Tradycje noworoczne na całym świecie
Tradycje noworoczne na całym świecie przypominają nam, że każdy początek jest święty i wieczny. W rzeczywistości nasi przodkowie świętowali to od czasów starożytnych. Od Sumeru i Saturnaliów w Rzymie po chrześcijańskie Boże Narodzenie, Nowy Rok zawsze niósł ze sobą obietnicę dobrobytu.
Każdy kraj obchodzi go jednak inaczej, zgodnie ze zwyczajami w każdym regionie. Przedstawimy Ci tutaj tradycje noworoczne w różnych krajach.
Czy kiedykolwiek brałeś udział w którejś z tych uroczystości?
Hiszpania: Jedzenie 12 winogron na szczęście
Nowy Rok w Hiszpanii jest obchodzony w rodzinach, przy dobrej kolacji, z napojami i najważniejszym rytuałem: jedzeniem dwunastu winogron na szczęście.
Niektórzy zaczynają je jeść w rytm dzwonków madryckiego zegara Puerta del Sol, który wiele osób ogląda w telewizji. Inni chodzą na plac, a niektórzy zostają w domu z rodziną.
Uważa się, że pochodzenie tego zwyczaju związane jest z produkcją wina na tym obszarze i nadprodukcją owoców. Ten zwyczaj, który wpłynął na rozprzestrzenienie się tradycji na wszystkie hiszpańskie domy, powstał na początku XX wieku.
Grecja: Gry w sylwestra i wieszanie cebuli
Sylwesterowi w Grecji towarzyszą różne rytuały. Ludzie grają w różne gry, w tym w karty czy kości, ponieważ wierzą, że wygrana przyniesie im dobry rok. Innym zwyczajem jest podawanie chleba z bazylią; jeden kawałek będzie miał ukrytą monetę, a kto ją zdobędzie, będzie miał szczęście.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych i tradycyjnych zwyczajów jest wieszanie cebuli na drzwiach wejściowych, aby przyciągnąć dobrobyt w Nowym Roku.
Japonia: specjalne dania w tradycyjnym washoku
Japończycy obchodzą Nowy Rok przygotowując różne ozdobne przysmaki na powitanie bogów nadchodzącego roku.
W rytualnym daniu, czyli washoku, używają naturalnych i lokalnych składników, takich jak ryż, ryby, warzywa i jadalne dzikie rośliny, które serwują w specjalnej zastawie stołowej.
Finlandia: rzucanie podków
Kilka minut po wybiciu 1 stycznia Finowie biorą podkowy i wrzucają je do ognia na patelni. Po stopieniu blaszanej podkowy ostrożnie wlewają płyn do wiadra z zimną wodą.
W zależności od formy, jaką przyjmie, gdy się ochłodzi, przewiduje Twoje szczęście na nowy rok.
Może Cię zainteresować: 3 świąteczne potrawy i desery z całego świata
Dania: Wskakiwanie na krzesło i rozbijanie naczyń
Jeśli chodzi o tradycje noworoczne, Duńczycy przodują w grach. Rytuał polega na rzucaniu o północy naczyń pod drzwi domów przyjaciół i rodziny.
Jeśli to możliwe, wyrzucają cały zestaw zastawy stołowej, ponieważ liczba fragmentów jest proporcjonalna do szczęścia, jakie chcą osiągnąć. Wcześniej skakali dokładnie o godzinie dwunastej na krzesło, aby zagwarantować sobie szczęście.
Rosja: „Dziadek Mróz” rozdaje prezenty
W nocy 31 grudnia Dziadek Mróz, odwiedza domy ze swoją wnuczką Śnieżynką. Ze starego i małego miasta w północno-zachodniej Rosji Dziadek Mróz szybko podróżuje po kraju. W czasie oczekiwania, Rosjanie zajmują się różnymi czynnościami.
Dla Rosjan ważna jest również różnorodność pokarmów, ponieważ reprezentuje obfitość. Istnieje przekonanie, że w następnym roku otrzymają to, co oferowali.
Kolumbia: zabieranie walizki, aby zabezpieczyć podróż
W Kolumbii wychodzi się z walizką, aby zaplanować przyszłe wyjazdy w Nowy Rok. Powinna być pełne, jakby miała miejsce prawdziwa podróż. W niektórych miejscach na świeżym powietrzu, w czasie świętowania, pali się o północy lalkę, która reprezentuje stary rok.
Kolumbijczycy przejęli też pewne zwyczaje z Europy. Na przykład mogą jeść dwanaście winogron, jak w Hiszpanii albo mogą cieszyć się dużą ilością soczewicy, jak we Włoszech.
Wyspa Bożego Narodzenia: wchodzi w Nowy Rok jako pierwsza
Na północny zachód od Australii, na Oceanie Spokojnym, znajduje się archipelag liczący około 5000 mieszkańców. Tam, na tej koralowej wyspie pełnej zwierząt, Nowy Rok nadejdzie wcześniej niż gdziekolwiek indziej na świecie.
Jak to celebrują jej mieszkańcy?
Z fajerwerkami, imprezami i spotkaniami w wioskach.
Argentyna: Palenie starego roku
Podobnie jak w wielu miastach Ameryki Łacińskiej, w Argentynie palenie starego roku jest rytuałem oczyszczającym, w którym uczestniczy cała społeczność. To praktyka pełna wielu symboli.
Kapsztad, stolica RPA, świętuje drugi Nowy Rok
Mieszkańcy Kapsztadu świętują dzień 2 stycznia Tweede Nuwe Jaar i nazywają to „drugim Nowym Rokiem”. Tego dnia upamiętniają ucztę, na którą pozwolono ich niewolniczym dziadkom, po zakończeniu uroczystości ich panów.
W Johannesburgu, największym mieście RPA, wszyscy zaczynają nowy rok z czystym kontem. Wyrzucają stare meble i przedmioty na ulicę, aby oczyścić przestrzeń i przyciągnąć dobrobyt.
Indie: ile kultur, tyle tradycji noworocznych
Widzieliśmy już, że koniec roku to nie tylko koniec kalendarza; to kulturowy, religijny i geograficzny tygiel. Na przykład w Indiach istnieją różne tradycje noworoczne. W Bengalu przypada on 15 kwietnia, pierwszy dzień bengalskiego kalendarza księżycowego.
Również w drugim tygodniu kwietnia w Kerali odbywa się Nowy Rok Malabari, znany jako vishu. Spożywają wtedy tradycyjną sadyę podawaną na liściu bananowca. Dodatkowo zdobią słonie i aromatyzują świątynie kadzidłem.
Jednak najbardziej rozpowszechniony jest nowy rok Diwali w listopadzie. W tym dniu świętują zwycięstwo światła nad ciemnością zapalając świece i latarnie, które pokrywają fascynujące terytorium hinduskiej kultury.
Przesilenie zimowe wyznacza różnicę w tradycjach noworocznych
Na półkuli północnej przesilenie zimowe zaczyna się 21 grudnia. Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku są naznaczone tym wydarzeniem, które w różnych kulturach jest czasem odnowy i odrodzenia. Kraje i regiony w tej części świata celebrują ten czas podobnie: fajerwerki, ozdobne drzewa, kolorowe ulice i prezenty.
Inne regiony i kultury są pod wpływem wiosennej równonocy 20-21 marca i jesiennej równonocy 21-22 września. Jednak wszystkie święta związane z końcem roku, niezależnie od ich różnorodności, charakteryzują się spotkaniami i kontrastem zmieniającego się czasu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Campo T., Alberto (2006) El verano contra el invierno. Mimesis y subversión ritual en la religiosidad popular. Zainak. Cuadernos de Antropología-Etnografía, ISSN 1137-439X, Nº. 28. Disponible en: https://core.ac.uk/download/pdf/11499775.pdf
- Choza, Jacinto (2018) La Fiesta de Año Nuevo. Una interpretación. RAPHISA. Revista de Antropología y Filosofía de lo Sagrado. Review of Anthropology and Philosophy of the Sacrum. ISSN: 2530-1233 Nº 4, Julio-Diciembre (2018) pp.: 9-24. Disponible en: https://revistas.uma.es/index.php/Raphisa/article/view/7380/6875
- Delgadillo, Rosalba (2008) El equinoccio de primavera: mitos y realidades. Casa del Tiempo, IV. N° 13. Pp. 57-62. Disponible en: http://www.uam.mx/difusion/casadeltiempo/13_iv_nov_2008/casa_del_tiempo_eIV_num13_57_62.pdf
- Menna, Rosana (2015) Arte a la hoguera. Revista Museo, N° 27. Pp. 59-64. Fundación Museo La Plata. Argentina. Disponible en: http://sedici.unlp.edu.ar/bitstream/handle/10915/52139/Documento_completo.pdf?sequence=1&isAllowed=y