Toksyny - czy Twój organizm prawidłowo je usuwa?
Nawet gdy mamy zdrowe nawyki, możemy czasami poczuć się apatycznie lub bez wystarczającej ilości energii. Może to wynikać z faktu, że Twoje ciało zalewają w dużych ilościach szkodliwe toksyny, ponieważ Twój organizm nie nadąża z ich prawidłowym eliminowaniem.
Oczywiście nie jest to sytuacja stanowiąca naprawdę poważny problem, ponieważ toksyny nie są bezpośrednio zagrożeniem dla zdrowia, jednak warto w takim przypadku wspomóc swój organizm w skutecznym oczyszczaniu z niepożądanych substancji i związków chemicznych.
W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci opis najważniejszych objawów, na które musisz zwrócić uwagę. Mogą one wskazywać na to, że w Twoim organizmie występują szkodliwe toksyny w ilościach, których Twoje narządy nie są w stanie przetworzyć w celu ich sprawnej eliminacji. Zapraszamy zatem do lektury!
Typowe objawy wskazujące na toksyny w Twoim organizmie oraz problem z ich usuwaniem
Bóle głowy, drażliwość i niestrawność mogą być dolegliwościami spowodowanymi przez wiele różnych czynników. W szczególności jednym z nich mogą być toksyny zalegające w Twoim organizmie.
Jednak, gdy są one normą, a nie wyjątkiem, być może powinieneś zwrócić większą uwagę na te objawy, ponieważ ich regularne występowanie może stanowić oznakę problemu z niewystarczającą skutecznością oczyszczania organizmu z niepożądanych substancji będących pozostałościami procesów przemiany materii.
Wśród głównych objawów wskazujących na to, że toksyny w Twoim organizmie nie są eliminowane z odpowiednio wysoką skutecznością występują między innymi:
1. Chroniczne uczucie zmęczenia
Nie ma znaczenia, ile godzin przesypiasz dziennie, ponieważ zawsze jesteś śpiący lub po prostu nie masz wystarczająco dużo energii do codziennego funkcjonowania.
Kiedy Twoje ciało pracuje na pełnych obrotach w celu wyeliminowania toksyn, normalnym zjawiskiem jest w takim przypadku jest uczucie zmęczenia, stanowiące po prostu efekt uboczny tego całego, niezwykle skomplikowanego procesu.
Jeśli wypijesz kawę lub zjesz czekoladę, aby spróbować poradzić sobie z tym uciążliwym problemem, jedynie pogorszysz swoją sytuację. Pamiętaj również, że chroniczne zmęczenie może być wynikiem zaburzeń równowagi gospodarki hormonalnej, które negatywnie wpływają na Twój układ odpornościowy.
2. Nieustanne zaparcia
Kiedy Twój układ pokarmowy, czyli konkretnie żołądek i jelita nie funkcjonują w satysfakcjonujący Cię sposób, być może oznacza to, że Twoje ciało nie jest w stanie poradzić sobie z wyeliminowaniem na stałe nadmiaru niepożądanych substancji, wśród których mogą być także liczne toksyny.
Przewlekłe zaparcia są oznaką zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Nawet jeśli zwiększyłeś w ostatnim czasie ilość spożywanego błonnika lub zmieniłeś dietę i nie zauważyłeś mimo tego żadnej różnicy na plus, może to być spowodowane koniecznością głębokiego oczyszczenia okrężnicy.
Nie zapominaj, że Twój system trawienny gromadzi odpady i toksyny, z których nie wszystkie są wydalane na bieżąco. Staraj się jeść w związku z tym większe ilości surowych owoców i warzyw, aby wspomóc ten proces.
3. Bóle głowy
Przyczyny występowania migreny są dość zróżnicowane. Należy jednak zwracać uwagę na te objawy, zwłaszcza jeśli wydarzają się one kilka razy w tygodniu.
Jeśli nie jesteś w stanie określić, dlaczego występuje u Ciebie ból głowy (np. nie masz za sobą całego stresującego dnia lub nie przebywasz na słońcu, nie cierpisz na bezsenność itp.), powinieneś rozważyć opcję zastosowania specjalnej procedury detoksykacji pozwalającej skutecznie usunąć toksyny ze swojego organizmu.
Pamiętaj przy tym, że bóle głowy mogą się nasilać w trakcie tego procesu (zjawisko takie nosi potoczną nazwę “kryzysu uzdrawiającego”).
4. Przyrost masy ciała
To prawda, że utrata wagi jest procesem bardzo trudnym i dla niektórych osób uzyskanie wymarzonej masy ciała jest niekiedy wręcz niemożliwym zadaniem. Jednakże, jeśli pomimo intensywnych ćwiczeń i restrykcyjnej diety nie zauważysz u siebie żadnych zmian na wadze (lub może nawet przytyjesz), może to być spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej.
Ale jaki związek z opisanym powyżej problemem mają toksyny? Cóż, sprawa jest bardzo prosta.
Gospodarka hormonalna jest także bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych (w tym konkretnym przypadku toksycznych substancji odkładających się w Twoim organizmie), można więc dość łatwo zaburzyć równowagę hormonalną z powodu niezdrowego jedzenia, które spożywamy lub nawyków, do których się stosujemy w ciągu dnia.
5. Problemy z koncentracją
Czy masz wrażenie, że coraz trudniej jest Ci skoncentrować się na czekających Cię zadaniach? Czy zostawiasz wiele rzeczy “rozgrzebanych” do połowy, ponieważ Twoje myśli krążą gdzieś wokół niebieskich migdałów? Czy trudno Ci jest podjąć konkretne decyzje?
“Mgła mentalna” to niezdolność do koncentracji. Jest to zjawisko jednoznacznie wskazujące na to, że w Twoim organizmie licznie występują trudne do usunięcia toksyny.
Nie popełniaj w takim przypadku poważnego błędu w postaci picia kawy lub alkoholu, aby wspomóc swoją koncentrację. Nie wpłyną one w żaden sposób na rozwiązanie problemu. A nawet wręcz przeciwnie, jedynie go nasilą, jako że używki te wprowadzają do Twojego ciała dodatkowe toksyny.
Powinieneś zamiast tego skupić się na wyeliminowaniu niepożądanych odpadów przy pomocy odpowiedniej diety.
6. Depresja
Czasami jesteś szczęśliwy, ale od czasu do czasu Twój nastrój zmienia się diametralnie i zamiast tego czujesz się jak najbardziej nieszczęśliwy człowiek na naszej planecie.
Twój nastrój może się nawet zmieniać kilka razy dziennie. Z reguły obwiniasz za to liczne czynniki zewnętrzne, takie jak korki na drodze, stresująca praca, problemy natury finansowej lub mnóstwo czekających na zrealizowanie prac w domu.
Jednak depresja i udręka mogą również wystąpić z powodu niezdrowej diety i ze względu na nagromadzenie toksyn (które nie są odpowiednio usuwane) w Twoim organizmie.
Przerzuć się w takim przypadku na jakąś zdrową dietę oczyszczającą i stosując ją dzień po dniu już wkrótce dostrzeżesz u siebie poprawę na lepsze.
7. Bezsenność
Jeśli masz koszmary nocne, budzisz się w środku nocy zlany potem i nie możesz później zasnąć przez wiele godzin, albo masz problemy z zasypianiem, może to być spowodowane przez toksyny zalegające w nadmiernych ilościach w Twoim organizmie.
Dzieje się tak dlatego, że toksyny przerywają działanie hormonu melatoniny, który jest odpowiedzialny za relaks i odpoczynek. Czasami możemy sądzić, że skutecznym rozwiązaniem tego problemu są tabletki nasenne lub środki rozluźniające. Jednak stają się one wtedy mieczem obosiecznym.
Aby zasnąć, każdej kolejnej nocy potrzebujemy coraz większych dawek, wskutek czego dodajemy coraz więcej toksyn do organizmu. Co więcej, wiele takich środków ma właściwości uzależniające.
W związku z tym zalecamy kilka różnych technik alternatywnych, takich jak medytacja lub joga przed pójściem spać. Bez wątpienia regularnie stosowane pozwolą Ci uzyskać spokojny sen.
8. Bóle i skurcze mięśni
To prawda, że tryb życia, które prowadzimy, często może doprowadzić do bólów mięśni i skurczów, szczególnie w obszarze szyjnym lub grzbietowym. Często jednak wydaje się nam, że odczuwamy sztywność mięśni bez żadnego wyraźnego powodu.
Możesz zrzucić ją na karb spania w nocy w niewygodnej pozycji, na nową poduszkę lub ćwiczenie, które nadmiernie obciąża stawy i mięśnie. Ale jeśli żadna z powyższych przyczyn nie nie powoduje tego bólu… Kogo lub co należy obwiniać za te dolegliwości? Toksyny.
Kiedy toksyny znajdują się w Twoim organizmie w dużych ilościach, zaczynają wywoływać stany zapalne, a to przekłada się bezpośrednio na problemy z bólem mięśni i ogólnie układu ruchu.
9. Trądzik
Nasza skóra odzwierciedla stan naszego zdrowia. Dlatego też ważne jest, aby zwracać na to uwagę. Kiedy nasze ciało chce wyeliminować toksyny, może to zrobić różnymi drogami.
Jedna z nich może obejmować skórę. W rezultacie w niektórych obszarach, takich jak twarz, tors lub plecy mogą pojawić się pryszcze. Dodatkowo nasza skóra wygląda na niezdrową, matową, ma powiększone pory i ciemne plamy.
Aby uniknąć tego problemu, trzeba nie tylko regularnie oczyszczać i złuszczać skórę, ale także zwracać uwagę na to, co jesz i co może być przyczyną tego problemu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- López de Castro, F., Fernández Rodríguez, O., Mareque Ortega, M. A., & Fernández Agüero, L. (2012). Abordaje terapéutico del insomnio. Semergen. https://doi.org/10.1016/j.semerg.2011.11.003