Nerwowe tiki oczu - kilka wskazówek dotyczących leczenia

Jeśli masz nerwowe tiki oczu, istnieje kilka wskazówek, które możesz zastosować, aby złagodzić ten problem. Koniecznie je poznaj.
Nerwowe tiki oczu - kilka wskazówek dotyczących leczenia
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Bernardo Peña

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2023

Jeśli twoje powieki drżą lub zamykają się mimowolnie, możesz cierpieć na przypadłość znaną jako tiki oczu. Jest to drżenie, któremu często towarzyszą problemy ze wzrokiem lub nadwrażliwość na światło. Mogą występować wielokrotnie lub pojedynczo. Damy Ci jednak kilka rad, jak leczyć nerwowe tiki oczu.

Tiki nerwowe to bardzo delikatne drżenie mięśni, które może pojawić się z wielu przyczyn. Każdy mięsień poprzecznie prążkowany może zostać nimi dotknięty, a ich intensywność jest zmienna. Chociaż pojawiają się w dowolnym momencie, zwykle są tak niewielkie, że pozostają niezauważone przez osoby trzecie.

Jeśli tik nie jest poważny, można go złagodzić lub nawet sprawić, że zniknie, za pomocą kilku prostych środków. Poniżej wyjaśnimy więcej na temat tej osobliwości ciała, naukowo zwanej “kurczem powiek” lub skurczami powiek.

Nerwowe tiki oczu – przyczyny

Przede wszystkim ważne jest, aby spróbować zidentyfikować przyczynę występowania tego zjawiska. Aby to zrobić, niezbędna będzie wizyta u okulisty, aby wykluczyć jakąkolwiek chorobę przewlekłą. Jednak w większości przypadków tiki nie mają określonej przyczyny.

Tiki często pojawiają się, ustępują lub samoistnie zmieniają się wraz z upływem czasu. Nerwowy tik w oku może być wywołany przez różne czynniki, od codziennych sytuacji po uraz.

Zestresowana kobieta

Według specjalistycznej publikacji MedlinePlus najczęstsze przyczyny występowania tego problemu to:

  • Naprężenie
  • Niewyspanie
  • Zmęczenie oczu
  • Spożywanie lub nadużywanie substancji toksycznych, takich jak alkohol
  • Nadmierne spożycie tytoniu i kofeiny

Przyczyną mogą być również pewne niedobory żywieniowe (takie jak brak magnezu, potasu i wapnia oraz witaminy B12), alergie i choroby, takie jak zespół Sjögrena.

Publikacja Amerykańskiej Akademii Okulistycznej stwierdza, że również brak nawodnienia oka, uderzenia w ten obszar i stosowanie leków na choroby takie jak choroba Parkinsona mogą powodować tiki.

Objawy ostrzegawcze

Jeśli oprócz mimowolnych drżeń wystąpią zawroty głowy lub niewyraźne widzenie, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ może to być oznaką poważniejszego problemu. Inne istotne objawy, które wymagają natychmiastowej profesjonalnej pomocy, to:

  • Opadające powieki
  • Ból głowy
  • Bardzo wolne mruganie
  • Tiki trwające tygodnie, a nawet miesiące
  • Nadzwyczajna wydzielina w oku
  • Podrażnienie i obrzęk oka

Nerwowe tiki oczu – jak złagodzić

Kiedy tiki mają podłoże emocjonalne, można zdecydować się na naturalne metody leczenia, o ile specjalista je zatwierdzi i zaleci. Mogą to być ćwiczenia lecznicze, zmiany w diecie lub po prostu aktywność fizyczna.

Możliwe, że Twój problem jest przejściowy i nie wymaga recepty na leki psychotropowe. W takim przypadku możesz postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

1. Otwórz i zamknij oczy używając większej siły

Na początek używaj siły podczas mrugania. Zamknij oczy tak mocno, jak to możliwe, przytrzymaj przez 30 sekund, a następnie otwórz je z taką samą intensywnością. Oczy wytworzą łzy, które pomogą je nawilżyć, co pomoże złagodzić suchość, która, jak już widzieliśmy, jest możliwym czynnikiem powodującym tiki.

Znacznie lepszą alternatywą jest stosowanie nawilżających kropli do oczu. We wspomnianym wyżej artykule American Academy of Ophthalmology środek ten jest sugerowany w leczeniu kurczu powiek.

2. Masowanie oczu

Kobieta masuje sobie oczy
Przed przyłożeniem dłoni do twarzy zawsze należy je dobrze umyć wodą z mydłem.

Publikacja medyczna z Manual MSD wyszczególnia, że kolejną wskazówką uspokajającą nerwowe tiki oczu jest dotknięcie twarzy lub oczu. W tym celu opuszkami palców wykonuj okrężne ruchy na powiekach przez 20 sekund.

3. Mruganie

Coś tak prostego, jak mruganie kilka razy z rzędu, może zmniejszyć dyskomfort spowodowany drganiem oka. Dzięki tej prostej czynności możesz w naturalny sposób nawilżyć oko. Szybkie mruganie może być kolejną wskazówką łagodzącą nerwowy tik oka.

4. Unikaj stresujących sytuacji, jeśli cierpisz na tiki oczne

Stres i niepokój mogą również powodować drżenie oczu. Aby uniknąć tych problemów, musisz zrobić sobie przerwę od tych wszystkich stresujących sytuacji. Postaraj się zachować spokój, a jeśli uznasz to za konieczne, możesz również zwrócić się o profesjonalną pomoc.

5. Zadbaj o odpowiedni odpoczynek i odżywianie

Sposób, w jaki spędzasz swoje dni, jest kluczem do zapobiegania skurczom. Przywołane powyżej publikacje medyczne podają brak snu lub zły wypoczynek jako przyczynę drżenia oczu.

Aby uniknąć tego problemu, nie zapomnij spać co najmniej osiem godzin dziennie. Ponadto, ponieważ jedzenie i ogólne samopoczucie są ze sobą ściśle powiązane, pozytywne jest również posiadanie zrównoważonej diety i picie wystarczającej ilości wody.

6. Unikaj kofeiny, alkoholu i tytoniu

Kolejną wskazówką, którą możesz zastosować, aby złagodzić nerwowe tiki oczu, jest unikanie ekscesów. Kofeina, alkohol i tytoń mają tendencję do powodowania wielu uszkodzeń całego ciała, gdy są spożywane w nadmiernych ilościach.

W tym sensie ograniczenie lub unikanie wszystkich tych substancji może pomóc złagodzić problem. Z kolei zwiększenie ilości codziennych ćwiczeń może pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia układu nerwowego i zwalczaniu tików.

7. Krople i zimne okłady

Zakraplanie oczu
Dobrym rozwiązaniem na suche oczy są nawilżające krople do oczu.

Jeśli twoje oczy są suche, skonsultuj się ze specjalistą, aby przepisał krople lub specjalny żel do ich nawilżenia. Możesz też zastosować się do tradycyjnych receptur medycyny i zrobić to w domu, stosując okłady z wody lub rumianku.

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kostaryki, rumianek ma właściwości zmniejszające stany zapalne i przynoszące ulgę w okolicy oczu.

Należy jednak pamiętać, że przed zastosowaniem tego popularnego przepisu, konieczne jest uzyskanie zgody okulisty. Aby go zastosować, wykonaj następujące kroki:

  • Przygotuj napar z rumianku.
  • Poczekaj, aż osiągnie odpowiednią temperaturę.
  • Następnie bardzo dokładnie umyj oczy.
  • Następnie namocz wacik w naparze.
  • Nałóż na zamknięte oczy i odczekaj kilka sekund.
  • Następnie powtórz, ale z gorącym kompresem, również przez kilka sekund.
  • Powtórz tyle razy, ile zaleci okulista.

Nerwowe tiki oczu – porozmawiaj z okulistą

Podsumowując, jeśli masz którykolwiek z powyższych objawów, jedną z najlepszych wskazówek jest wizyta u specjalisty, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Unikaj samodiagnozy i nie uciekaj się do samoleczenia.

Pamiętaj, że ten artykuł jest tylko przewodnikiem, który pomoże ci spróbować rozwiązać problem w naturalny i prosty sposób, ale zawsze powinieneś korzystać ze wskazówek i nadzoru profesjonalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.