Ból głowy spowodowany przez stres - objawy

Stres to całkiem naturalne zjawisko. Stanowi on odpowiedź organizmu na potrzebę dostosowania się do naszego otoczenia. Jeżeli jednak utrzymuje się przez długi czas, może zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Ból głowy spowodowany przez stres - objawy

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Ból głowy spowodowany przez stres to częsta bolączka w dzisiejszym społeczeństwie. Stres powoduje napięcie i stanowi reakcję na rozmaite niepokojące bądź przytłaczające nas sytuacje. Jeżeli trwają one przez dłuższy czas, wywołują na nas presję i mogą powodować zaburzenia psychiczne bądź reakcje psychosomatyczne.

Objawy, jakie stres wywołuje w naszym organizmie są różne i mają odmienne nasilenie. Ból głowy spowodowany przez stres może przybrać formę zaledwie lekkiego nacisku bądź silnej migreny.

Sporo zależy od człowieka – stres może się objawić bólem, rozdrażnieniem, zmęczeniem, bezsennością…

O chronicznym bólu głowy mówimy wtedy, gdy pojawia się on więcej niż dwa razy w tygodniu przez okres kilku miesięcy.

Przyczyn bólu głowy może być wiele i mogą być one fizyczne, tak jak na przykład alergie wywołujące zapalenie zatok, jak również psychiczne, gdy jesteśmy czymś zdenerwowani lub zmartwieni.

W dzisiejszym artykule omówimy temat jakim jest ból głowy spowodowany przez stres.

Niektóre przyczyny bólu głowy

Istnieje wiele przyczyn bólu głowy. Wśród nich wymienić można między innymi:

Kobieta w biurze cierpi na ból głowy spowodowany przes stres
  • Stres
  • Utrzymywanie głowy w jednej pozycji przez długi czas
  • Nienaturalna pozycja podczas spania
  • Zmęczenie i nadwyrężenie oczu
  • Palenie papierosów, picie alkoholu oraz nadużywanie kofeiny
  • Zapalenie zatok bądź katar
  • Przeziębienie bądź grypa

Ból głowy spowodowany przez stres nie powstaje na skutek urazów mózgu ani poważnych chorób.

Przyczyną stresu są między innymi codzienne zmartwienia. Istnieje bowiem wielka różnica między troszczeniem się o swoje sprawy a zamartwianiem się.

Kiedy rozmyślasz, szukasz rozwiązania problemów. Jeżeli z kolei zamartwiasz się, jesteś sparaliżowany przez samego siebie i zatrzymujesz się w tym samym schemacie myślowym. To z kolei powoduje zmęczenie umysłu i może wywołać ból głowy spowodowany przez stres.

Warto przeanalizować tę dolegliwość z punktu widzenia psychologii – jest to bardzo interesujące zagadnienie. Stres pobudza reakcje chemiczne w naszym mózgu i zaburza równowagę w naszych mięśniach, kręgach oraz nerwach czaszkowych. Co więcej, stres podnosi ciśnienie, co z kolei też wpływa na ból głowy.

Gdy stres jest niewielki lub tymczasowy, nie wywołuje dużych szkód. Jeżeli jednak trwa on przez długi czas, ciało znajduje się w ciągłym stanie pobudzenia. To z kolei powoduje obniżenie odporności organizmu, uczucie wycieńczenia, bóle głowy i inne nieprzyjemne objawy.

Warto wiedzieć, że ból głowy spowodowany przez stres jest efektem skurczu mięśni szyi i napięcia skóry głowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może zainteresuje Cię też artykuł: Poranny ból głowy – zwalcz go śniadaniem

Ból głowy spowodowany przez stres – objawy

Oto najczęstsze objawy jakie powoduje ból głowy spowodowany przez stres:

Kobieta z silnym bólem głowy spowodowanym przez stres
  • Ból głowy o niskim nasileniu, uciążliwy i nieustający. Może występować jednorazowo, codziennie lub trwać przez dłuższy czas.
  • Ogólny ból głowy, znacznie silniejszy w okolicach skroni, skóry głowy oraz części z tyłu szyi.
  • Zmęczenie.
  • Trudności z zasypianiem oraz zaburzenia snu.
  • Bóle mięśni (zwłaszcza w okolicach ramion, szyi oraz górnej części pleców).
  • Nadwrażliwość na zmiany pogody, hałas i światło.

Gdy ból głowy spowodowany przez stres jest lekki, można wyleczyć go domowymi sposobami. Jeżeli jednak jest on silny i utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Stres i niepokój – nasi najgorsi wrogowie

Ból głowy spowodowany przez stres – co zrobić, by poczuć ulgę

Jeżeli bólowi głowy towarzyszą również inne objawy, takie jak napięcie mięśniowe oraz zgrzytanie zębami, z czasem jakość naszego życia może się poważnie pogorszyć.

Dlatego też konieczne jest nauczyć się radzić sobie ze stresującymi sytuacjami, jakie spotykają nas w naszym codziennym życiu i które negatywnie wpływają na nasz nastrój.

Mężczyzna i ból głowy spowodowany przez stres

Oto kilka spośród zalecanych zajęć:

  • Zajmuj się czynnościami sprawiającymi Ci przyjemność, takimi jak słuchanie muzyki, czytanie, uprawianie sportu, taniec lub zabawa ze zwierzakiem.
  • Daj sobie czas na wykonywanie ćwiczeń odprężających poprzez techniki oddechowe, jogę, medytację i mindfulness.
  • Ułatw sobie życie i postaraj się je uprościć, ustal priorytety, wyeliminuj zbędne czynności i starannie zarządzaj swoim czasem wolnym.
  • Szukaj wsparcia. Rozmowa z rodziną lub przyjaciółmi pomoże Ci w lepszy sposób pokonywać napotykane problemy i kontrolować stres.
  • Pozbądź się stresujących i przytłaczających Cię myśli. W ten sposób łatwiej będzie Ci radzić sobie z przebywaniem w stresującym środowisku i eliminować pojawiające się negatywne emocje.
  • Doskonałym sposobem na przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu jest dbanie o dobry humor. W ten sposób uwalniamy endorfiny, które przyczyniają się do pozytywnego nastawienia.
  • Świetną metodą na zapobieganie i zwalczanie stresu jest również uprawianie sportu.
  • Spraw sobie masaż. Niech zrobi Ci go partner lub profesjonalista.
  • Jeżeli ból pojawia się na skutek przebywania w zimnie, postaraj się przebywać w ciepłych pomieszczeniach.
  • Zmień pozycję ciała podczas snu, zadbaj też o postawę podczas czytania, pracy czy ćwiczeń. Śpij i wypoczywaj należycie.
  • Wykonuj ćwiczenia szyi i ramion jak najczęściej jesteś w stanie.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.