Toksyczne przedmioty w Twoim domu: 7 przykładów
Niektóre z przedmiotów, niezależnie od ich powszechnej obecności praktycznie w każdym domu, są dla nas toksyczne. Dziś chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na toksyczne przedmioty znajdujące się zapewne w Waszym domu. Warto przeczytać uważnie i zapamiętać wszystkie te potencjalnie toksyczne przedmioty.
1.Toksyczne przedmioty: produkty ze ścinek drzewnych
Dlaczego produkty zrobione ze ścinek drzewnych (takie jak płyty wiórowe w meblach) są niebezpieczne dla zdrowia? Wióry drzewne oraz pył są zazwyczaj sklejone za pomocą żywic formaldehydowych, trucizny, która podrażnia drogi oddechowe i oczy.
Ponadto może ona być równie niebezpieczna dla zwierząt.
Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem takich przedmiotów, gdyż te nowsze wyprodukowane zostały według wyższych standardów i nie wszystkie zawierają toksyczne związki.
Co możesz zrobić?
- Aby upewnić się, czy Twoje meble są bezpieczne, należy sprawdzić ich certyfikaty w stosunku do międzynarodowych standardów
,materiały z których zrobione są płyty drewniane i tym podobne, - Ponadto pamiętaj, że emisje powinny być oznaczone symbolem nie wyższym niż E1.
2. Wykładziny i dywany
Dlaczego dywan może być szkodliwy? Do produkcji dywanów używa się różnego rodzaju farb i klejów. Produkty te emitują lotne związki organiczne, które mogą powodować bóle głowy, alergie i zmęczenie.
Wykładziny mogą być szczególnie szkodliwe, gdyż w przeciwieństwie do dywanów pokrywają całą powierzchnię podłogi i są do niej przytwierdzone. Dodatkowo więc utrudnia to pozbycie się kurzu, który może powodować alergie i astmę.
Co możesz zrobić?
- Jeżeli Twoje dywany są bardzo stare, warto wymienić je na nowe, zrobione z naturalnych materiałów, bez dodatków środków chemicznych.
- Ponadto dobrze jest unikać dywanów o bardzo dużych rozmiarach ze względu na trudności w ich czyszczeniu.
Zobacz także: Tanio odmienić mieszkanie? 7 ciekawych pomysłów
4. Nadruki laserowe
Nadruki laserowe emitują maleńkie cząsteczki pochodzące z farby drukarskiej. Cząsteczki te dostają się do płuc co może prowadzić do problemów z układem oddechowym oraz chorób sercowo-naczyniowych.
Co możesz zrobić?
- Jeżeli masz w domu taki dywan, dbaj o dobrą wentylację pomieszczeń.
4. Butelki dla niemowląt
Butelki dla niemowląt są zwykle zrobione z poliwęglanu. Jest to rodzaj plastiku zrobionego przy użyciu związku chemicznego o nazwie bisfenol A (BPA).
Plastik ten ma strukturę bardzo podobną do ludzkiego estrogenu i został nazwany „niszczycielem hormonów”. Ponadto może on powodować bardzo poważne zaburzenia hormonalne u dzieci.
Co możesz zrobić?
Najlepiej jest szukać produktów zrobionych z bezpiecznych materiałów i sprawdzać na etykiecie informacje o składzie surowców użytych do ich produkcji.
5. Toksyczne przedmioty: Materace
Wiele materaców zawiera duże ilości polibromowanego eteru difenylowego – związku który może być przyczyną problemów ze zdrowiem.
Ten związek chemiczny jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci.
Co możesz zrobić?
- Stare materace najpewniej zawierają tę substancję. Należy je wymienić na nowe, wykonane z surowców naturalnych.
6. Toksyczne przedmioty: Pojemniki do przechowywania żywności
Pojemniki do przechowywania żywności są z reguły wykonane z plastiku. Oznacza to, że zawierają one znaczne ilości związków chemicznych takich jak ftalany. Związki te mogą być przyczyną zaburzeń układu hormonalnego, rozrodczego, zwiększenia ciśnienia tętniczego i insulinooporności.
Co możesz zrobić?
- Spróbuj wymienić pojemniki plastikowe na szklane lub ceramiczne.
- Jeżeli wolisz te plastikowe, wymień je na te zrobione z polietylenu i polipropylenu.
- Nie zapominaj, że nie wolno podgrzewać żywności w mikrofalówce, używając pojemników z cienkiego plastiku.
Polecamy także:Plastik – Udogodnienie czy cichy zabójca?
7. Płyn do płukania tkanin
Płyny do płukania tkanin oczywiście sprawią, że ubrania będą miękkie, pokrywając je cienką warstwą toksycznych substancji.
Ponadto mogą one powodować podrażnienia skóry, problemy z oddychaniem i bóle głowy.
Co możesz zrobić?
- Nawet jeżeli nie używasz go więcej niż trzeba, lepiej jest unikać tego produktu przy praniu ubrań dziecięcych.
- Aby uzyskać ubrania miękkie i pachnące, wypróbuj naturalne metody płukania tkanin.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bustamante-Montes, P., Lizama-Soberanis, B., Olaíz-Fernández, G., & Vázquez-Moreno, F. (2001). Ftalatos y efectos en la salud. Revista Internacional de Contaminacion Ambiental. https://doi.org/10.1021/jp811282f
- Goloubkova, T., & P, M. S. (2000). Bisfenol A. Scientific Eletronic Library Online. https://doi.org/10.1063/1.1146042
- Covarrubias Velázquez, H. E., Galindo, A. S., & Facio, A. O. C. (2016). RESINAS TERMOESTABLES DE FENOL-FORMALDEHÍDO. Rev. Iberoam. Polímeros.