Torbiele trzustki - przyczyny, objawy i leczenie

Torbiele trzustki są rzadkim schorzeniem i przebiegają bezobjawowo. W wielu przypadkach są diagnozowane przypadkowo.
Torbiele trzustki - przyczyny, objawy i leczenie
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2022

Trzustka to gruczoł zlokalizowany za żołądkiem, którego główną funkcją jest synteza hormonów związanych z metabolizmem glukozy. Uwalnia również enzymy biorące udział w trawieniu. Różne patologie, takie jak torbiele trzustki, zmieniają jego funkcję.

Torbiele trzustki to zamknięte jamy wypełnione płynem pokrytym komórkami nabłonka. Mogą znajdować się w dowolnym miejscu trzustki i składać się z różnych rodzajów tkanek. Ponadto ważne jest, aby pamiętać, że mogą one znajdować się na samej trzustce lub wewnątrz narządu. Na szczęście większość z nich jest łagodna i nie zawiera komórek rakowych. Jednak niewielki procent staje się złośliwy.

Torbiele trzustki – rodzaje

Torbiele trzustki można podzielić na dwie główne grupy: torbiele rzekome i torbiele per se. Główna różnica między nimi polega na tym, że te pierwsze nie są pokryte komórkami nabłonka. Zamiast tego mają wokół siebie warstwę tkanki włóknistej.

Według niektórych statystyk torbiele rzekome trzustki są najczęstszymi guzami trzustki, występującymi nawet w 90% przypadków. Pozostałe 10% dzieli się na różne typy torbieli trzustki:

  • Poważny cystadenoma: jest to łagodny nowotwór, a więc ryzyko raka jest bardzo niskie. Ma jednak zdolność powiększania się, uciskania innych narządów i wywoływania bólu brzucha.
  • Śluzowy cystadenoma: jest to torbiel, która pojawia się bardzo często w tylnej części trzustki. Może stać się złośliwy, dlatego należy go odpowiednio monitorować.
  • Guz torbielowaty brodawkowaty: znany również jako guz Frantza, jest to nowotwór, który zwykle dotyka młode kobiety i ma małe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Zwykle znajduje się w części ogonowej trzustki.
  • Śluzowy nowotwór brodawkowaty śródprzewodowy: Guz ten znajduje się w głównym przewodzie trzustkowym, w wielu przypadkach zatykając go. Nowotwór może być przedrakowy lub rakowy.
Trzustka.
Trzustka jest gruczołem dokrewnym i zewnątrzwydzielniczym. Oznacza to, że wytwarza substancje, które trafiają do krwi i przewodu pokarmowego.

Objawy

Większość osób z torbielami trzustki jest bezobjawowa, więc ich diagnoza jest zwykle dokonywana przypadkowo. Pojawiające się objawy są niespecyficzne i zwykle wynikają z ucisku innych narządów. W związku z tym niektóre powiązane znaki są następujące:

  • Nudności i wymioty
  • Uporczywy ból w górnej części brzucha
  • Żółtaczka lub żółtawy kolor skóry i błon śluzowych
  • Wyczuwalna masa w górnej części brzucha

Ze swojej strony, wewnątrzprzewodowy brodawkowaty nowotwór śluzowy może również generować objawy podobne do objawów przewlekłego lub ostrego zapalenia trzustki. Ponadto wraz z postępem choroby mogą pojawić się inne objawy, takie jak utrata masy ciała, niestrawność i anoreksja. U niektórych osób rozwija się nawet cukrzyca.

Co może to spowodować?

Torbiele trzustki zwykle nie mają konkretnej przyczyny. Cysty rzekome mogą być związane z zapaleniem trzustki lub innym procesem zapalnym gruczołu. Dzieje się tak, ponieważ enzymy trawienne, takie jak amylaza, są aktywowane i podrażniają trzustkę.

Z drugiej strony nowotwory mogą być również związane z rzadszymi patologiami genetycznymi, takimi jak wielotorbielowatość nerek lub choroba von Hippel-Lindau. W rzeczywistości badania wykazały, że 47% osób z tym ostatnim miało torbiele trzustki.

Diagnoza

W wielu przypadkach rozpoznanie torbieli trzustki jest przypadkowe. Ogólnie rzecz biorąc, często wykrywa się zmianę podczas wykonywania badań obrazowych podczas poszukiwania innych patologii.

Po wykryciu torbieli specjalista powinien zalecić inne testy w celu zbadania cech. Ponadto pozwolą mu określić najlepsze postępowanie terapeutyczne. Oto niektóre z najbardziej przydatnych testów:

  • Rezonans magnetyczny
  • Tomografii komputerowej
  • USG jamy brzusznej
  • USG endoskopowe
  • Cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego
  • Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ERCP)

Rezonans magnetyczny jest jednym z badań obrazowych, które dostarcza najwięcej informacji, ponieważ wykrywa małe torbiele i zmiany sugerujące złośliwość. Ultrasonografia endoskopowa i ERCP są przydatne w różnicowaniu między nowotworami złośliwymi i łagodnymi, ponieważ pozwalają lekarzom pobierać próbki do biopsji.

Skan MRI.
Dzięki MRI możliwe jest zlokalizowanie małych torbieli trzustki w trudno dostępnych miejscach.

Torbiele trzustki – leczenie

Leczenie torbieli trzustki będzie zależeć od jej wielkości, objawów, które powoduje oraz możliwości wystąpienia nowotworu złośliwego. Większość torbieli rzekomych znika samoistnie, więc podejściem jest obserwacja medyczna.

Drenaż może być konieczny, gdy torbiel jest bardzo duża lub powoduje objawy uciążliwe dla pacjenta. Drenaż torbieli trzustki można wykonać endoskopowo, laparoskopowo lub przez powierzchnię skóry. Chirurgiczna resekcja guza zawsze będzie preferowaną opcją w przypadku dużych torbieli lub tych z wyraźnym ryzykiem złośliwości. Wszystkie komórki torbieli należy usunąć podczas operacji, aby uniknąć nawrotu.

Patologia z korzystnym rokowaniem

W większości przypadków rokowanie torbieli i cyst rzekomych trzustki jest pozytywne. Pamiętajmy, że są to patologie, które bywają łagodne i same znikają. Ponadto bardzo rzadko występują powikłania, takie jak pęknięcie torbieli i nadciśnienie wrotne. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie torbiel trzustki, pierwszą rzeczą do zrobienia jest zachowanie spokoju. Jest to bardzo prosty stan do leczenia i zwykle nie zagrażający życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iglesias J, Domínguez J. Quistes de páncreas. Rev. esp. enferm. dig. 2009;101(6):438-438.
  • Charlesworth M, Verbeke CS, Falk GA, Walsh M et al. Pancreatic lesions in von Hippel-Lindau disease? A systematic review and meta-synthesis of the literature. J Gastrointest Surg. 2012;16(7):1422-8.
  • Farrell JJ. Pancreatic Cysts and Guidelines. Dig Dis Sci. 2017 Jul;62(7):1827-1839.
  • Moyer MT, Maranki JL, DeWitt JM. EUS-Guided Pancreatic Cyst Ablation: a Clinical and Technical Review. Curr Gastroenterol Rep. 2019 Apr 23;21(5):19.
  • Megibow AJ, Baker ME, Gore RM, Taylor A. The incidental pancreatic cyst. Radiol Clin North Am. 2011 Mar;49(2):349-59.
  • Ayoub F, Davis AM, Chapman CG. Pancreatic Cysts-An Overview and Summary of Society Guidelines, 2021. JAMA. 2021 Jan 26;325(4):391-392.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.