Wykrywanie raka piersi — o czym powinnaś pamiętać?

Wykrywanie raka piersi we wczesnym stadium jest nieodzownym elementem umożliwiającym podjęcie odpowiedniego leczenia. Co warto wiedzieć?
Wykrywanie raka piersi — o czym powinnaś pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 14 grudnia, 2021

Obecnie szacuje się, że u kobiet w wieku powyżej 85 lat ryzyko zachorowania na raka piersi wynosi 1 do 9 lat. W rzeczywistości ten typ raka występuje najczęściej u kobiet. Czy możliwe jest wykrycie raka piersi we wczesnym stadium? Jeśli tak, czy to możliwe z pominięciem mammografii? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Pierwsze objawy raka piersi

Komórki organizmu dzielą się w sposób regularny i kontrolowany w celu zastąpienia starych komórek młodszymi i bardziej funkcjonalnymi. Jednak te procesy podziału komórek, które w zasadzie powinny być regulowane, mogą ulec zmianie i spowodować niekontrolowany podział komórek, tworząc w ten sposób guzy.

Kiedy ta masa dzielących się komórek nabiera zdolności do inwazji na inne tkanki i dalszego w nich proliferacji, w procesie znanym jako przerzuty, mówimy o nowotworze złośliwym lub raku. Rak piersi to pojawienie się złośliwego guza w komórkach gruczołu sutkowego. Komórki te, wywodzące się z tkanki gruczołowej piersi, są zdolne do naciekania otaczających zdrowych tkanek. Następnie namnażają się w nich, tworząc przerzuty.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak piersi jest najczęstszym rodzajem raka u kobiet i drugą najczęstszą przyczyną zgonów w tej grupie populacji na świecie. Jednak rak piersi jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów. Wczesna diagnoza odgrywa kluczową rolę w powodzeniu leczenia.

Przyczyny raka piersi wahają się od czynników genetycznych po przyczyny środowiskowe. W niewielkim odsetku przypadków jego pojawienie się powoduje dziedziczna mutacja w genie. Ta z kolei powoduje wysoką predyspozycję do zachorowania na ten nowotwór. Jednak w 90% przypadków raka piersi pojawia się sporadycznie i nie jest związany z dziedzicznymi mutacjami niektórych genów.

Poznaj pierwsze objawy, które mogą wystąpić w raku piersi. Powiemy też o aspektach, które pozwalają wykryć tę patologię na czas.

Czynniki ryzyka

Przed omówieniem objawów raka piersi warto wiedzieć, jakie są czynniki ryzyka związane z tą chorobą:

  • Niektóre aspekty dotyczące reprodukcji, takie jak stosowanie wysokich dawek hormonalnych środków antykoncepcyjnych, hormonalne terapie zastępcze lub późna menopauza mogą być związane z początkiem choroby.
  • Inne czynniki, które mogą wpływać na jej wygląd to aspekty żywieniowe, aktywność fizyczna, czas karmienia piersią, palenie tytoniu czy alkoholizm.
  • Czynnikami ryzyka, na które nie można wpływać, może być rodzinna historia raka piersi lub dziedziczne mutacje genetyczne, takie jak zmiany w genach BRCA1 i BRCA2.
  • Ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Większość nowotworów piersi diagnozowana jest po 50 roku życia.

Możliwe objawy

Jednym z powikłań w przypadku wczesnego wykrycia choroby jest to, że czasami we wczesnych stadiach nie występują żadne objawy. W rzeczywistości kobiety cierpiące na tę chorobę często nie odczuwają bólu we wczesnych stadiach.

Kobieta kontroluje piersi

Mimo to zidentyfikowano pewne aspekty, które mogą ujawnić obecność raka piersi. Niektórzy z nich są:

  • Obrzęk sutków.
  • Wyładowanie sutków.
  • Ból piersi lub sutków.
  • Zmiana kształtu piersi lub sutka.
  • Podrażnienie, zaczerwienienie lub łuszczenie piersi.
  • Pojawienie się guzków wokół piersi, w okolicy pachy.

Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju guzki lub nieprawidłowości w tym obszarze, chociaż ich pojawienie się nie zawsze oznacza raka. Ogólnie rzecz biorąc, twarde, nieregularne i bezbolesne guzki częściej wskazują na raka. Jednak w takich sytuacjach najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Wczesne testy diagnostyczne

Ze względu na wysoką skuteczność, najczęściej stosowaną techniką jest mammografia, ponieważ jest ona w stanie wykryć raka piersi na wiele lat przed pojawieniem się ewentualnych guzków lub objawów.

Radiografia

Bardzo ważne jest, aby mieć wszystkie mammogramy przesiewowe zalecone przez lekarza. Zazwyczaj zaleca się wykonywanie mammografii co roku, począwszy od 40 lub 50 roku życia. Wiek ten można jednak zmniejszyć w przypadku osób z wywiadem rodzinnym wskazującym na istnienie predyspozycji.

Inną możliwością jest samobadanie piersi, które polega na regularnym samobadaniu piersi w celu wykrycia obecności guzków lub zmian w piersiach. Jednak przydatność tej techniki jest nieco kontrowersyjna, ponieważ nie wszystkie przypadki raka piersi można w ten sposób wykryć i nigdy nie powinna ona zastępować mammografii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.