Opis torbieli Bakera i jej właściwości

Torbiel Bakera to nagromadzenie płynu, które powoduje wybrzuszenie w tylnej części kolana. Zwykle przebiega bezobjawowo. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Opis torbieli Bakera i jej właściwości

Ostatnia aktualizacja: 28 października, 2021

Torbiel Bakera to nieprawidłowe nagromadzenie mazi stawowej. Adams opisał ją po raz pierwszy w 1840 roku, ale to Baker opublikował obszerny dokument na ten temat. Stąd wzięła się nazwa.

Nie ma wystarczających danych, aby ustalić dokładne rozpowszechnienie tej choroby. Dzieje się tak, ponieważ odsetek ten różni się w zależności od techniki diagnostycznej. Szacunki wskazują zatem, że torbiel Bakera dotyka segment populacji wahający się od 5 do 38%.

Niektóre badania wskazują, że torbiel Bakera występuje u 26% osób w wieku od 31 do 50 lat. Występuje również u 53% dorosłych w wieku od 51 do 90 lat. Jednak nie ma zgody co do słuszności tych danych.

Torbiel Bakera

Kobieta w bólu.

Torbiel Bakera lub torbiel podkolanowa to nieprawidłowe nagromadzenie płynu stawowego / mazi stawowej w tylnej części kolana. Jest to powszechnie określane jako „woda w kolanie”. To guzek, który prowadzi do dyskomfortu.

Uszkodzone kolano wytwarza więcej mazi stawowej i nazywamy to „wysiękiem stawowym”. To właśnie ta nadmierna akumulacja płynu prowadzi do powstania torbieli Bakera.

Płyn stawowy smaruje kolano. Zaczyna się gromadzić, ponieważ osłabia się błona maziowa, warstwa wyściełająca staw. Gdy to nastąpi, torbiel tworzy się za kolanem. Obszar ten jest technicznie znany jako „dół podkolanowy”.

Powoduje

Jak wspomniano powyżej, uszkodzone kolano wytwarza nadmiar płynu maziowego. Może się to zdarzyć w każdym wieku, dlatego ważne jest, aby zawsze zwracać uwagę na problemy ze stawami.

Torbiel Bakera zwykle pojawia się w wyniku urazu u osób młodszych. Zwykle dzieje się to po urazie więzadeł stawu kolanowego lub zerwaniu łąkotki. Tylko niewiele przypadków jest spowodowanych zużyciem stawów.

Najczęstszymi przyczynami tego stanu u osób starszych są procesy zapalne lub zwyrodnieniowe. Wynika to głównie z chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.

Wykrywanie torbieli Bakera

Osoba z torbielą Bakera.

Torbiel Bakera jest zwykle bezobjawowa i po prostu objawia się wybrzuszeniem w tylnej części kolana. Jest miękka w dotyku, jakby napełniona wodą. W niektórych przypadkach może pęknąć i spowodować ból, obrzęk i siniaki.

Niektórzy ludzie doświadczają sztywności lub trudności w zginaniu kolana. Ból może być częsty i powodować pewne trudności w chodzeniu, gdy torbiel uciska żyły lub nerwy. Bardziej ostry ból może również pojawić się po ćwiczeniach.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli masz guzek z tyłu kolana, ponieważ może to być torbiel Bakera, zakrzep krwi lub zakrzepica żył głębokich.

O czym należy pamiętać w odniesieniu do torbieli Bakera

Lekarz może wykryć ten rodzaj torbieli za pomocą prostego badania fizykalnego. Może zlecić badanie transiluminacji, który polega na prześwieceniu światła przez bryłę. Ujawni to masę wypełnioną płynem.

W każdym razie torbiel Bakera nie jest uważana za poważną chorobę i dlatego zwykle nie wymaga leczenia. Zamiast tego, zwykłym podejściem jest usunięcie przyczyny, czy to urazu, czy choroby podstawowej.

Może jednak powodować uszkodzenie pobliskich naczyń krwionośnych lub nerwów. Dlatego lekarze rezerwują operację dla przypadków z naprawdę dokuczliwymi objawami. Jednak te operacje są rzadkie, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że torbiel pojawi się ponownie po operacji.

Torbiele tego typu nie powodują długotrwałych uszkodzeń i zwykle mają sporadyczne objawy, które pojawiają się i znikają. Rzadko zdarza się, że prowadzą do ograniczeń, a ci, którzy je mają, zwykle z czasem odczuwają poprawę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rojas, C. I. L. I. A. (2011). Estudio del líquido sinovial. Guías procedimientos en Reumatol, 41-47.
  • Chávez-López, M. A., Naredo, E., Acebes-Cachafeiro, J. C., de Miguel, E., Cabero, F., Sánchez-Pernaute, O., … & Aceves-Ávila, F. J. (2007). Agudeza diagnóstica del examen físico de rodilla en la artritis reumatoide: estudio clínico y sonogr‡ fico del derrame articular y quiste de Baker. Reumatología Clínica, 3(3), 98-100.
  • De Miguel, E., Cobo, T., & Martín-Mola, E. (2004). Quiste de Baker: prevalencia y enfermedades asociadas. Rev Esp Reumatol, 31(10), 538-542.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.