserwacji i późniejszego wykorzystania. Wszystko to daje początek dwóm rodzajom transferu zarodków:

  • Świeże: Gdy zarodki są przenoszone bez zamrożenia.
  • Odroczone: Kiedy zarodki zostały wcześniej zamrożone. Nazywa się to również kriotransferem.
Zarodek
Zarodki opracowane w laboratorium muszą spełniać pewne cechy, które czynią je odpowiednimi do transferu.

Kiedy jest przeprowadzany?

Zanim zaczniemy mówić o właściwym momencie do przeprowadzenia transferu zarodków, przypomnijmy sobie, jakie są etapy rozwoju zarodka. Najpierw następuje zapłodnienie, które jest faktycznym zjednoczeniem komórki jajowej i nasienia. Tak powstaje zygota. Zygota zaczyna się dzielić. Daje początek dwóm komórkom, z których każda dzieli się na dwie inne i tak dalej.

Trzeciego dnia jest już osiem komórek i wtedy mówimy o istnieniu embrionu. Czwartego dnia pojawia się morula, czyli struktura z dużą liczbą zbitych ze sobą komórek. Między piątym a szóstym dniem zarodek osiąga stadium zwane blastocystą. To wtedy istnieje struktura z różnymi rodzajami komórek, które uformują płód.

Badanie przeprowadzone w 2009 roku wykazało, że istnieje większe prawdopodobieństwo sukcesu, gdy transfer zarodka jest przeprowadzany piątego dnia, gdy zarodek jest w stadium blastocysty. Temat  ten stanowi jeszcze jednak przedmiot badań.

Transfer zarodka – jak się go wykonuje?

Transfer zarodka to prosta, szybka procedura, niewymagająca sedacji. W niektórych przypadkach wykorzystuje naturalny cykl menstruacyjny kobiety, kiedy hormony żeńskie przygotowują endometrium do ciąży. Innym razem kobiecie przepisuje się leki, które mają wywołać zmiany sprzyjające ciąży. Po przygotowaniu zarodków i przygotowaniu endometrium wykonuje się zabieg.

USG jamy brzusznej służy do przyspieszenia zabiegu. Po wejściu na salę operacyjną podejmuje się następujące kroki:

  1. Umieszczenie sterylnego wziernika w pochwie.
  2. Czyszczenie terenu roztworem soli fizjologicznej.
  3. Oczyszczanie szyjki macicy i aspiracja śluzu szyjkowego.
  4. Ładowanie zarodków do cewnika lub kaniuli transferowej.
  5. Wprowadzenie cewnika przez pochwę aż do macicy.
  6. Powolne odkładanie się zarodków w macicy.
  7. Ostrożne usunięcie cewnika.
  8. Sprawdzenie, czy zarodki nie pozostały w kaniuli.

O czym należy pamiętać

Po zakończeniu embriotransferu kobieta musi odpoczywać w klinice przez 20 do 30 minut. Może wtedy zająć się swoim normalnym życiem, ale zaleca się, aby zrobiła następujące rzeczy:

  • Pić dużo wody.
  • Nie wysilać się nadmiernie.
  • Unikaj kąpieli zanurzeniowych, ponieważ mogą one powodować infekcje.
  • Unikaj stosunków seksualnych do czasu wykonania testu ciążowego.

Jeśli ciąża nie jest udana, można spróbować ponownie w następnym cyklu. W laboratorium będzie dostępnych więcej embrionów, które będą przechowywane do końca wieku rozrodczego kobiety. Czasami po transferze zarodka pojawia się niewielkie krwawienie, ale nie stanowi to powodu do niepokoju. Możliwe jest również odczuwanie bólu lub dyskomfortu podobnego do bólu przedmiesiączkowego.

Test ciążowy.
Test ciążowy potwierdza skuteczność zabiegu.

Co to jest symulowany transfer zarodka?

Bardzo często jeden lub więcej symulowanych transferów jest wykonywanych przed faktycznym wykonaniem transferu. W ten sposób lekarz może udoskonalić technikę i w ten sposób zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

Za pomocą symulowanego embriotransferu specjalista jest w stanie zmierzyć długość od szyjki macicy do obszaru macicy, do którego ma się dostać. Wykrywa się również ewentualne przeszkody w zabiegu, takie jak mięśniak. Istnieje pewna różnica zdań wśród specjalistów na ten temat. Jednak większość zgadza się, że ten rodzaj symulacji zwiększa wskaźnik sukcesu.

Technika zawsze się rozwija

W zakresie wspomaganego rozrodu, jak w wielu innych przypadkach, badania wciąż trwają. Chociaż nadal istnieją pewne różnice zdań, istnieje wystarczająca liczba badań, które wspierają transfer zarodka na etapie blastocysty, a nie na etapie moruli.

Do niedawna zwykłą praktyką było przenoszenie kilku zarodków. Jednak obecnie uważa się, że bardziej wskazane jest przeniesienie pojedynczego zarodka, aby uniknąć ryzyka niechcianych ciąż mnogich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salas, S. P. (2021). Aspectos éticos respecto de embriones humanos producidos en el laboratorio. Revista médica de Chile, 149(4), 652-653.
  • Guerif F, Lemseffer M, Bidault R, Gasnier O, Saussereau MH, Cadoret V, Jamet C, Royere D. Single Day 2 embryo versus blastocyst-stage transfer: a prospective study integrating fresh and frozen embryo transfers. Hum Reprod. 2009 May;24(5):1051-8. doi: 10.1093/humrep/dep018. Epub 2009 Feb 13. PMID: 19218575.
  • De Acosta, O. M., & Valdés, N. A. (2020). Fertilización in vitro (FIV) y transferencia de embriones (TE) en el humano, consideraciones éticas, científicas y utilidad. Revista Cubana de Medicina, 24(8).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.