Tłuszcz na brzuchu u kobiet. Jak go zwalczyć?
Nie ma nic bardziej nieestetycznego i… niebezpiecznego jak tłuszcz na brzuchu. Wszystkie doskonale wiemy, że wraz z upływem lat odkłada się ta zbędna, okropna tkanka tłuszczowa. Przeszkadza zwłaszcza wtedy, kiedy zakładamy nasze ulubione jeansy lub obcisłe ubrania.
Ale tłuszcz to nie tylko mało atrakcyjny wygląd. Wpływa niezwykle negatywnie na nasze zdrowie.
Powinnaś wiedzieć, że ostatnimi laty jest coraz więcej kobiet cierpiących na problemy układu krążenia i cukrzycę. Nałogi i nieodpowiednie nawyki żywieniowe sprawiają, że tłuszcz lokalizuje się właśnie w okolicach brzucha. Na dłuższą metę może spowodować naprawdę poważne problemy zdrowotne.
Dzisiaj porozmawiamy właśnie o tym. Podpowiemy Ci również jak efektywnie zwalczyć tę zbędną tkankę tłuszczową.
Tłuszcz na brzuchu – niebezpieczeństwa
Według dietetyków, tłuszcz na brzuchu w przypadku kobiet zaczyna się gromadzić zwłaszcza po 40. roku życia. To właśnie wtedy nasze ciało zaczyna przechodzić przez delikatne zmiany, takie jak wolniejszy proces trawienia, co utrudnia pozbycie się tkanki tłuszczowej.
Wytwarzamy mniejszą ilość estrogenów i – krok po kroku – doświadczamy przemian, którym prawie zawsze towarzyszy przybieranie na wadze.
Najbardziej niebezpieczny jednak jest ten tłuszcz w okolicach brzucha, gdzie – oprócz podskórnej tkanki tłuszczowej – dochodzi do otłuszczenia organów wewnętrznych. To ogromne ryzyko dla naszego organizmu.
Chcesz wiedzieć jakie konsekwencje niesie za sobą tłuszcz w tej części ciała?
- Choroby serca
- Nadciśnienie
- Cukrzyca
Powinnaś również wziąć pod uwagę, że tłuszcz zgromadzony w okolicy przepony i płuc sprawia, że mamy problemy z oddychaniem i zadyszkę. Szybciej się męczymy i możemy doświadczać nocami zespołu bezdechu sennego.
Tłuszcz na brzuchu zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre dużo groźniejsze choroby, takie jak rak piersi lub macicy. Ingeruje również w nasz cykl menstruacyjny. To naprawdę poważny temat.
Jak sprawdzić, czy mamy nadmiar tłuszczu na brzuchu?
Może się wydawać, że to głupie pytanie. Przecież to my najlepiej wiemy, kiedy zaczynamy mieć zbyt duży brzuch. Jesteśmy świadome, że nasze ciało się zmieniło, ubrania zaczynają nas uciskać i czujemy się bardziej zmęczone. Odmienione.
Jednakże lekarze zwracają uwagę na jeden ważny element: powinnyśmy wiedzieć jak zaawansowany jest tłuszcz na naszym brzuchu i nie dopuścić, żeby przekroczył wskaźniki uważane za niebezpieczne. Oto one:
- W przypadku kobiet mówimy o obwodzie pasa nie większym niż 88 centymetrów.
- W przypadku mężczyzn limitem są 102 centymetry.
Jak zlikwidować tłuszcz na brzuchu?
Tak, wiemy. Przychodzi taki moment, że niezależnie ile wysiłku w to włożymy, te dodatkowe kilogramy na naszym brzuchu nie ubywają. Czasem nawet zastanawiamy się, czy może to jest coś nie do uniknięcia i myślimy nad tym, żeby się z tym pogodzić i przestać próbować.
Nie rób tego! Nie poddawaj się, a przede wszystkim nie trać siły woli! Jeżeli czujesz, że nie możesz tego osiągnąć sama, poproś o pomoc lekarza lub dietetyka.
Istnieją pewne wskazówki, dzięki którym będzie Ci dużo łatwiej. Zastosuj się do nich w Twoim codziennym życiu i bądź optymistką.
- Całkowicie odstaw sól. Nie używaj jej do przygotowywania posiłków.
- Wypijaj dwa litry wody dziennie.
- Sięgaj po pełne ziarna zbóż. W Twojej diecie nie może zabraknąć gryki i owsu. Pozbądź się białej mąki i zastąp ją mąką razową. Pieczywo, które kupujesz, również powinno być razowe i pełnoziarniste. Jęczmienne jest wyjątkowo zdrowe!
- Zminimalizuj spożycie cukru. Zapomnij o słodkościach sprzedawanych w supermarketach, gotowych daniach i mrożonkach. Będziesz musiała poświęcić więcej czasu na gotowanie. Stosuj świeżą i zróżnicowaną dietę: surówki, warzywa gotowane na parze, trochę łososia i innych ryb morskich. Czerwone mięso zastąp szynką bez tłuszczu i drobiem.
- Codziennie rano, na czczo, wypijaj szklankę letniej wody z cytryną.
- Po zjedzonym obiedzie i kolacji, wypijaj napar z liści szałwii. To najlepsza roślina, jeżeli chodzi o przemianę materii. Pomaga nam wyeliminować tłuszcz z okolic brzucha. Musisz jedynie być konsekwentna i wypijać tego typu herbatkę przez 15 dni z rzędu, dwa razy dziennie. Potem odczekujesz 10 dni i ponownie zaczynasz kurację.
- Spaceruj szybkim krokiem codziennie, po pól godziny. Nie chodzi o to, żeby się zamęczyć. Trzeba tylko utrzymać codzienną rutynę.
- Odstaw krowie mleko. Najlepszym produktem mlecznym, który możesz spożywać jest jogurt grecki bez cukru. Dostarczy Ci bakterii niezbędnych dla metabolizmu i wzmocni Twoją florę bakteryjną.
- Jedz w małych ilościach, ale 5 razy dziennie. Nie omijaj posiłków! Jeżeli należysz do tych Pań, które nie jedzą śniadań lub kolacji, ponieważ obawiają się przytyć, wiedz, że wynik jest całkowicie odwrotny. Twój metabolizm zwalnia i zaczyna odkładać rezerwy, czyli tłuszcz. Nie warto!
Zastosuj się do tych prostych porad i zwalcz tłuszcz na brzuchu! Chodzi o Twoje zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gutiérrez, S. A. G., Orozco, G. E. M., Rodríguez, E. M., Vázquez, J. D. J. S., & Camacho, R. B. (2002). La grasa visceral y su importancia en obesidad. Revista de Endocrinología y Nutrición, 10(3), 121-127. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=10267
- I García, A., Niño-Silva, L., González-Ruiz, K., & Ramírez-Vélez, R. (2016). Volumen de grasa visceral como indicador de obesidad en hombres adultos. Revista Colombiana de Cardiología, 23(4), 313-320. http://www.scielo.org.co/scielo.php?pid=S0120-56332016000400015&script=sci_abstract&tlng=en
- Corona, M. M., Barceló Acosta, M., González, R. G., & Blanco, D. R. (2015). Circunferencia de la cintura, tamaño de la grasa visceral y trastornos metabólicos en la obesidad mórbida. Revista Cubana de Alimentación y Nutrición, 25(1), 28-47. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=60995
- Irving, B. A., Davis, C. K., Brock, D. W., Weltman, J. Y., Swift, D., Barrett, E. J., … & Weltman, A. (2008). Effect of exercise training intensity on abdominal visceral fat and body composition. Medicine and science in sports and exercise, 40(11), 1863. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2730190/