Tramadol: co to za lek i kiedy należy go stosować?

Tramadol: co to za lek i kiedy należy go stosować?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Tramadol to lek przeznaczony do leczenia bólu o średnim i dużym natężeniu. Należy go przyjmować w dawce dopasowanej do intensywności bólu oraz indywidualnej podatności na jego działanie obserwowanej u każdego pacjenta.

Tramadol to lek przepisywany przez lekarzy w celu leczenia bólu. Czyni to wywierając wpływ na określone komórki nerwowe znajdujące się w rdzeniu kręgowym i w mózgu. Należy do rodziny opioidów, jednak zachowuje się inaczej niż typowe leki z tej grupy. W dalszej części artykułu omówimy szerzej jego mechanizmy działania.

Ten lek cechuje bardzo skuteczne działanie przeciwbólowe, zwłaszcza u pacjentów, którzy przeszli operacje. Jedna dawka wynosząca 100 mg odpowiada 1 g paracetamolu, jednemu z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych na świecie.

Oprócz właściwości przeciwbólowych Tramadol działa również jak antydepresant i jest używany do leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Jest to możliwe, ponieważ zwiększa wydzielanie serotoniny. Jednak nadal nie ma badań, które potwierdzają jego długoterminowe działanie w roli antydepresantu.

Tramadol: lek opioidowy

Opioidy mają składniki aktywne, które cechuje znacząc działanie przeciwbólowe. Działają na zasadzie wchodzenia w interakcje z różnymi receptorami, które znajdują się w ośrodkowym układzie nerwowym i przewodzie pokarmowym.

Opioidy - Tramadol

Terminu “opioid” zazwyczaj używa się odnosząc się do leków podobnych do opium. Jednak bardziej właściwe byłoby zawężenie tej grupy do naturalnych alkaloidów opium oraz ich częściowo syntetycznych pochodnych.

Biorąc pod uwagę to rozróżnienie, możemy podzielić opioidy na trzy główne grupy:

  • Alkaloidy opium. Morfina i kodeina.
  • Częściowo syntetyczne opioidy. Heroina i oksykodon.
  • Syntetyczne opioidy. Tramadol.

Jak działa Tramadol?

Ten lek działa w dwojaki sposób. Oznacza to, że wywołuje efekt przeciwbólowy łącząc dwa jednocześnie działające mechanizmy. Z jednej strony łączy się z receptorami μ-opioidowymi w neuronach. Te receptory to struktury proteinowe błony komórkowej. Kiedy wchodzą w interakcję z molekułą, wywołują serię reakcji chemicznych w ciele, wywołując upragniony efekt.

Poza tym działanie przeciwbólowe tramadolu wiąże się również z faktem, że jest on inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Właśnie dlatego eksperci chcieli zbadać, czy ten lek może być wykorzystywany do leczenia depresji.

Ten lek hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Właśnie dzięki temu nie pozwala na przekazywanie bodźców bólowych.

Przeczytaj również: Ibuprofen – Co warto o nim wiedzieć?

Wykorzystanie Tramadolu

Mówiąc ogólnie, Tramadol to lek przepisywany do leczenia bólu o średnim lub dużym natężeniu.

W przypadku stosowania tego leku lekarz musi dopasować dawkę do intensywności bólu i indywidualnej podatności na jego działanie każdego z pacjentów. Jednak zawsze powinno się przepisywać najmniejszą z możliwych dawek, aby uchronić chorego przed ewentualnym wystąpieniem skutków ubocznych.

Osoba z bólem głowy

Poza tym niektóre osoby muszą przyjmować minimalne dawki. Dzieje się tak, ponieważ sytuacja kliniczna, w której się znajdują, może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych. Oto podstawowe wytyczne używane przez lekarzy:

  • Rodzice i dzieci, które ukończyły 12 rok życia nie powinni przekraczać dziennej dawki wynoszącej 400 mg. Jeśli stan pacjenta jest poważny i wymaga długoterminowego leczenia, powinien być objęty bardzo uważną kontrolą lekarską.
  • Osoby starsze. Dawki nie trzeba zmieniać do 75 roku życia, jeśli pacjent nie cierpi na chorobę nerek ani wątroby. Jednak im starszy pacjent, tym bardziej należy rozłożyć w czasie przyjmowanie poszczególnych dawek.
  • Pacjenci cierpiący na chorobę nerek lub z uszkodzeniami wątroby. Lekarze zazwyczaj zwiększają przerwy między poszczególnymi dawkami zgodnie z indywidualnymi potrzebami każdego z pacjentów.

Efekty uboczne Tramadolu

Tramadol, podobnie jak inne leki, może wywoływać skutki uboczne. Najczęstsze z nich to mdłości i zawroty głowy. Oprócz tego może wywoływać inne objawy, takie jak:

Ręka zbierająca rozsypane opioidy
  • Zaburzenia natury psychicznej,
  • Uzależnienie,
  • Problemy z układem pokarmowym,
  • Ograniczone widzenie,
  • Uszkodzenia układu nerwowego.

Podsumowanie

Podsumowując, Tramadol to lek na receptę. Oznacza to, że nie powinnaś przyjmować go bez nadzoru medycznego. Jego nadużywanie może prowadzić do uzależnienia, które niesie ze sobą wiele niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.