Torbiele piersi: co oznacza fakt, że dochodzi do ich rozwoju?
Torbiele piersi to wypełnione płynem woreczki wewnątrz piersi, które zwykle nie są rakowe. Mimo że są bardzo powszechne, torbiele piersi mogą powodować znaczne obawy. Jednak, jak zobaczysz w tym artykule, prawdopodobieństwo, że są one złośliwe, jest dość niskie.
American Cancer Society wyjaśnia, że wiele guzków piersi (również mas) może być spowodowanych zwłóknieniem lub torbielami, które są nienowotworowymi (łagodnymi) zmianami w tkance piersi. Zmiany te są pogrupowane w tak zwane zmiany włóknisto-torbielowate.
Chociaż nie ma bezpośredniego związku między torbielami piersi a rozwojem raka piersi, prawdopodobieństwo jest wyższe u kobiet, które nie miały dzieci, tych z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi lub z rodzinną historią raka piersi. Dlatego zaleca się, aby kobiety zawsze były świadome możliwych zmian i okresowo podchodziły do odpowiednich badań kontrolnych.
Torbiele piersi — czym są
Biorąc pod uwagę anatomię piersi, często dochodzi do zablokowania zrazików, co może powodować gromadzenie się w nich płynu. To prowadzi do pojawienia się torbieli. Torbiel piersi to nagromadzenie płynu w jej wnętrzu. Będzie to wyraźnie zaznaczona torebka, która zwykle jest dość mała – wielkości ciecierzycy lub mniejsza. Zwykle w środku płyn, chociaż niektóre cysty mają również zawartość stałą.
Nie ma konkretnej zasady, kiedy się pojawią. Mogą pojawić się u bardzo młodych kobiet, a nawet u dziewczynek. Jeśli konsystencja jest płynna lub półstała, bez oznak, że może zawierać np. krew, będzie to w większości przypadków zwykła torbiel. Nie rozwijają się one w nowotwór złośliwy, ani nie są niebezpieczne.
W takich przypadkach można usunąć płyn i skupić się na unikaniu różnych czynników, które mogłyby pogorszyć ich stan.
Fibroadenoma
Innym rodzajem torbieli piersi są gruczolakowłókniaki . Zwykle nie dają żadnych objawów, są bezbolesne i można je znaleźć podczas badania piersi. Są jak twarda, ruchliwa grudka i mogą wydawać się gładkie w dotyku, a nawet z pewną chropowatością. Poruszają się swobodnie, gdy ich dotkniesz. Są wielkości ciecierzycy i uznaje się je za łagodne.
Tworzą się one z powodu nadmiernej proliferacji tkanki piersi i chociaż mogą być mylone z tymi, o których wspomnieliśmy powyżej, różnią się. Fibroadenoma pojawia się najczęściej przed menopauzą. Może się jednak pojawić w każdym wieku, zarówno w okresie dojrzewania jak i u młodych dorosłych kobiet. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie.
Leczenie torbieli na ogół polega na regularnym badaniu piersi. Operacja zwykle nie jest konieczna, ale jeśli pacjentka chce się ich pozbyć, proste torbiele usuwa się za pomocą nakłucia w celu wyciągnięcia zawartości. Usuwanie złożonych torbieli wymaga wykonania biopsji i operacji.
Przyczyny powstawania torbieli
Eksperci nie są w stanie określić przyczyn torbieli piersi, ale wskazano w tym względzie kilka czynników ryzyka, takich jak genetyka i zmiany hormonalne.
Przeczytaj również: 3 sugestie, które pomogą Ci zmierzyć się z rakiem piersi
Torbiele piersi — błędne wyobrażenia
W przypadku wydzieliny z brodawki najlepiej udać się do ginekologa lub lekarza rodzinnego. Specjalista wskaże odpowiednie testy zgodnie z każdym indywidualnym przypadkiem.Niektóre popularne przekonania dotyczące tego, dlaczego w piersiach pojawiają się torbiele, po prostu nie są prawdziwe. Większość opiera się na przypadkowych, nienaukowych założeniach inspirowanych brakiem wiedzy i strachem przed technikami leczenia raka.
Na przykład niektórzy twierdzą, że mammografia może uszkodzić piersi, że przypadkowe lub że częste uderzenia powodują raka. Inni natomiast, że nakłucie (aspiracja igłą w celu analizy zawartości) powoduje rozprzestrzenianie się torbieli lub że biopsja może powodować raka.
Zobacz też: Wykrywanie raka piersi — o czym powinnaś pamiętać?
Czy można zapobiegać powstaniu torbieli?
Zdrowy styl życia przyczynia się do dobrego samopoczucia. Jednak nie ma konkretnych środków, które mogłyby pomóc w zapobieganiu rozwijania się torbieli piersi. Z tego powodu najlepiej jest zawsze utrzymywać dobre nawyki związane ze stylem życia, regularnie odwiedzać lekarza, być świadomym wszelkich zmian zachodzących w piersiach i zawsze omawiać swoje obawy z lekarzem.
- Lekarze zalecają samobadanie piersi przynajmniej raz w miesiącu, w dni bezpośrednio po menstruacji.
- Większość kobiet ma guzki w piersiach, więc jeśli je zauważysz, nie ma jeszcze powodu do popadania w panikę. Ta rada pochodzi od ekspertów z Organizacji Raka Piersi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gallego, G. (2005). Nódulo Palpable de Mama. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología.
- Heath, C. B. (2010). Breast cyst aspiration. In Primary Care Procedures in Women’s Health. https://doi.org/10.1007/978-0-387-76604-1_19
- Jackson, V. P., & Bassett, L. W. (1998). Breast sonography. Breast Disease. https://doi.org/10.3233/BD-1998-103-408
- Early Breast Cancer Trialists’ Collaborative Group (EBCTCG). (2005). Effects of chemotherapy and hormonal therapy for early breast cancer on recurrence and 15-year survival: an overview of the randomised trials. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(05)66544-0American Cancer Society. (2016).
- Breast Cancer; What is breast cancer ? American Cancer Society. https://doi.org/10.1002/9780470041000.cedt005